Açık Lise Diploma Notu Hesaplama

Ders Puan

Açık Öğretim Lisesi Diploma Notu Hesaplama

Açık öğretim lisesi diploma hesaplama aracını kullanarak mezun olduğunuzda diploma notunuzu hesaplamanıza yardımcı olacaktır.  Açık lise Başarı Puanı hesabının da diploma notu hesaplama sonucunda çıkmaktadır. Üniversite sınavlarında etki olacak olan Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplamasını diploma notunuza göre otomatik olarak hesaplamaktadır. Diploma notunuzu hesaplamak için  “Ders” yazan yere dersinizi seçip “Puan” kısmına ise o dersten kaç puan aldığınızı yazarak dersin notunu hesaplamanıza yardımcı olacaktır. “Ders Ekle” butonu ile yeni dersleri ekleyebilirsiniz. Buradaki sistemde açık öğretim lisesi öğrencileri için hesaplama yapmaktadır.

açıköğretim diploma notu hesaplama

diploma notu hesaplama açık lise

aöl diploma notu hesaplama robotu

diploma notu hesaplama aöl

açık lisede diploma notu nasıl hesaplanır

Açık Lise Diploma Puanı hesaplama Örnek : Dil ve Anlatım 1 dersinden 80 sınav notu almış olalım. Bu ders için 2 kredi belirlenmiştir. Bu dersin AÖL Diploma Puanı Hesaplamak istediğimizde sınav notu olan 80 ile dersin kredisini olan 2 krediyi çarparız. 80 x 2=160 bu puan Dil ve Anlatım 1 dersinin ağırlıklı kredi notudur.

Açık Lise Diploma Puanı hesaplama işleminde diğer dersler içinde aynı yöntemi kullanacağız. Her dersin ağırlıklı kredi notunu bulduktan sonra topladığınız kredi sayısına böldüğünüzde diploma notunuzu bulmuş olursunuz.

Aşağıdaki Açık Lise Diploma Puanı hesaplama örneğinde öğrencinin toplam kredisinin 202 olduğu derslerden aldığı Toplam ağırlıklı kredi notunun 16710 olduğu görülmektedir. 16710 sayısını 202 sayısına böldüğümüzde karşımıza diploma notu olan  82,72 çıkacaktır.
DİPLOMA NOTU 16710/202 = 82,72

Diploma notunuzun YKS sınavlarında ek puan katkısı vardır. Diploma notunuza göre YKS sınavlarında ek puan alırsınız. Diploma notunuzu 0.6 ile çarptığınızda alacağınız ek puanı bulabilirsiniz. Örneğin diploma notu 85 olan bir öğrenci 85×0.6= 51 ek puan alacaktır. Alacağınız en düşük YKS ek puanı 30, en yüksek YKS ek puanı ise 60 puandır.

açık lise diploma notu nasıl hesaplanır

aöl diploma puanı hesaplama

açık lise diploma puanı nasıl hesaplanır

aöl diploma notu

Açık lise ortalama hesaplama nedir?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olan her öğrencinin, görmüş olduğu derslerden aldığı notların başarısına göre belli bir formülle hesaplanan başarı puanıdır. Öğrenciler arasında kısaca okul puanı olarak da bilinmektedir.

Açık Lise ortalama başarı puanı nasıl hesaplanır?

Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, açık öğretim lisesi bitirme notları (100 üzerinden lise mezuniyet puanı) 5 ile çarpılarak OBP’ye dönüştürülecektir. Böylece, 45 olan en düşük diploma notu için OBP 250, en yüksek 100 olan diploma notu için de 500 olacaktır. 45’nin altında olan diploma notları 45 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

aöl ortalama hesaplama, yerleştirme puanlarına nasıl eklenecektir?

Yukarıda anlatıldığı şekilde hesaplanan Açık Lise Başarı Puanının yüzde onikisi (katsayı=0,12) merkezi sınavdan alınan puanlara eklenerek adayın yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

Meslek lisesi mezunları ilgili alanları seçmeleri durumunda ek puan alacaklar mı?

Meslek lisesi öğrencilerinin ek katsayısı olan 0,06 ek katsayısı 2012 yılında ve öncesinde meslek liselerine yerleşen öğrenciler için devam etmektedir. Fakat 2013 yılından itibaren meslek liselerine yerleşen öğrenciler ek katsayı almayacaklar, OBPleri sadece 0,12 ortak katsayısı ile çapılacaktır.

Önceki yılın yerleştirmesinde bir programa yerleşenler için katsayı ne olacak?

2022-YKS puanları veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına (açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları hariç) yerleştirilen adaylar, 2023-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken Açık Öğretim Lisesi OBP‘ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. Sınavsız geçiş ile 2022-YKS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.


 
Açık Lise 2. Dönem Sınav Tarihi
16 Mart 2024 - 17 Mart 2024
SPONSOR