1. Ekonomi biliminin en temel sorunu aşağıdakilerden hangisidir?


2. Bir ülkede dolaşımdaki para miktarı (diğer şartlar değişmemek koşuluyla) artarsa fiyatların genel seviyesi nasıl olur?


3. Karma yöntem; ekonomideki objektif olayların doğrudan veya kişisel olarak incelenmesi sürecidir.

Aşağıdakilerden hangisi bu incelemede yararlanılan kaynaklardan biri değildir?


4. “Çalışmak isteyen herkese iş alanı sağlanması ve mevcut kaynakların tam ve etkili biçimde kullanılması” olarak tanımlanan ekonomi politikasına ait olan tanım aşağıdakilerden hangisidir?


5. I. Dünya Savaşı`nın sonrasında yeni Türk devletinin uygulaması gereken ekonomi politikalarının hazırlanması için oluşturulan kurulun başkanlığını aşağıdaki kişilerden hangisi yapmıştır?


6. Aşağıdakilerden hangisi 17 Şubat 1923`te Türkiye`nin ekonomik kalkınmasını ve politikaların belirlenmesini amaçlayan 1. İzmir iktisat Kongresinde alınan kararlardan biri değildir?


7. Kabotaj hakkı, ulaştırma sistemlerinin hangisinde yapılan düzenlemedir?


8. Aşağıdakilerden hangisi ekonomik olmayan bir ihtiyaçtır?


9. II. Dünya Savaşı yıllarında piyasada pancar şekeri fiyatındaki yükselme bu ihtiyacının karşılanması için insanları pekmez veya hurma tüketimine yöneltmiştir.

Bu bilgiye bakarak aşağıdaki çıkarımlardan hangisi yapılabilir?


10. “Fizyolojik bir ihtiyaç karşılandıkça bundan duyulan mutluluk ve fayda gittikçe azalır.” görüşünü ekonomide ilk kez bilimsel olarak açıklayan yasanın adı nedir?


11. Aşağıdaki kişi özelliklerinden hangisinin ihtiyaçların değişimi üzerindeki etkisi daha azdır?


12. Fizyokrat ekonomistlere göre aşağıdakilerden hangisi sadece üretim olarak kabul edilen ekonomik faaliyettir?


13. Bir mal, şekli ve yapısı değiştirilerek ihtiyacın daha iyi karşılanmasına fırsat verecek yeni bir üretim malı haline getirilebilir.

Aşağıdakilerin hangisinde metinde belirtilen durum söz konusudur?


14. Doğa ve iklim aşağıdakilerin hangisinin üretim faaliyetinde daha etkili olan temel faktördür?


15. İşletmelerin genellikle kullanacağı ham madde kaynaklarının yakınında kurulmasının öncelikli sebebi aşağıdakilerden hangisidir?


16. Aşağıdakilerden hangisi insanların üretimde yararlandığı ilk enerji kaynaklarından biridir?


17. Türkiye`nin madenciliği ve maden potansiyeliyle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


18. Aşağıdakilerden hangisi ekonomi biliminde emek olarak nitelendirilmez?


19. Aşağıdakilerden hangisi bir işletmenin üretim verimliliğini etkileyen sübjektif etkenlerden biridir?


20. Aşağıdakilerden hangisi hızlı nüfus artışının olumsuz yönlerinden biridir?

Açık Lise EKONOMİ 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

EKONOMİ 1 Açık Lise Test Çöz

‘’EKONOMİ 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise EKONOMİ 1 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. DÖNEM

EKONOMİ 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI EKONOMİ 1 dersi 1. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise EKONOMİ 1 dersi 1. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise EKONOMİ 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok EKONOMİ 1 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

EKONOMİ 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

EKONOMİ 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 2. Dönem Sınav Tarihi
16 Mart 2024 - 17 Mart 2024
SPONSOR