Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 1. dönem


1.Aşağıdakilerden hangisi klasisizmin özelliklerinden değildir?

2. Aşağıdakilerden hangisi parnasizmin temsilcilerinden biridir?

3. Aşağıdakilerden hangisi edebiyat ile sosyoloji arasında bir ilişki olduğuna kanıt olarak gösterilebilir?

4. Hiçbir şeyden çekmedi dünyada
Nasırdan çektiği kadar;
Hatta çirkin yaratıldığından bile
O kadar müteessir değildi;
Kundurası vurmadığı zamanlarda

Bu dizelerde aşağıdaki edebî akımlardan hangisinin etkisi görülmektedir?

5. Aşağıdakilerden hangisi natüralizm akımına uygun eserler vermiştir?

6. Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet Dönemi (1940-1960) hikâyecilerinden değildir?

7. Aşağıdakilerden hangisi gözlemci bakış açısıyla yazılmıştır?

8. Hikâye ve oyunlarında bugünün toplumsal sorunlarına yönelmiş; toplumda görülen tiplerin kalıbına girerek, onları kendi ağızları ve düşünüş tarzlarıyla konuşturmuştur. Canlı, neşeli, nükteli, meddah konuşmalarına kaçan, işlediği tipleri şiveleriyle ele alan bir üslup yapısı vardır. Eserleri: Şişhaneye Yağmur Yağıyordu, On İkiye Bir Var, Keşanlı Ali Destanı, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım…
Bu parçanında sözü edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

9. Rüzgâr o boğucu dumanı güvertenin üstünden götürüvermişti.
Bu cümlede aşağıdaki ögelerden hangisine yer verilmemiştir?

10. Körfezdeki dalgın suya bir bak, göreceksin:
Geçmiş gecelerden biri durmakta derinde;
Mehtâb... iri güller... ve senin en güzel aksin...
Velhâsıl o rü’yâ duruyor yerli yerinde!

Bu dizeler aşağıdaki anlayışlardan hangisine ait olabilir?

11. Şiirde tasvirlere geniş yer verilmiş, gözleme dayalı gerçekçi veya tabloya dayalı doğa manzarası biçiminde şiirler yazılmıştır. Tablo altına yazılan bu şiirlere _________ denir.
Bu parçanında boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

12. Aşağıdakilerden hangisi Servetifünun Dönemi’nde Batı edebiyatından alınan biçimlerden biridir?

13. Aşağıdakilerden hangisi saf şiir anlayışından etkilenen şairlerden değildir?

14. Aşağıdakilerin hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?

1. Mehmet Emin Yurdakul aşağıdaki türlerin hangisinde eser vermiştir?

16. O sâl-harde, harab evlerin saçaklarına
Sığınmış öyle giderken, hemen ayaklarına
Delîlimin koca bir şey takıldı...
Baktım ki:
Genişçe bir küfe yatmakta, hem epey eski.
Bu bir hamal küfesiymiş... Aceb kimin? Derken;
On üç yaşında kadar bir çocuk gelip öteden,
Gerildi, tekmeyi indirdi öyle bir küfeye

Bu dizeler için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

17. Teknoloji çağının en büyük ürünü olan internet artık her eve girmeye başladı. İnternet kullanımının dünya ve Türkiye genelinde her geçen gün artması, İnternet kullanım yaşının her geçen gün aşağıya çekilmesi beraberinde birçok riski de getiriyor. İnternet kullanımının birbirinden farklı ve güzel yönleri olduğu gibi aynı derecede kötü yönleri olabiliyor.
Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

1. Yüksekliğin ve soğuğun etkisiyle geniş yapraklı ağaçlar rengârenk bir görünüme bürünüyor.
Bu cümlenin öge dizilişi aşağıdakilerden hangisidir?

19. Ağaçların renklendirdiği tepelerle kuşatılmış çanak şeklinde bir çöküntü alanına yayılan zümrüt yeşili gölü sabahın erken saatlerinde keşfetmiştim. Yıllar geçti üzerinden ve işte yine Boraboy Gölü’ndeyim. Havada hafif bir nem kokusu ve ormanın serin soluğu hissediliyor önce. Ardından tüm renklerini canlandıran güneş, yavaş yavaş yükseliyor gökyüzünde.
Bu parçanında aşağıdaki anlatım türlerinden hangisi ağır basmaktadır?

20. Evlerde sarnıcı olanlarla yağmur suyu küpü bulunanlar mutlaka çamaşıra hazırlanmışlardır. Tatlı su bedava, oh! Gıcır da gıcır! Tahta sileceklere ne mutlu! Hiç olmazsa insan tahtakurusuyla pireden bir gecelik olsun azade kalır. Çayırlara, çimenlere tazelik gelir. Akan evlerde aktarma lüzumunu hissedenler gerçi biraz surat ekşitirler fakat birkaç lehimci fukarasıyla kiremitçilerin yüzü güler.
Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

Açık Lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinden test çözüyorsunuz. Burada yer alan aöl online sınavı 2019 yılı 1. dönem Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav sorularından oluşuyor. aol çıkmış sorular çöz aramasında ulaştığınız online teste çalışarak açık öğretim lisesi sınavlarına hazırlanabilirsiniz. açık lise 1. dönem çıkmış sınav sorularından Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersine ait 20 soru bulunuyor. Bu soruların bir çoğu online olarak gerçekleştirilen sınav sorularının içerisinde de çıkmıştır.

açık lise 20 sorudan en az 9 tanesini doğru cevap vermeniz halinde Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinden başarılı olursunuz. Açık öğretim lisesi sınavlarında yanlış cevaplar herhangi puan düşmemektedir. Bu yüzden bilmediğiniz soruların cevabını boş geçmeyiniz. 9 doğru cevap veren açık öğretim lisesi öğrencisi 45 puan alır. Bu puan sınavda başarılı olmanız için yeterlidir. 2020 yılı online sınav, 2022 yılı online sınavlarda ve 2023 aol online soruları sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 1. dönem

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 1. dönem

açık lise (aöl) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları

Ayrıca Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinin çıkmış sınav soru ve cevap kitapçığını sitemizin dosyalar kategorisi içerisinden indirebilirsiniz. Ders özetleri kısmında Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 denin konu anlatımı ve ders kitapçığı mevcuttur. Pdf olarak oluşturulan sınav sorularını bilgisayar telefon ve tablet gibi araçlarınıza indirerek dersinize çalışabilirsiniz. 2023 yılı 3. dönem sınavı online olup olmadığı şuan belli değildir. açık lise 3. dönem sınavına başarılı olmak için bol bol soru çözmenizi tavsiye ederiz.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acklise.sinvsalhwp

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test Çöz

‘’Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. Dönem

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 Yılı Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi 1. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi 1. Dönem Test Çözme Taktikleri 2019 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR