COĞRAFYA 1

2020 yılı 2. dönem
admin
Eylül 21, 2023
62 views

1. Kutup bölgelerinde yaşayan hayvanlar genelde uzun beyaz tüylerle kaplı deriye sahipken sıcak çöllerdeki hayvanlar ise çoğunlukla susuzluğa dayanıklı olup arazinin rengine uyan derileri tüysüzdür.

Bu bilgiye göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?


2. Kristof Kolomb, Magellan ve Vasco de Gama’nın seyahatlerinde yararlandığı Coğrafya Rehberi adlı eserin sahibi olan Eski Çağ’ın gök bilimcisi ve matematikçisi aşağıdakilerden hangisidir?


3. Güneş ışınlarının yere düşme açısı Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe daralır. Buna bağlı olarak sıcaklık değerleri de kutuplara gidildikçe azalmaktadır.

Aşağıdakilerden hangisi bu durumla ilgili değildir?


4. Aşağıdakilerden hangisi 3 Ocak ve 4 Temmuz’da astronomik açıdan yaşanan bir durumdur?


Dünya, Güneş’e karşı şekilde belirtilen konumda iken aşağıdaki günlerden hangisi yaşanır?


6. Türkiye’nin en kuzeyi ile en güneyinde yer alan iki nokta arasındaki kuş uçuşu mesafeyi hesaplamak için gerekli olan bilgi aşağıdakilerden hangisidir?


7. Türkiye’nin özel konum özelliklerinden hangisi uluslararası ulaşımda önemli bir ülke olmasına katkı yapmaz?


8. Türkiye haritası üzerinde aksine bir uyarı işareti yoksa haritanın üst kısmı hangi ana yönü gösterir?


9. Aşağıdaki yerlerin haritaları eşit ölçülere sahip kâğıtlara tam sığacak şekilde çizilirse hangisinin ölçeği daha büyük olur?


10. Renklendirme yöntemiyle çizilen fiziki haritalarda yeşil tonlar deniz seviyesine yakın yükseltinin az olduğu yerleri, kahverengi ve tonları ise yükseltinin arttığı alanları göstermektedir.

Buna göre Türkiye fiziki harita sında yer alan aşağıdaki ovaların hangisinde yeşil tonlar hâkimdir?


11. Aşağıdakilerden hangisi atmosferin etkilerinden biri değildir?


12. Aşağıdakilerin hangisinde iklimin doğal çevre üzerindeki etkisi insan faaliyetlerini şekillendirmemiştir?


13. Güneş ışınları, Dünya atmosferine ulaştıktan sonra aşağıdakilerden hangisi gerçekleşmez?


14. Sıcaklığın yeryüzüne dağılışında etkili olan unsurlardan biri de güneşlenme süresidir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi ile Güney Doğu Anadolu Bölgeleri güneşlenme süresinin uzun olduğu yerlerdir.

Buna göre aşağıdaki merkezlerden hangisinde güneşlenme süresi daha kısadır?


Basınç ve sıcaklık arasındaki bağlantı grafikte gösterilmektedir.

Bu grafiğe göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?


16. Aşağıdaki rüzgârlardan hangisi gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkından oluşmakta ve gün içerisinde yön değiştirmektedir?


17. Aşağıdakilerden hangisi Ekvatoral iklim ve görüldüğü yerlere ait bir özellik değildir?


Türkiye haritasında numaralanmış yerlerde bulunan ovalardan hangisine 21 Haziran günü öğle vakti güneş ışınları dik olarak gelir?


Doğu Anadolu’da yer alan IV numaralı ova için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?


20. Ege Bölgesi’nde dağların denize dik uzanması deniz etkisinin iç kısımlarına sokulmasını kolaylaştırır.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi bu tür dağlardandır?

Açık Lise COĞRAFYA 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

COĞRAFYA 1 Açık Lise Test Çöz

‘’COĞRAFYA 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise COĞRAFYA 1 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 2. dönem

COĞRAFYA 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 yılı COĞRAFYA 1 dersi 2. dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise COĞRAFYA 1 dersi 2. dönem Test Çözme Taktikleri 2020 yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Coğrafya 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok COĞRAFYA 1 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

COĞRAFYA 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

COĞRAFYA 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 2. Dönem Sınav Tarihi
16 Mart 2024 - 17 Mart 2024
SPONSOR