Açık Lise (AÖL) Ekonomi 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 2. dönem


1. • Önceden üretilmişlerdir.

• Yeni bir üretimde kullanılırlar.

• Doğa ve emeğin birleşmesinden meydana gelmişlerdir.

Özellikleri verilen ekonomi kavramı aşağıdakilerden hangisidir?


2. Mali yönden sermayeyi oluşturan öğeler kuruluş sermayesinin - - - - gösterilir.

Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


3. Borçlar, vadeleri yönünden kategorilendirildiğinde 3 yıl ve daha uzun süre vadeli borç aşağıdakilerden hangisidir?


4. Aşağıdakilerden hangisi insanları tasarrufa sevk eden etkenlerden biri değildir?


5. Girişim faaliyetlerinden doğan riskleri üstlenerek kâr amacı güdüp üretim faktörlerini bir araya getirerek mal ve hizmet üreten kişi aşağıdakilerden hangisidir?


6. Girişimcinin, mal ve hizmet üretiminde kullandığı işgücü için yaptığı ödeme aşağıdakilerden hangisidir?


7. Aşağıdakilerden hangisi girişimin ekonomiye olan faydalarındandır?


8. Kolektif, limitet, adi ortaklık vb. şirket türlerinin ortak özelliği aşağıdakilerden hangisidir?


9. Hisse senedi ve tahvil ile ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?


10. Anonim şirket türüyle ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?


11. Sermayesinin tamamı devlete ait iktisadi alanda ticari amaçlara göre faaliyet göstermek üzere kanunla kurulan kuruluş aşağıdakilerden hangisidir?


12. Aşağıdakilerden hangisi 1923- 1938 yılları arası Atatürk dönemi ekonomi uygulamalarındandır?


13. Gerçek veya tüzel kişinin ekonomik gücünü artıran para veya parayla ifade edilen değer aşağıdakilerden hangisidir?


14. “Tarım + Sanayi + Hizmetler + Vasıtalı (dolaylı) vergiler – Sübvansiyonlar + Net dış gelir = ?”

Buna göre “?’’ ile gösterilen yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


15. Aşağıdakilerden hangisi üretim faktörlerine ait gelirlerden biri değildir?


16. Gayri Safi Millî Hasıla’nın belirlenmesi sürecinde Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla hesaplanırken aşağıdakilerden hangisi toplamdan çıkarılır?


17. Türkiye ekonomisi Birinci, İkinci ve Üçüncü Beş Yıllık Planlara ait (1963- 1977 yılları arası) dönemlerde yeterli ölçüde büyüme göstermiştir.

Bu durumun temel sebebi aşağıdakilerden hangisidir?


18. Aşağıdakilerden hangisi bir ülkenin gelir dağılımındaki eşitliği ya da eşitsizliğin (adaletsizliğin) derecesini göstermektedir?


19. İşletmeler arasında çıkarım maliyetinin değişmesi maden rantını doğurur. Örneğin A işletmesi petrolün varilini 15 Amerikan Dolarına çıkarırken B işletmesi 25, C işletmesi ise 33 Amerikan Doları’na mal etmektedir.

İlke gereği piyasa fiyatının en yüksek çıkarım maliyetine göre oluştuğu varsayılırsa verilen örnekte petrol çıkartan A işletmesi ile C işletmesi arasında oluşan maden rantı kaç Amerikan Dolarıdır?


20. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz aşağıdakilerden hangisidir?

Ekonomi 2 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

Açık lise çıkmış sınav sorularından Ekonomi 2 dersine ait 20 soru bulunan online testimizde 2020 yılı 2. dönem çıkmış sınav sorularından oluşuyor. öğrenciler açık öğretim lisesi Ekonomi 2 soru cevaplarını sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. 2020 yılı 2. dönem sorularından oluşan aöl online testimizde başarılı olmak için en az 9 soruya doğru yanıt vermeniz gerekiyor. Açık öğretim lisesinde ders geçme notu 45 dir. Sınavlarda her soru 5 puan değerindedir.

Açık Lise (AÖL) Ekonomi 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 2. dönem

Açık Lise (AÖL) Ekonomi 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 2. dönem

Yani 9 soruya doğru cevap verdiğinizde 45 puan alıp dersten başarılı olmuş olursunuz. Açık lise de düşük not almanız halinde diploma notunuzda düşük olacaktır. Açık öğretim lisesinde Ekonomi 2 çıkmış sınav soruları 2024, aöl Ekonomi 2 sınav soru cevapları 2025, açık lise Ekonomi 2 çıkmış sorular 1. dönem, 2. dönem Ekonomi 2 sınav soruları, 3 dönem çıkmış aol Ekonomi 2 soru cevaplarına internet sitemizden bilgisayar telefon ve tablet gibi araçlarınıza indirip ders çalışabilirsiniz. Aöl sınavlarından yanlış yaptığınız veya boş bıraktığınız soruların doğru cevaplara herhangi bir etkisi yoktur. Bu yüzden açık öğretim lisesi sınavlarında kesinlikle boş soru bırakmayınız.

açık lise (aöl) Ekonomi 2 Çıkmış Sınav Soruları

Sitemizde açık lise Ekonomi 2 ders özetleri, aöl Ekonomi 2 konu anlatımı uzman öğretmenler tarafından hazırlanmıştır. Açık öğretim lisesinde başarılı olmak istiyorsanız öncelikle ders kitabına çalışmalısınız. Dosyalar kategorisi içerisinde Ekonomi 2 ders kitabı pdf formatındadır. Bu pdf halk eğitim merkezlerinde yer alan Ekonomi 2 ders kitabının tüm içeriği ile aynıdır. Ders kitabı içeriği hakkında bilgileri ise güncel bilgiler kategorisinde ulaşabilirsiniz.  aöl Ekonomi 2 soru cevap pdf kitapçığı sitemizden yer alıyor. bu pdf ders kitabında açık öğretim lisesinin tüm diğer derslerinin de soru ve cevapları yer alıyor.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/us/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Ekonomi 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Ekonomi 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Ekonomi 2 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 2. Dönem

Ekonomi 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 Yılı Ekonomi 2 dersi 2. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Ekonomi 2 dersi 2. Dönem Test Çözme Taktikleri 2020 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Ekonomi 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Ekonomi 2 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Ekonomi 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Ekonomi 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR