Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 2. dönem


1. (I) Aşk kelimesini zamanla öyle basitleştirdik, öyle dar bir anlam kalıbına sıkıştırdık ki şimdi, yüzyıllar ötesinden bize sımsıcak sevgi nefesleri üfleyen Yunus Emre’ye “âşık” demeye dilimiz varmıyor. (II) Bu sıfatla ona gerçek değerini veremeyeceğimizi düşünüyoruz. (III) Yerden göğe bütün evreni kucaklayan en derin aşk Yunus Emre’dedir. (IV) Bir büyük ummandır Yunus’ta aşk ve yüce olduğu kadar da saftır. (V) Sevgisine karşılık bekleyenler, beklenen karşılık cennet bile olsa Yunus’a göre, tuzağa düşmüş akılsızlardır.

Bu metin ikiye bölünmek istenirse ikinci paragraf numaralanmış cümlelerin hangisiyle başlar?


2. Yengemin anneme ısrarı üstüne köşkte (I)bir kaç gece kalmaya (II)mecburolmuştuk. Münakaşa gecesinden sonra Nüzhet ile dargın gibiydik. Ne geceleri havuz başında buluşuyor ne gündüzleri kükürt (III)serpmek için bağa gidiyorduk. Paşa’ya roman da okuyamıyordum, kitap yarıda (IV)kalmışdı.

Bu parçadaki numaralanmış sözlerden hangisinin yazımı doğrudur?


3. Nezaket bir umman; sevgiler uğuldar derinliklerinde, sevgiler coşar. Nezaket bir bahçe; şevk ile yürür tarhlarında, şavklar saçılır yediverenlerinden. Nezaket hasbî bir tebessüm, kalbî bir yakınlık… Nezaket bir teşekkürün adı, bir derin şükür makamı.

Bu parçanın anlatımında aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarının hangisinden yararlanılmıştır?


4. Bir gazetecinin, ünlü veya uzman bir kişiyle yaptığı görüşmeleri aktardığı yazılardır. Sorulu cevaplı bir metin türüdür. Yalın, açık, duru bir dil ve anlatımı vardır. Muhataba yöneltilen sorular önceden hazırlanır.

Bu parçada sözü edilen metin türü aşağıdakilerden hangisidir?


5. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “ki”nin yazımıyla ilgili bir yanlışlık yapılmıştır?


6. Dergilerdeki şiirler, öyküler, yazılar üstüne bile böyle eleştiriler( ) tanıtılar pek eksik olmuyor dergilerimizden( ) Kim diyor eleştiri yapılmıyor diye( ) Bazen bir cümlelik eleştiri de önemli. Bazen susmak, atlamak bile( )

Bu parçada yay ayraçla gösterilen yerlere sırasıyla aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir?


7. Hösük Emmi yavaş yavaş traktöre doğru ilerledi, etrafını döndü. Kendi kendine bir şeyler mırıldandı. Sonra traktörün tekerleğini sıvazladı. Sonra farlara baktı. Sonra her yerine baktı. Yola düştük. Hösük Emmi tek kelime etmiyordu. “Yahu Hösük Emmi!” dedim. “Sen eskiden gülerdin, konuşurdun. Ne olmuş sana böyle? Ağzını bıçak açmadı yola düştüğümüzden beri.” Derin derin nefes aldı: “Ah!” dedi. “Bre oğlum, gençliğimde elime bu iş geçseydi, gençliğimde taraktör olsaydı...”

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisine örnektir?


8. Bırak maratonda ilk beşe girmeyi birinci bile olamaz.

Bu cümledeki anlatım bozukluğunun sebebi aşağıdakilerden hangisidir?


9. • Edebiyat yaşamına şiirle başlamıştır.

• İnce Memed romanıyla tanınmıştır.

• Romanlarında başarılı çevre betimlemeleriyle Orta Anadolu gerçeklerini yansıtmıştır.

Bu cümleler “Abbas Sayar” ile ilgili doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?


10. Aşağıdakilerden hangisi 1923- 1950 Cumhuriyet Dönemi Tiyatrosu için söylenemez?


11. Peyami Safa, tezli roman olarak değerlendirilen bir düşünce romanını amaçlamış ve Yalnızız’da bunu başarmıştır. Karşıtlıklar ve karşıtlıkların uyuma ulaşmasıdır ele aldığı düşünce. Romanında söz konusu düşünceyi somutlaştırıcı, imgeye dönüştürücü özellikler vardır. Figürlerin konumundaki çaprazlama gibi, tek tek figürlerin iç dünyasında vurgulanan karşıtlıklar da bu somutlaştırmanın belirtileridir.

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisine örnektir?


12. Aşağıdakilerin hangisi Yaşar Kemal’in romanlarından değildir?


13. Çay, yumurta ve yoğurt dışında bir şey yemiyordu.

Bu cümledeki anlatım bozukluğunun sebebi aşağıdakilerden hangisidir?


14. Daha otuz beşimize basmadan her şeyin bittiğini, işin tamam olduğunu; aşkın, arzunun, ümit ve ihtirasın artık bir daha uyanmamak üzere sönüp gittiğini kendi kendimize itiraf etmek; kendi kendimize, bütün mutluluk ve başarı kapılarının kapandığını söylemek ve gelip burada bir ağaç gibi yavaş yavaş kurumağa mahkûm olmak. Böyle mi olacaktı?

Bu parçada ele alınan konu aşağıdakilerden hangisidir?


15. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır?


16. – Hâmid Bey için ne düşünüyorsunuz?

– Hâmid’in dehasına vaktiyle hücum edenlere karşı sözlerimiz, müdafaalarımız bugün bütün zeki ve edip olan bir nesil tarafından tasdik olundu. Hâmid’e benim ayrıca, hususi bir minnettarlığım daha vardır; o da bana Sâdi’yi göstermiş olmasıdır.

– Efendim, edebiyatta yapmak istediğiniz neydi?

– Ben kendimden bahsetmeyi sevmem… Değmez ki bahsedeyim, işte Sergüzeşt’i yazdım, edebî ve siyasi makalelerim vardır.

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisine örnektir?


17. Aşağıdaki parçaların hangisinde diğerlerinden farklı bir bakış açısı kullanılmıştır?


18. Aşağıdakilerden hangisi romantizm akımının etkisinde eser veren sanatçılardandır?


19. • 1950’lerde, İkinci Dünya Savaşı yıllarında yetişen, köyde büyüyen Köy Enstitülü yazarların köy ve kasaba romanları yayımlamaya başladıkları görülür.

• 1960’lı yıllara değin toplumcu gerçekçiliğin gittikçe ağır bastığı romanımızda, bu yıllardan sonra konulardaki çeşitlenmeyle birlikte, roman yazma yönteminde de değişme ve gelişme olur.

• 1970 ile 1980 yılları arasında roman yazarlarının sayısındaki azalma ve romanlarda ele alınan konulardaki daralma, birey sorunlarına eğilişi de beraberinde getirir.

Bu cümleler “Cumhuriyet Dönemi’nde roman” ile ilgili doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?


20. Aşağıdaki eserlerden hangisi diğerlerinden farklı türde yazılmıştır?

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık lise çıkmış sınav soruları 2019 2020 yılı 2. döneme aittir. Bu sorulardan en az 9 tanesini doğru bilmeniz halinde dersten başarılı olursunuz. Seçmeli dersler arasında yer alıyor. Bu dersi ortak derslerden olan Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersi ile karıştırmayın. Açık öğretim lisesi öğrencileri derslerden başarılı olmak için çıkmış aol sorularına çalışıyorlar. Sizlerde yukarıda yer alan testleri çözebilirsiniz.

Ayrıca sitemizde aöl Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 çıkmış soruların diğer yıl ve dönem listesi aşağıda yer alıyor. Açık öğretim lisesi ve mesleki aol çıkmış sorulardan yapılan online sınav sorularınıda sitemizi üzerinden ulaşabilirsiniz. AÖL online sınav a girecek olan öğrenciler bu derse çalışarak başarılı olurlar. 2023 yılında ve diğer yıllarda gerçekleşen aol online sınav sorularını sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 2. dönem

açık lise (aöl) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları

Açık öğretim lisesinin gerçekleştirmiş olduğu bu online sınavlarda nasıl başarılı olmak istiyorsan çıkmış sınav sorularına çalışmanızı tavsiye ederiz. Telegram açık lise gruplarında çıkmış sınav sorularını artık aramanıza gerek yoktur. Açık lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 çıkmış sınav soruları başlıklı online testimizde öğrenci arkadaşlarımıza başarılar dileriz.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz. Uygulamamızı indirmek için

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acklise.sinvsalhwp

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/us/app/acik-lise-test-coz/id6449521442

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 2. Dönem

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 Yılı Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersi 2. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersi 2. Dönem Test Çözme Taktikleri 2020 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR