Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 3. dönem


1.Bu romanda, dünyadan elini eteğini çekmek isteyen bir aydın kişinin acı ve korkunç bir gerçekle karşı karşıya gelmesinin tepkileri anlatılır. Aydın kişi ile köylüler arasındaki düşünce ayrılığı bütün ayrıntılarıyla verilmiştir. “Sağ kolumu ben bunlar için mi kaybettim?” diyen Ahmet Celal, bir yandan da köylülerin bilgisizliği karşısında aydınları suçlar. Bu romanda Yakup Kadri, hep Ahmet Celal’in karamsar gözüyle bakar olaylara kişilere.
Bu parçada tanıtılan roman aşağıdakilerden hangisidir?

2. Nevnihal suçlu kendisiymiş gibi, yavaşça indi masanın üstünden. Yutkunamıyor. Boğazı kupkuru. Korku? Evet, korkuyor. Emir Bey bilmişti bunları önceden. Ben ise kondurmamıştım. Ne söyleyebilir, onu teselli edebilir? Dahası, giderek gemi azıya alan mahkeme yakın arkadaşı olduğuna bakarak Emir Bey’in günlerdir çektiği korkuyu haklı çıkarır, onu da çağırır mı?
Bu parçada aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi kullanılmıştır?

3. (I) Tanzimat Dönemi şair ve yazarlarından olan sanatçı Balkanlar ve Anadolu’da öğretmenlik ve gazetecilik yapmıştır. (II) Bu dönemde yaşamasına rağmen medrese kültürünün etkisiyle divan edebiyatını savunmuştur. (III) Bu yüzden Abdülhak Hamit’le tartışmalara girmiştir. (IV) Edebiyatımız’da ilk köy şiiri kabul edilen “Köylü Kızların Şarkısı” onun eseridir.
Numaralanmış cümlelerin hangisinde yazım yanlışı vardır?

4. Aşağıdakilerden hangisinde farklı bir bakış açısı kullanılmıştır?

5. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır?

6. Aşağıdakilerden hangisi 1970- 1980 arası Türk romanlarında sıkça işlenen konulardan değildir?

7. Huzur iç rahatlığı demektir. Hangi koşullar içinde olursa olsun, insanın aradığını bulması ya da bulabileceği bir dünyada yaşamasıyla mümkündür. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın romanı böyle bir hâli anlatsaydı adı üstünde durmayabilirdik. Oysa bu romanda huzura kavuşan tek kişi olsa olsa yazarın kendisidir; o da içindeki huzursuzluğu türlü hâller içinde göstermekten, huzursuzluğun okumaya değer çetin romanı edebiyatımıza katmaktan başka bir şey yapmış değildir.
Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmıştır?

8. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yoktur?

9. Bedri Rahmi Eyüpoğlu resme yerli nakışlarımızı sokmakta, resmi yazmaya, yazmayı resme yaklaştırmakta hayli ileri giderek daha sert, daha keskin renk ve şekillerle çalışıyor. Yalnız birçok insanın bir araya gelerek kolay ve ucuz bir küçümseme hâline getirdiği nakşı, Bedri Rahmi tek başına ve kim bilir ne fedakârlıklarla meydana çıkardı. Bunun için asıl hitap ettiği insanların hiçbir zaman satın alamayacakları bir fiyata satmak zorunda kalıyor.
Bu parça aşağıdaki eleştiri türlerinin hangisinden alınmıştır?

10. 1914 yılında Osmanlı’nın ilk konservatuvarı olan _________ kurulmuştur. Muhsin Ertuğrul bu kurumda Türk öğrencilerine tiyatro dersleri vermiş, yerli oyunculara öncelik tanımış, Türk yazarları desteklemiştir.
Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

11. Aşağıdakilerden hangisi 16. yüzyıl sonlarında Avrupa’da tiyatro alanında eser veren sanatçılardan değildir?

12. Gide gide Ceyhan suyunun yanına geldik. Su ölü gibiydi. Şafak yeni söküyordu. Suyun üstüne incecik bir ışık dalgası düşmüştü. Nehir, köye doğru yaklaştıkça ovaya yayılır ve kıyılarındaki yarlar kaybolur, çakıllı bir düzlük yayılır. İşte bu düzlükte bir ışık gördük, sonra ışık söndü. Biz ışığa yaklaştıkça ortalık da ağarıyordu.
Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?

13. Öğle sonu Iraz dışarı çıktı ( ) Çıktı ki ne görsün ( ) Memed’in bir top kara çalısı dışarıda durup durur. Delicesine aşağılara ( ) karlı ovaya avazı çıktığı kadar bağırdı ( ) Memed çoktan gitmişti.
Bu parçada ayraçla gösterilen yerlere sırasıyla aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir?

14. Aşağıdaki eserlerden hangisi eleştiri türünde yazılmıştır?

1. Ahmet’le hiç uğraşmayın, onun sırtı yere düşmez.
Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

16. Aşağıdakilerden hangisi mülakat türü için söylenemez?

17. “Eleştiri” türü Türk edebiyatının hangi döneminde görülmeye başlamıştır?

1. Aşağıdaki eserlerin hangisinin türü röportajdır?

19. Bahara doğruydu, pamuklar çapadaydı. Çukurova yanıyordu. Bir otomobile Yüreğir toprağına doğru açıldık. Tarlalarda yalnız makineler gördük. Eskiden ovada ırgat dizileri olurdu. Şimdi çok az insan var. Makinler almış ortalığı, ovada makine gürültüsü… Makine gülüyor, ağa gülüyor… İşsiz kalmışların hâli hâl değil. Arkadaşım dedi ki: “On yıl önce söyleseler inanır mıydın?” “İnanmazdım tabii…” “Buzdolabı, dolu köylerde… Yaşamasını öğrendi millet.”
Aşağıdakilerden hangisinin bu parça türünde eseri yoktur?

20. PARLATIR – Şimdi biraz da edebiyattan, romandan konuşalım. Evet, önce roman…
AYTMATOV – Roman üzerinde pek çok değerlendirme yapılmış; eski zamanlarda destanlar, efsaneler vardı. Şimdi bu destanlar eski zamanların anıt eserleridir. Gelecekte de belki bugünün romanlarına böyle anıt eser gibi bakılacak.
PARLATIR – Peki Cengiz Bey, siz bunun için mi romanı tercih ediyorsunuz? Çünkü şiire pek rağbet etmediniz, bu türlerle fazla uğraşmadınız galiba?
AYTMATOV – Yoo… sadece bundan değil… Ben de şiir yazmak istedim.
Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmıştır?

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

Aöl Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 çıkmış sınav sorularından 2019 yılında gerçekleşmiş olan 3. dönem testidir. Açık öğretim lisesi okuyan öğrenciler derslerden başarılı olmak için çıkmış sınav sorularına çalışıyorlar. Sitemiz açık lise test çöz de Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersinin çıkmış sınav soruları var. Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı kategorisi içerisinde tüm diğer derslerde bulunuyor. Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersine ait 20 soru bulunuyor.

Açık lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 online sınav sorularını ücretsiz olarak sitemizden çözebilirsiniz. Bu sorulardan 9 tanesini doğru yaptığınızda bu dersten başarılı olmuş olursunuz. Aöl telegram kanallarında Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersinin çıkmış pdf soru kitapçığını dosyalar kategorisi üzerinden ulaşabilirsiniz. Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersinden 9 doğru cevap verdiğinizde 45 puan alırsınız. Bu puan da dersi geçmek için yeterlidir.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları 2018 - 2019 yılı 3. dönem

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 3. dönem

açık lise (aöl) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları

Fakat Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersi ve diğer tüm derslerden ne kadar yüksek puan alırsanız diploma notunuz ve ortaöğretim başarı puanınızı yüksek tutacaktır. 2023 yılı ve 2024 yılı online sınavlarda çıkmış ve çıkması olası olan soruları sitemizden arama yaparak ulaşabilirsiniz. Sitemizden soru çözmek sizin başarınızı artıracaktır.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularınıda arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acklise.sinvsalhwp

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/us/app/acik-lise-test-coz/id6449521442

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 3. Dönem

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 Yılı Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersi 3. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersi 3. Dönem Test Çözme Taktikleri 2019 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 3. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR