Açık Lise (AÖL) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 3. dönem


1.Kişileri devlete ve topluma karşı koruyan hak ve özgürlüklere koruyucu haklar denir.
Bu tanıma göre aşağıdakilerden hangisi koruyucu haktır?

2. “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa ayrıcalık tanınamaz.” ifadesi aşağıdakilerden hangisinin önemine işaret etmektedir?

3. Modern bir devlette devletin örgütlenmesi pozitif hukuka göre olur. Hukuk kurallarının en üstünde yer alan anayasalar, devletin örgütlenmesini belirleyen temel yasalardır.
Verilen ifadede Türkiye Cumhuriyeti devlet sisteminin dayandığı aşağıdaki temel esaslardan hangisinden söz edilmektedir?

4. Aşağıdakilerden hangisi laik devlet anlayışıyla ilgili bir ifade değildir?

5. “Seçme yeterliliğine sahip olan herkesin oy kullanabilmesi” aşağıdaki kavramlardan hangisiyle ifade edilir?

6. Yunanca “demos” sözcüğü “halk”, “kratos” sözcüğü ise “iktidar” anlamına gelmektedir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi “halk iktidarı” anlamına gelmektedir?

7. Vatandaşlarının sosyal durumlarıyla, refahlarıyla ilgilenen, onlara asgari bir yaşama düzeni sağlamayı kendine ödev edinen devlet sosyal devlet olarak tanımlanır.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi sosyal devlet anlayışının gereklerindendir?

8. Aşağıdakilerden hangisi uluslararası sivil toplum kuruluşlarının faaliyet alanlarından biri değildir?

9. İnsanlar, akıl, vicdan, onur ve saygınlık sahibi, ahlaki seçimler yapabilen ve serbestçe davranabilen varlıklar olmaları nedeniyle hak sahibidirler.
Verilen ifade insan haklarının aşağıdaki özelliklerinden hangisiyle ilgilidir?

10. Aşağıdakilerden hangisi hukuk kuralları içerisinde normlar hiyerarşisinin en üst basamağında yer alır?

11. Yazılı olarak en geç on beş gün içerisinde cevaplanmak üzere Milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve Bakanlardan bilgi istemesidir.
Tanımı verilen kavram aşağıdakilerden hangisidir?

12. Aşağıdakilerden hangisi devletin varlık koşullarıyla ilgili doğru bir ifade değildir?

13. Birleşmiş Milletlerin, İşkenceye ve Başka Zalimce İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Ceza ya da Davranışlara Karşı Sözleşme’sine dayalı olarak kurulan komite aşağıdakilerden hangisidir?

14. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatına taraf olan devletlerin dışişleri bakanlarından oluşan organı aşağıdakilerden hangisidir?

1. Demokrasiyle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğru değildir?

16. Çevre kirlenmesinin önlenmesi için bütün dünyada faaliyet gösteren uluslararası sivil toplum kuruluşu aşağıdakilerden hangisidir?

17. Binaların, ulaşım ve iletişim araçlarının, şehirlerin, giyim kuşamın, beslenme alışkanlıklarının her geçen gün hızla değişmesine karşın bunların kullanılmasını düzenleyen toplumsal kuralların, ahlak anlayışlarının, hukuk kurallarının bu değişime anında cevap verememesi çeşitli insan hakları ihlallerine dönüşebilmektedir.
Verilen parçada insan haklarının korunması konusunda demokrasilerde karşılaşılan aşağıdaki sorunların hangisinden söz edilmektedir?

1. Batı’da 15. yy’ dan itibaren ortaya çıkan yeni dönem olan “Rönesans”ın sözcük anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

19. Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözünden hareketle aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?

20. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisini ifade eder?

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

açık lise Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 çıkmış sınav sorularından 2019 yılı 3. dönem sınav sorularını çözüyorsunuz. Sitemizde 2021 yılı, 2022 yılı ve 2023 yılında düzenlenen aöl online sınav soruları yer alan sorulardan havuz oluşturularak hazırlanmıştır. 2023 yılı 3. dönem sınava girecek olan öğrenciler sınava hazırlanmak için ve nasıl soru çıktığını öğrenmek için online testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 sınavından en az 9 soruya doğru cevap verdiğinizde bu dersten başarılı olmuş olursunuz.

9 soruya doğru yanıt verdiğinizde 45 puan alırsınız. Buda sınavlarda başarılı olmak için yeterli puandır. Fakat açık lise Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 sınavından ve diğer tüm derslerde ki sınavlardan ne kadar yüksek puan alırsanız diploma notunuzda o kadar yüksek olacaktır.  Aöl telegram kanalımıza katılarak bilgi paylaşımı yapabilirsiniz. Açık Lise Test Çöz telegram kanalımız https://t.me/mebacikogretimlisesi linke tıklayarak telegram uygulaması ile kanalımıza katılım sağlayabilirsiniz.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 3. dönem

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 1. dönem

açık lise (aöl) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Çıkmış Sınav Soruları

Aol Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 soru cevap pdf kitapçığını dosyalar kategorisi üzerinden ulaşabilirsiniz. Sitemizde uzman öğretmenler tarafından hazırlanmış olan Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 ders özeti, Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 konu anlatımı yer alıyor. Açık öğretim lisesi, mesleki açık lise ve açık imamhatip okuyan öğrencilerimiz buradan ders özetlerini rahat bir şekilde görüntüleyebilirler.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acklise.sinvsalhwp

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Açık Lise Test Çöz

‘’Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 3. Dönem

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 Yılı Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 dersi 3. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 dersi 3. Dönem Test Çözme Taktikleri 2019 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 3. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR