Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 6 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem


1. Aşağıdakilerden hangisi toplumcu gerçekçi yazarlardan değildir?


2. Aşağıdakilerden hangisi farklı bir bakış açısıyla yazılmıştır?


3. Hikaye, roman, anı, mensur şiir, deneme, makale, tiyatro, monografi türlerinde eserler verdi. Eserlerinde, Türk toplumunun Tanzimat’tan sonra geçirdiği aşamaları anlattı. Gerçekçi küçük hikayelerden romana geçti. Romanlarında, birbirini tamamlayan bireysel ve toplumsal yaşam zincirimizi betimledi. Romanlarındaki tiplerin çoğu, iç dünyaları zengin, kötümser, düzensizlik kurbanı törelere, geleneklere bağlı kişilerdir. Hemen her romanında, tarihsel olaylara bağlı insanların kişiliklerini yansıttı. Bazı eserleri: Kiralık Konak, Sodom ve Gomore, Yaban, Ankara…

Bu parçanında sözü edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?


4. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu yoktur?


5. (I) 1970-1980 yılları arasında eser veren romancılar, birbirinden farklı konu ve tarzları benimsemişlerdir. (II) Sanatı toplumdan soyutlamayan Abbas Sayar, ilk romanı Yılkı Atı’nda, yılkılığa bırakılmış bir atın hikayesini anlatır. (III) Kiralık Konak’la dikkat çeken Oğuz Atay, bu eserinde ironik bir anlatımla küçük burjuvanın düşünce biçimi ve davranışlarını eleştirir. (IV) Ümit Kaftancıoğlu, romanlarında köylünün sorunlarını, devletin eğitim ve öğretime, öğretmenlere karşı tutumunu ele alır.

Bu parçanındaki numaralanmış cümlelerin hangisinde bilgi yanlışı vardır?


6. Roman türünün yetkin örnekleri 19. yy.da verilmeye başlanır. Roman bir tür olarak karakteristik özelliklerini romantizm ve realizm akımları sayesinde bu yüzyılda kazanır.

Aşağıdakilerden hangisi bu yüzyılın önemli yazarlarından değildir?


7. Aşağıdakilerden hangisinin Cumhuriyet Dönemi’nde çağdaş Türk tiyatrosunun Batı tiyatrosu düzeyine getirilmesine önemli katkıları olmuştur?


8. Cumhuriyet Dönemi tiyatrosu (1923-1950) için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?


9. Herhangi bir olay, durum veya tasarının sahnede canlandırılması amacı ile yazılmış eserlere dramatik metin,bu metinlerin sahnede canlandırılması ile ortaya çıkan sanata ise _________ denir.

Bu parçanında boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


10. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?


11. Tarih ve doğa meraklıları için son bir hatırlatma yapmak isterim ( ) Mağara yerleşimleriyle Tekkeköy ( ) Amazon Kalesi’yle Salı Pazarı, nilüferleriyle Ladik Gölü ( ) Bütün bu noktalar merkezden sadece birkaç saat uzaklıktadır ( )
Bu parçanında yay ayraçla gösterilen yerlere sırasıyla aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir?

12. Bir cümlede, anlam bakımından birbiriyle ters düşen kelimelerin veya sözlerin bir arada kullanılması anlatım bozukluğuna yol açar.
Bu açıklamaya göre aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır?

13. HUSREV — Allahaısmarladık anne!
ULVİYE — Husrev! Sen gidersen öldürürüm kendimi.
HUSREV — (En hazin tonuyla.) Anne! Bırak beni bu cemiyet içinde yaşamayım. Bir kolumda sen, birinde Selma, tımarhanede ölmek istiyorum. (Husrev döner, sağdaki kapıya doğru birkaç adım atar. Durur; kapıdaki birinci, ikinci sivil memurlara bakar.)
HUSREV — (Memurlara) Geçin iki yanıma, memur beyler! (Memurlar Husrev’in iki yanına geçerler. Husrev zahmetle kapıya doğru yürür.)
ULVİYE — (Başını kaldırmış çığlık koparıyor) Evladım! Gitme! Gitme!
Bu parçanın için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

14. Aşağıdakilerden hangisi 16. yüzyılda tiyatro alanında eser veren yazarlardan değildir?

15. Üç Şehitler Destanı’nı incelemeye şeklinden başladım. Bütün kıtalar, bir iki istisna hariç, dörder dizedir. Bu dizelerin birincileriyle üçüncüleri ara sıra, ikincileriyle dördüncüleri ise her zaman uyaklıdır. Herhangi bir ölçü kullanılmamakla birlikte büsbütün serbestliğe de kaçılmamıştır.

Bu parçanın aşağıdaki eleştiri türlerinin hangisinden alınmış olabilir?


16. Aşağıdaki eserlerden hangisinin türü eleştiri değildir?


17. Fransız yazarlardan Bay Ernest Renan’ın “İslam ve İlim” adlı konferansı, uzun zamandan beri gazetelere konu ve sermaye olmaktadır. Bu konferansın metni daha yeni elime geçti. Metin kısa bir şey ise de içindeki yanlışları ortaya koymak, birkaç yüz cilt kitap yazmayı gerektiriyor. Bunun için düşünce ve kanaatlerimi yazmakla söylenilmiş şeyleri boş yere tekrar etmiş olmayacağımdan eminim. İslam’ın, ilmi engellemediğini, tam aksine teşvik ettiğini ispat etmek için yanımda yeteri kadar kitap bulunmadığına üzgünüm.

Bu parçanın aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?


18. Mülakat türü için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


19. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “ki”nin yazımıyla ilgili bir yanlışlık yapılmıştır?


20. Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet Dönemi röportaj yazarlarından değildir?


Türk Dili ve Edebiyatı 6 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

Açık lise Türk Dili ve Edebiyatı 6 dersinden 2019 yılı 1. dönem çıkmış sınav sorularını çözmektesiniz. Türk Dili ve Edebiyatı 6 dersine ait toplam 20 soru bulunuyor. Açık öğretim lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı 6 dersinden başarılı olmak için en az 9 soruya doğru yanıt vermelisiniz. Açık lise geçme notu 45 dir.  Sitemiz aciklisetestcoz.com da Türk Dili ve Edebiyatı 6`in toplam 5 dönem çıkmış sınav soruları bulunuyor. Alt kısımda yer alan diğer dönemlerin sınavlarını linklere tıklayarak açabilirsiniz.

Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 6 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 6 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Açık öğretim lisesi3. dönem online sınav sorularını arayan öğrenciler buradan ulaşabilirler. Online aol sınavlarında ve yüz yüze yapılan aöl sınavlarında başarılı olmak için geçmiş dönem sınav sorularına çalışmanızı tavsiye ederiz. Tabi ki 1. kaynak olan Türk Dili ve Edebiyatı 6 ders kitaplarına kesinlikle çalışmalısınız. Sitemizde test çözerek alıştırmalar yapabilirsiniz. Açık lisede Türk Dili ve Edebiyatı 6 dersi zorunlu bir derstir bu dersi kesinlikle başarılı olmanız gerekir, yoksa açık öğretim lisesinden mezun olamazsınız.

açık lise (aöl) Türk Dili ve Edebiyatı 6 Çıkmış Sınav Soruları

Sitemizde Türk Dili ve Edebiyatı 6 dersinin konu anlatımını uzman öğretmenler tarafından hazırlanmıştır. Açık Lise Ders özetleri kategorisinden Türk Dili ve Edebiyatı 6 dersinin ders özetini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca aol 2021 online Türk Dili ve Edebiyatı 6 soruları, açık ise 2020 online çıkmış soruları ve Türk Dili ve Edebiyatı 6 online 2023 sınav sorularını arama yaparak sitemiz üzerinden de test olarak çözebilir ve başarınızı ölçebilirsiniz. Açık lise Türk Dili ve Edebiyatı 6 soru cevap pdf kitapçığını bilgisayar telefon ve tablet gibi araçlarınıza indirebilirsiniz. Pdf aol çıkmış soruların tüm dersler yer alıyor.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acklise.sinvsalhwp

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442

Türk Dili ve Edebiyatı 6 Açık Lise Test Çöz

‘’Türk Dili ve Edebiyatı 6 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 6 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. Dönem

Türk Dili ve Edebiyatı 6 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 Yılı Türk Dili ve Edebiyatı 6 dersi 1. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 6 dersi 1. Dönem Test Çözme Taktikleri 2019 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Türk Dili ve Edebiyatı 6 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Türk Dili ve Edebiyatı 6 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Türk Dili ve Edebiyatı 6 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Türk Dili ve Edebiyatı 6 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR