Açık Lise (AÖL) Seçmeli Biyoloji 4 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem


1.
Yukarıda bir bitkinin temel kısımları verilmiştir.
Buna göre bitkide bulunan kısımlarla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

2. Bitkilerde kök, gövde ve dalların uç kısmındaki büyüme bölgelerinde bulunan, sürekli bölünebilme yeteneğine sahip olan farklılaşmamış hücrelerden oluşan doku aşağıdakilerden hangisidir?

3. Aşağıdakilerden hangisi ksilem ve floemin ortak özelliğidir?

4. Yaprakta alt ve üst epidermis arasındaki bölge olan mezofil tabakasında bulunan, kloroplast taşıyan ve fotosentez yapan parankima aşağıdakilerden hangisidir?

5. Fındık, ceviz, badem gibi tohumların kabuklarında; şeftali, erik, kayısı gibi meyvelerin çekirdeklerinde; ayva, armut gibi meyvelerin kumsu özelliklere sahip etli kısımlarında bulunan hücre grubu aşağıdakilerden hangisidir?

6. Epidermis hücrelerinin dış çevreye bakan özelleşmiş çeperlerinde bu hücrelerin salgılarından oluşmuş, su kaybını önleyen kütikula tabakasıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

7. Stomalarla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

8. Aşağıdakilerden hangisi epidermisin farklılaşmasıyla oluşan yapılardan birisi değildir?

9. Aşağıda verilen bitkilerden hangisi kazık köke sahiptir?

10. Bitkilerde çeşitli streslere yanıt olarak üretilen ayrıca meyve olgunlaşmasını da sağlayan gaz şeklinde salgılanan hormon aşağıdakilerden hangisidir?

11.
Yukarıda bir bitkinin hareketi verilmiştir.
Buna göre bitkinin gövdesinin ve kökünün yaptığı hareket ile ilgili aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi doğrudur?

12. Bitkilerin yaşamsal faaliyetleri için çok fazla ihtiyaç duydukları elementlere makro elementler, çok az miktarda ihtiyaç duydukları elementlere ise mikro elementler denir.
Aşağıdaki elementlerden hangisi mikro elementlerdendir?

13. Aşağıdakilerden hangisi suyun köklerden yapraklara ulaşmasında etkili olan bir faktör değildir?

14. Bitkilerde yumurtalığın gelişip farklılaşmasıyla oluşan, tohumun korunmasını ve yayılmasını sağlayacak şekilde özelleşmiş yapı aşağıdakilerden hangisidir?

1. Aşağıdakilerden hangisi tohumun çimlenmesini etkileyen faktörlerden birisi değildir?

16. Aşağıdakilerden hangisi çevre şartlarının canlılara etkilerinden birisidir?

17. Adaptasyon bir canlının belirli bir çevrede hayatta kalma, üreyebilme şansını artıran özelliklerdir.
Aşağıdakilerden hangisi adaptasyon türlerinden birisi değildir?

1. Aşağıdakilerden hangisi yapay seçilim ile üretilmiş bitkilerden birisi değildir?

19. Aynı türe ait bireylerde gözlemlenen karakteristik farklılıklar aşağıdakilerden hangisidir?

20. Biyolojik ıslah aşağıdakilerden hangisini amaçlar?

Seçmeli Biyoloji 4 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

açık lise Seçmeli Biyoloji 4 çıkmış sınav sorularından 2019 yılı 3. dönem sınav sorularını çözüyorsunuz. Sitemizde 2021 yılı, 2022 yılı ve 2023 yılında düzenlenen aöl online sınav soruları yer alan sorulardan havuz oluşturularak hazırlanmıştır. 2023 yılı 3. dönem sınava girecek olan öğrenciler sınava hazırlanmak için ve nasıl soru çıktığını öğrenmek için online testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Seçmeli  sınavından en az 9 soruya doğru cevap verdiğinizde bu dersten başarılı olmuş olursunuz.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Biyoloji 4 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Biyoloji 4 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

9 soruya doğru yanıt verdiğinizde 45 puan alırsınız. Buda sınavlarda başarılı olmak için yeterli puandır. Fakat açık lise Seçmeli Biyoloji 4 sınavından ve diğer tüm derslerde ki sınavlardan ne kadar yüksek puan alırsanız diploma notunuzda o kadar yüksek olacaktır.  Aöl telegram kanalımıza katılarak bilgi paylaşımı yapabilirsiniz. Açık Lise Test Çöz telegram kanalımız https://t.me/mebacikogretimlisesi linke tıklayarak telegram uygulaması ile kanalımıza katılım sağlayabilirsiniz.

açık lise (aöl) Seçmeli Biyoloji 4 Çıkmış Sınav Soruları

Aol Seçmeli Biyoloji 4 soru cevap pdf kitapçığını dosyalar kategorisi üzerinden ulaşabilirsiniz. Sitemizde uzman öğretmenler tarafından hazırlanmış olan Seçmeli Biyoloji 4 ders özeti, Seçmeli Biyoloji 4 konu anlatımı yer alıyor. Açık öğretim lisesi, mesleki açık lise ve açık imamhatip okuyan öğrencilerimiz buradan ders özetlerini rahat bir şekilde görüntüleyebilirler.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/us/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Seçmeli Biyoloji 4 Açık Lise Test Çöz

‘’Seçmeli Biyoloji 4 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Seçmeli Biyoloji 4 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 3. Dönem

Seçmeli Biyoloji 4 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 Yılı Seçmeli Biyoloji 4 dersi 3. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Seçmeli Biyoloji 4 dersi 3. Dönem Test Çözme Taktikleri 2019 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Biyoloji 4 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Seçmeli Biyoloji 4 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Seçmeli Biyoloji 4 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Seçmeli Biyoloji 4 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR