Açık Lise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 1. dönem


1. Bir devletin veya ulusun başka devlet veya ulusları kendi çıkarları doğrultusunda etkilemesidir. Etkileyen devlet, etkilediği devletin kaynaklarından istifade eder.

Tanımı verilen kavram aşağıdakilerden hangisidir?


2. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Almanya’da Nazi partisi tarafından uygulanan siyasi ve ekonomik sisteme ne ad verilmiştir?


3. 24 Nisan 1920’de düzenlenen San Remo Konferansı’nda Suriye ve Lübnan, aşağıdaki ülkelerden hangisinin mandasına verilmiştir?


4. ABD’de 1932 yılında başkan seçilen Roosevelt (Rozvelt) tarafından hayata geçirilen ekonomik politikalara ne ad verilmiştir?


5. Kara Hakimiyet Teorisinde aşağıdaki hangi bölge için Heartland (Kalpgah) adı kullanılmıştır?


6. Aşağıdakilerden hangisi iki dünya savaşı arasındaki dönemde sağlık alanında yaşanan gelişmelerden biri değildir?


7. İtalya’nın II. Dünya Savaşı öncesinde izlediği politikaya ne ad verilmiştir?


8. ABD, Rusya ve İngiltere’nin II. Dünya Savaşı’ndan sonra aralarındaki iş birliğini geliştirmek ve dünyanın geleceğini planlamak amacıyla 4-11 Şubat 1945’te düzenledikleri konferans aşağıdakilerden hangisidir?


9. İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atom bombası atan ülke aşağıdakilerden hangisidir?


10. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi aşağıdaki uluslararası teşkilatlardan hangisinin genel kurulunda kabul edilmiştir?


11. Aşağıdakilerden hangisi II. Dünya Savaşı’nın sonuçlarından biri değildir?


12. Aşağıdakilerden hangisinde Birleşmiş Milletler Teşkilatında yer alan Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi doğru olarak verilmiştir?


13. Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’de II. Dünya Savaşı yıllarında cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır?


14. Aşağıdakilerden hangisi İngilizleri Hindistan’dan atmak amacıyla direniş gösteren Hint Milli Hareketine liderlik yapmıştır?


15. Osmanlı egemenliğindeki Cezayir, 1830’da aşağıdaki ülkelerden hangisi tarafından işgal edilmiştir?


16. Güney Afrika’nın seçimle iktidara gelen ilk siyahi devlet başkanı aşağıdakilerden hangisidir?


17. Aşağıdakilerden hangisi Afrika devletlerinin bağımsızlıklarını ve egemenliklerini kazanması ve Afrika’da sömürgeciliğe son verilmesi için otuz bir Afrika ülkesinin katılımı ile kurulmuştur?


18. Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’nin Kore Savaşı’na katılmasında etkili olan faktörlerden biri değildir?


19. II. Dünya Savaşı’ndan maddi ve manevi kayıpla çıkan Avrupa’da halklar arasında uzlaşmayı sağlamak; kıtada gerginlik ve tartışmanın yerine ortak kurumlar, standartlar ve sözleşmelere dayalı güven ve iş birliği ortamı oluşturmak amacıyla Strasbourg (Sıtrasburg) merkezli olarak kurulmuştur.

Hakkında bilgi verilen uluslararası kuruluş aşağıdakilerden hangisidir?


20. Amerika ve Batı’nın, Sovyetler Birliği’ni etkisiz hale getirmek ve kendi sınırları içerisinde kalmasını sağlamak amacıyla oluşturdukları politikaya verilen isim aşağıdakilerden hangisidir?

Açık Lise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 Açık Lise Test Çöz

‘’Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. DÖNEM

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 dersi 1. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 dersi 1. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 – 2020 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR