Açık Lise (AÖL) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 1. dönem


1. Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’nde “başkasına zarar vermeden her şeyi yapabilmek” olarak tanımlanan kavram aşağıdakilerden hangisidir?


2. İnsan haklarıyla ilgili aşağıdaki belgelerden hangisi 1215 yılında kabul edilmiştir?


3. Kişileri devlete ve topluma karşı koruyan haklara koruyucu haklar denir.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi koruyucu haklardan biri değildir?


4. Aşağıdakilerden hangisi ekonomik ve sosyal haklar olarak ifade edilen II. Kuşak Haklar arasında yer alır?


5. “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.” ifadesi Türkiye Cumhuriyeti devlet sisteminin dayandığı aşağıdaki temel esasların hangisiyle ilgilidir?


6. “Engelliler ve yaşlılar yoksulluğa düşmeden yaşama hakkına sahiptirler.” ifadesinin gereğini aşağıdaki devlet anlayışlarından hangisi gerçekleştirir?


7. • Belli bir konuda bilgi edinmek için yapılan incelemedir.

• Toplumu ve devlet faaliyetlerini ilgilendiren belli bir konunun TBMM genel kurulunda görüşülmesidir.

• Yazılı olarak en geç on beş gün içinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir.

Verilen tanımlarla ait oldukları kavramlar eşleştirildiğinde aşağıdakilerden hangisi açıkta kalır?


8. Aşağıdakilerden hangisi sosyal devlet olmanın gereklerinden biridir?


9. Demokrasilerde bireyi ön plana çıkaran bireyin doğuştan özgür olduğu düşüncesidir. Elbette bireylerin sahip olduğu bu özgürlükler başkalarının özgürlükleriyle sınırlıdır.

Verilen ifadede demokratik bir siyasal sistemin aşağıdaki ilkelerinden hangisi söz konusu edilmiştir?


10. I. Seçimler için aday göstermek

II. Halkın sorunlarına duyarsız kalmak

III. Ülkeyi yönetecek lider kadroları eğitmek

Yukarıdakilerden hangileri siyasal partilerin işlevleri arasında yer alır?


11. • Batılı Devletlerin etkisiyle 1856 yılında kabul edilmiştir.

• Müslümanlarla gayrimüslimler arasında hak, vergi, askerlik, eğitim ve kamu hizmetlerine katılma gibi konularda eşitlik sağlanması amaçlanmıştır.

Verilen özellikler aşağıdakilerden hangisine aittir?


12. Aşağıdakilerden hangisi 1961 Anayasası ile ilgili doğru bir bilgidir?


13. Aşağıdakilerden hangisi bir yaşam biçimi olarak demokrasi düşüncesiyle ilgili doğru bir ifade değildir?


14. Aşağıdakilerden hangisi Birleşmiş Milletler’in “Her Türlü Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Sözleşmesi” ne göre kurulmuştur?


15. Avrupa Konseyi’ne üye devletlerden seçilen yargıçlardan oluşan denetim organı aşağıdakilerden hangisidir?


16. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na(AGİT) bağlı “Hür Seçimler Bürosu” nun işleviyle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?


17. Dünyanın çeşitli bölgelerinde devam eden savaşlar ve iç çatışmalar insanların ölmelerine ya da korku ve panikle yaşamalarına sebep olmaktadır.

Verilen ifade günümüzde insan haklarının korunması konusunda demokrasilerde karşılaşılan aşağıdaki sorunlardan hangisini açıklamaktadır?


18. Bir ülkede çağın gerisinde kalmış kurumların tamamen ortadan kaldırılmadan iyileştirilmesine denir.

Açıklaması verilen kavram aşağıdakilerden hangisidir?


19. Aşağıdakilerden hangisi Atatürk’ün milliyetçilik anlayışının açıklamasıdır?


20. Cumhuriyetin ilk yıllarında “ekonomik” alanda yapılan atılımlar aşağıdaki Atatürk ilkelerinden öncelikle hangisiyle ilgilidir?

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

Açık Lise Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 dersinden 20 adet soru çözüyorsunuz. 2020 yılı 1. dönem çıkmış sınav sorularından oluşan online testimizde başarılı olmak için en az 9 soruya doğru yanıt vermeniz gerekir. Açık lise ders geçme notu 45 dir. Bu nedenle sınavlarda her sorunun 5 puan değeri vardır. Açık öğretim lisesinde diploma notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız daha fazla puan almalısınız. Aöl Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 dersinden ne kadar yüksek puan alırsanız ortaöğretim başarı puanıda yüksek olacaktır.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 1. dönem

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 1. dönem

Okulda 4 yanlış 1 doğru sorunun puanını silmemektedir. Aol sınavlarında boş soru bırakmayınız. Açık lise test çöz sitemizde Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 dersinin toplam 5 dönem sınav soruları yer alıyor bunlar 2019 yılı 1. dönemi, 2019 yılı 2. dönemi, 2019 yılı 3. dönemi ve 2020 yılı 1. dönem, 2020 yılı 2. dönem sınav soruları yer alıyor. Online açık lise sınavlarında çıkmış sınav sorularını telegram kanallarında arayan öğrenciler uygulamamız üzerinden de bu soruları çok rahat bir şekilde arayıp ulaşabilirler.

açık lise (aöl) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Çıkmış Sınav Soruları

Açık Lise Test Çöz uygulama linkimizi alt kısımda bulabilirsiniz. Aöl Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 soru cevap pdf kitapçığını dosyalar kategorisinden ulaşabilirsiniz. Yer alan pdf de aöl çıkmış tüm dönemin her dersi mevcuttur. Yine “Açık Lise Ders Özetleri” kategorimizde de Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 ders özeti ve Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 konu anlatımı uzman öğretmenler tarafından yazılanmış ve sizlere sunulmuştur. 2023 yılı 3. dönem ve 2024 yılı 1. dönem, 2024 yılı 2. dönem online sınav soruları, açık lise 2022 yılı online test soruları,

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acklise.sinvsalhwp

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. Dönem

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 Yılı Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 dersi 1. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 dersi 1. Dönem Test Çözme Taktikleri 2020 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR