Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem


1.Aşağıdakilerden hangisi fonetik (işitsel) sanatların malzemesi olamaz?

2. Edebiyatın aşağıdaki bilim dallarından hangisiyle ilişkisi daha azdır?

3. Aşağıdakilerden hangisi edebî metinlerin genel özelliklerindendir?

4. Türkçe, yörelere göre söyleyiş farklılıkları gösteren bir dildir. Örneğin; “geliyorum” çekimli fiili Doğu Karadeniz’de “geleyrum”, Doğu Anadolu’da ise “gelirem” şeklinde telaffuz edilebilmektedir.
Bu parçanında aşağıdakilerin hangisinden söz edilmektedir?

5. İnsanların yaşadıkları yerler onların hayat görüşlerinin de uzantısı… Kimileri için ev, dört duvardan oluşan ve sadece barınmak için kullanılan bir mekânken kimileri için ise dışarıdaki kalabalıktan kaçarken zamanın büyük çoğunluğunun rahatça geçirildiği bir sığınaktır. Bu sonuncular emek ve paradan kaçınmıyor ve iç dünyalarını yansıtan sıra dışı evler yaparak yalnızlıklarını evleriyle paylaşıyorlar.
Bu parçanında aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarının hangisinden yararlanılmamıştır?

6. Ey Türk istikbalinin evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
Bu parçanında dilin aşağıdaki işlevlerinden hangisi kullanılmıştır?

7. Yine bir bahar sabahı Gökçe, alıp başını gitmişti. İnceydi, sıskaydı ama hiçbir yorgunluk duymuyordu. Sağına soluna bakmadan yürüyordu. Birdenbire kulağına bir ses geldi; irkildi, duruverdi. Duyduğu seslerin hiçbirine benzemiyordu bu ses, çok da uzaklardan gelir gibiydi.
Bu parçanında hikâyenin yapı unsurlarından hangisine yer verilmemiştir?

8. Aşağıdaki metinlerin hangisinde gözlemci bakış açısı kullanılmıştır?

9. Aşağıdakilerden hangisi olay hikâyesinin durum hikâyesinden farkı değildir?

10. (I) Musa Çavuş matbaacılığı askerde öğrenmiş. (II) Şansı yaver gitmiş. (III) Temizlikçi olarak girdiği askerî matbaadan bayağı usta olarak ayrılmış. (IV) Memlekete gelirken taktığı iki kırmızı şeritli “çavuşluk” da cabası.
Bu parçanındaki numaralanmış cümlelerin hangisinde türemiş isim yoktur?

11. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde iyelik eki kullanılmıştır?

12. Denizoğlu dosttan gel olma ırak
Saygıyı gönlüne yapasın durak
Çalış her insana sevgini bırak
Kul kalbini kırmak sana düşer mi

Bu dizeler ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

13. Beni benden, kendi benliğim çaldı!
Gölgem uzadıkça, boyum kısaldı…
Ellerimde bomboş bir roman kaldı,
İçindeki kahramanı kaybettim!

Bu dizeler ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

14. Çevir gözlerini içimden yana
Sırrını saklayan mahzeninim ben

Bu beytin altı çizili dizesindeki söz sanatı aşağıdakilerden hangisidir?

1. Aşağıdakilerden hangisi manzumenin şiirden farkı değildir?

16. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sıfatın türü diğerlerinden farklıdır?

17. (I) Ağzının tadını bozan naneli sakızını çöpe attı. (II) Kağıtları gelişigüzel birbiri üstüne kapadı. (III) Odadan aceleyle çıktı. (IV) Yatak odasına geçip giyindi.
Bu parçanındaki numaralanmış cümlelerin hangisinde sıfat kullanılmıştır?

1. • Ahlakı esas alır ve eğiticidir.
• Nazım şeklinde yazılır.
• Olaylar ve kahramanlar olağanüstülükler barındırır.
“Masal” ile ilgili bu cümleler doğruyanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

19. Bir fare devenin yularını eline alıp kibirlenerek “Durma, yürü!” dedi. Deve, uysal tabiatı üzere yürümeye başladı. Fare de kendini pehlivan sandı. Farenin bu düşüncesi deveye aksetti. “Sabret, şimdi ne olduğunu görürsün.” dedi. Nihayet ancak bir filin geçebileceği büyük bir nehre geldiler. Fare orada durdu, sanki kurudu kaldı. Deve, “Ey şamatacı arkadaşım!” dedi. “Neden durdun, neye şaşırdın? Himmet ayağını yiğitçesine nehre bas, yürü!” Fare dedi ki, “Bana ejderha olan sana karınca gibi gelir.” Deve de ona, şöyle karşılık verdi: “Öyleyse bir daha böyle küstahlık etme. Yoksa sonra çok sıkıntı çekersin.”
Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

20. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde edat (ilgeç) kullanılmıştır?

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

Açık lise Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinden 2019 yılı 1. dönem çıkmış sınav sorularını çözmektesiniz. Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersine ait toplam 20 soru bulunuyor. Açık öğretim lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinden başarılı olmak için en az 9 soruya doğru yanıt vermelisiniz. Açık lise geçme notu 45 dir.  Sitemiz aciklisetestcoz.com da Türk Dili ve Edebiyatı 1`in toplam 5 dönem çıkmış sınav soruları bulunuyor. Alt kısımda yer alan diğer dönemlerin sınavlarını linklere tıklayarak açabilirsiniz.

Açık öğretim lisesi3. dönem online sınav sorularını arayan öğrenciler buradan ulaşabilirler. Online aol sınavlarında ve yüz yüze yapılan aöl sınavlarında başarılı olmak için geçmiş dönem sınav sorularına çalışmanızı tavsiye ederiz. Tabi ki 1. kaynak olan Türk Dili ve Edebiyatı 1 ders kitaplarına kesinlikle çalışmalısınız. Sitemizde test çözerek alıştırmalar yapabilirsiniz. Açık lisede Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi zorunlu bir derstir bu dersi kesinlikle başarılı olmanız gerekir, yoksa açık öğretim lisesinden mezun olamazsınız.

Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

açık lise (aöl) Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları

Sitemizde Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinin konu anlatımını uzman öğretmenler tarafından hazırlanmıştır. Açık Lise Ders özetleri kategorisinden Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinin ders özetini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca aol 2021 online Türk Dili ve Edebiyatı 1 soruları, açık ise 2020 online çıkmış soruları ve Türk Dili ve Edebiyatı 1 online 2023 sınav sorularını arama yaparak sitemiz üzerinden de test olarak çözebilir ve başarınızı ölçebilirsiniz. Açık lise Türk Dili ve Edebiyatı 1 soru cevap pdf kitapçığını bilgisayar telefon ve tablet gibi araçlarınıza indirebilirsiniz. Pdf aol çıkmış soruların tüm dersler yer alıyor.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acklise.sinvsalhwp

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test Çöz

‘’Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. Dönem

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 Yılı Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi 1. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi 1. Dönem Test Çözme Taktikleri 2019 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Türk Dili ve Edebiyatı 1 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR