Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem


1. İnsanların iletişim kurmak, kendilerini ifade etmek amacıyla bir araya getirdikleri cümleler topluluğuna - - - - denir.

Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


2. Aşağıdakilerden hangisi plastik (görsel) sanatlardan değildir?


3. Aşağıdakilerden hangisi anlatmaya bağlı metin türlerinden biridir?


4. Aşağıdaki gürültülü sokağa bakan pencerenin karşısındaki duvarın dibinde duran ince şiltenin üzerine oturduk. Dilim dilim odaya akan güneş ışığı yerdeki kilime vuruyor, keskin hatlı bir üçgen oluşturuyordu. İki iskemle katlanmış, bir duvara yaslanmış, karşı köşeye de küçük bakır bir semaver yerleştirilmişti. Kalkıp semaverden iki bardağa çay doldurdum.

Bu parçada kullanılan anlatım biçimleri aşağıdakilerin hangisinde birlikte verilmiştir?


5. Aşağıdakilerden hangisi öğretici metin türleri ile ilgili kavramlardan değildir?


6. Dursun Fakih’in demesine bakılırsa Sultanönü’nde birkaç yüğrük atla Bursa yörelerinde birkaç sürü koyunu varmış. Bütün tereke, Osman Bey’den geriye kalanlar bunlardı. Başka bir şeyi, hiçbir şeyi bulunmadı. İki de oğul; biri Orhan Bey, biri Alâeddin Bey. Onlar şimdi içerde; iki ikiye, kardaş kardaşa konuşuyorlar.

Bu parçada aşağıdaki bilgi dallarının hangisinden yararlanılmıştır?


7. İstanbul’da doğup büyüyen Fatih’in “Ona dedim ki benimle gemiye gelmiyor musun?” sözünü Rize’de yaşayan arkadaşı “Dedum oğa çi benumlan cemiye celmeyi misun?” şeklinde telaffuz ediyor.

Bu cümle aşağıdakilerden hangisine örnektir?


8. Gerçek veya gerçekleşebilecek bir olayı anlatan düzyazı şeklindeki metinlerdir. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle diğer metin türlerinden ayrılır.

Bu parçada sözü edilen aşağıdakilerden hangisidir?


9. Aşağıdaki parçaların hangisinde kahraman bakış açısı kullanılmıştır?


10. Yusuf, Bilecik’ten aldığı müşterisini Yeniköy’e bıraktı, tekrar yola koyuldu. Kıraç, sapsarı toprak… Tozlu üzüm bağları… Nihayet tepeler… Sarı, boz renkler kayboldu. İşte çam ağaçları!.. Şurada burada koyun sürüleri… Söğüt, şu tepelerin ardında.

Bu parçada hikâyenin yapı unsurlarından hangisine yer verilmemiştir?


11. • Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri belirgindir.

• Hayatın içinden bir an, kesit üzerinde durulur.

• Okuyucuda merak ve heyecan uyandırılır.

Bu cümleler “olay hikâyesi” ile ilgili doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?


12. Üç parmak noksan ölç ölçersen kile Tatlı söz konuşma bir kimse ile Dört kuruşa sekiz kuruş et hile Hile-kârlık hoş sanattır usanma

Bu dizeler konusuna göre aşağıdaki şiir türlerinden hangisine aittir?


13. İltifat etmeğe gelsen yanıma Müddeîler sitem eder canıma Bed-duâ alırsın girme kanıma Hakk’ı bir bilirsen ağlatma beni

Bu dizeler için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


14. Körfezdeki dalgın suya bir bak, göreceksin:

Geçmiş gecelerden biri durmakta derinde;

Mehtâb… iri güller… ve senin en güzel aksin…

Velhâsıl o rüya duruyor yerli yerinde!

Altı çizili dizede kullanılan söz sanatı aşağıdakilerden hangisidir?


15. I. Hayal ürünüdür.

II. Ahlaka dayalı, yararlı, eğiticidir.

III. Olağanüstü olaylar ve kahramanlar içerir.

IV. Nazımla söylenir.

Numaralanmış cümlelerden hangisi masal ile ilgili söylenemez?


16. Aşağıdakilerden hangisi asıl masal türlerinden değildir?


17. Aşağıdakilerden hangisi fablın bölümlerinden biridir?


18. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde topluluk ismi yoktur?


19. sevmek kimi (I) zaman rezilce korkuludur insan bir(II)akşam üstü ansızın yorulur tutsak ustura ağzında yaşamaktan kimi zaman ellerini kırar tutkusu birkaç (III) hayat çıkarır yaşamasından hangi (IV) kapıyı çalsa kimi zaman arkasında yalnızlığın hınzır uğultusu

Bu dizelerdeki altı çizili sıfatlardan hangisinin türü diğerlerinden farklıdır?


20. Aşağıdakilerin hangisinde edat cümleye “sebep” anlamı katmıştır?

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

Açık lise Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış soruları çöz sayfasında dersin 20 adet soruları bulunuyor. 2020 yılında yapılan açık öğretim lisesi sınavlarında Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi ortak yani zorunlu dersler arasında yer alıyor. Bu dersten başarılı olmanız gerekiyor. Aksi taktirde Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinden başarılı olmazsanız ne yazık ki açık öğretim lisesinden mezun olamazsınız. Açık öğretim lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi haricinde diğer derslerden muaf olabilirsiniz.

Aöl Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav sorularından 9 tane doğru yaptığınız taktirde bu dersten başarılı olmuş olursunuz. 9 doğru cevap vermeniz Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinden 45 puan almanızı sağlayacaktır. Açık lisede bir dersten başarılı olmak için 45 puan yeterlidir. Fakat yüksek puan almanız halinde diploma notunuz ve ortaöğretim başarı puanınız yüksek olacaktır. Ayrıca sitemizde Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinin toplam 5 dönem çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. Açık Öğretim Lisesi yapmış olduğu online sınavlarda Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinin soruları da havuzdan çıkıyor. bu yüzden sitemiz açık lise test çöz de havuz soruları bulunuyor.

Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

açık lise (aöl) Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları

Sizlerde açık öğretim lisesi sınavlarında başarılı olmak için çıkmış sınav sorularına çalışmanızı tavsiye ederiz. Dosyalar kategorisi içerisinde ve ders özetleri kategorisinde açık öğretim lisesi Türk Dili ve Edebiyatı 1 pdf soru cevap kitapçığı bulunuyor. Tüm dönemlerin Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav sorularını bilgisayar telefon ve tablet gibi cihazlarınıza indirip dersinize çalışabilirsiniz. Aöl telegram kanallarında soru araması yapmanıza gerek yoktur. Sitemizde arama yaparak sınav sorularına çok rahat ulaşabilirsiniz. 2023 yılı 3. dönem sınava girecek olan öğrenciler bu sorulara göz atabilirler. 2024 yılında yapılacak olan 1. dönem sınavı, 2. dönem sınavı ve diğer tüm yıl ve dönemlerde sınava girecek olan öğrenciler kesinlikle çıkmış sınav sorularınada bakmalıdır.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acklise.sinvsalhwp

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test Çöz

‘’Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 2. Dönem

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 Yılı Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi 2. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersi 2. Dönem Test Çözme Taktikleri 2020 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Türk Dili ve Edebiyatı 1 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Türk Dili ve Edebiyatı 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR