FELSEFE 1

2020 yılı 2. dönem
admin
Eylül 19, 2023
22 views

1. “İnsan kendisi ve dünya üzerine düşünen tek varlıktır.” ifadesinden aşağıdakilerin hangisine ulaşılamaz?


2. Düşünen öznenin kendi üstüne dönerek düşünmesi, duygularına, algılarına, bilgilerine ve kavrayışlarına bağlı olarak kendini anlama, tanıma ya da bilme yeteneğidir.

Tanımı verilen kavram aşağıdakilerden hangisidir?


3. Platon: Var olanı bilmek için düşüncenin yöntemli bir çalışmasıdır.

Aristoteles: Var olanın ilk ilkelerinin ve temellerinin araştırılmasıdır.

El-Kindî: İnsanın, gücü ölçüsünde varlığın hakikatini bilmesidir.

Verilen felsefe tanımlarının ortak özelliği aşağıdakilerden hangisidir?


4. Yeşillikler ve ormanlıklar, bir âşık için mutluluk kaynağı sayılırken bir avcı için avcılık yapılacak yer olarak görülür.

Bu sözün anlamından hareketle filozoflar için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?


5. Özne olarak insanın, nesne olarak var olanla karşılaşması ve bunun sonucunda ortaya ürün olarak bilgiyi çıkarmasına bilme denir.

Bu tanıma göre aşağıdakilerden hangisi bilme sürecinde yer alan kavramlardan değildir?


6. Bilgiyi seven, bilgelik arayışına muhtaç olduğunu hisseden filozof da herkes gibi yer, içer, gezer. Onu diğer insanlardan farklılaştıran şey, onun kendi kendine soru soran kişi olmasıdır. Filozof, düşüncelerini mantıksal bir tutarlılıkla ortaya koyan ve sistemli bir bütünlük içinde sunandır. O, karşıtlıkları içinde hayatı, hayatın anlamını, anlamsızlığı, doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü, bizi mutluluğa götüreni bilmeye çalışır. O, düşünceleriyle evrensel bir bilince sahip, oralı ya da buralı değil bir evren vatandaşıdır.

Bu parçaya göre aşağıdakilerden hangisi filozofun özelliği olamaz?


7. Aşağıdakilerden hangisi felsefi düşüncenin ortaya çıkışıyla ilgili doğru bir bilgi değildir?


8. Aşağıdakilerden hangisi filozofların özelliklerindendir?


9. Sahip olduğu bilgileri sorgulayan zihnin kendi üzerine dönme hareketidir.

Verilen tanım felsefenin aşağıdaki özelliklerinden hangisine aittir?


10. Arzu, Bilge, Hasan ve Mert açık lise öğrencileridir. Bir gün bir üniversitede “Her Soru Felsefe Sorusu mudur?” konulu bir seminere giderler. Seminer sonrasında aralarında şöyle bir konuşma geçer:
Arzu: Felsefe sorusunu diğer sorulardan ayıran özellikler vardır.
Bilge: Bence sorduğumuz her soru felsefe sorusudur.
Hasan: Örneğin “Mutlu bir arkadaşın var mı?” sorusu bir felsefe sorusudur.
Mert: Sanırım felsefe sorusu, bizim, günlük sorulardan bağımsız olarak ele almamız gereken sorulardır. Örneğin “Mutlu olmam için nasıl yaşamalıyım?”, “İyi nedir?” soruları gibi.

Bu diyaloğa göre felsefe sorusuyla ilgili doğru bilgiye sahip öğrenciler aşağıdakilerin hangisinde verilmiştir?


11. “Bir görüşü desteklemek, doğrulamak veya güçlendirmek için öne sürülen önerme ya da önermeler” aşağıdaki kavramlardan hangisiyle ifade edilir?


12. Dış dünyada nesnel bir varoluşa sahip olan varlık; bilinçten, bilen insan zihninden bağımsız olarak var olan her şey “gerçeklik” olarak tanımlanır.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi gerçeklik örneğidir?


13. Bu akıl yürütmede doğru olduğuna inanılan genel bir önerme veya varsayım (doğru olduğu düşünülen fikir) ile başlanır ve bu varsayıma dayanarak belli sonuçlara varılır.

Tanımı verilen akıl yürütme türü aşağıdakilerden hangisidir?


14. Ormandaki bütün ağaçlar doğaya bir güzellik verir ve fayda sağlar. Kayın ağacı da ormandaki bir ağaçtır. O hâlde kayın ağacı da doğaya bir güzellik verir ve fayda sağlar.

Verilen akıl yürütmeyle ilgili aşağıdakilerden hangisi doğru bir bilgidir?


15. “Gerçeklik üzerine olan bilgiyi ifade eden önermelerin dayanaklarını ortaya koymak” aşağıdaki kavramlardan hangisiyle ifade edilir?


16. Doğru düşünmek için kavramların sorgulanarak titizlikle seçilmesi ve yerinde kullanılması gerekir.

Bu ifadede düşüncenin aşağıdaki alanlardan hangisiyle ilişkisi vurgulanmıştır?


17. Aşağıdakilerden hangisi felsefi temellendirme için gerekli değildir?


18. Şeker ve karbonhidrat ağırlıklı besinler yerine sebze ve protein ağırlıklı besinler tüketerek sağlığım için iyi olanı yapıyorum. Bu besinlerle beslenmek metabolizmamızı düzenler. Tanıdığım tüm sağlıklı insanlar böyle besleniyor. Doktorlar da bu şekilde beslenmenin sağlıklı olduğunu belirtiyor.

Aşağıdakilerden hangisi bu parçadan çıkarılabilecek felsefi bir soru niteliğindedir?


19. Aşağıdakilerden hangisi felsefi bir tartışmanın amaçlarındandır?


20. Aşağıdakilerden hangisi bir görüşün felsefi bir boyut kazandığını gösteren şartlardan değildir?

Açık lise ortak ve zorunlu dersler arasında yer alan FELSEFE 1 dersinden başarılı olmak için açık lise yeni kurallarına göre 11 sorudan en az 5 tane doğru cevap vermesi gerekiyor. Zorunlu ders olan FELSEFE 1 başarılı olmanız veya muaf olması gerekiyor. Aöl FELSEFE 1 dersinden muaf olmak için bu dersten 3 defa sınava girip başarısız olmanız halinde muaf olursunuz. Sitemizde açık öğretim lisesi FELSEFE 1 dersinden 100 adet soru bulunuyor. Bu sorularından her biri 20 sorudan oluşan online testler hazırlanmıştır. Açık öğretim lisesi FELSEFE 1 pdf ders kitabı sitemizin dosyalar kategorisinden ulaşabilirsiniz. Bu pdf ders kitabı halk eğitim merkezlerinde dağıtılan kitapların içerikleri ile birebir aynıdır. aol FELSEFE 1 çıkmış sınav sorularını çözerek sınavlarda nasıl sorular çıkacağına dair bir nebze öngörebilirsiniz. 2023 yılı 1. dönem FELSEFE 1 soruları, açık lise 2024 yılı 1. dönem sınav soruları, 2024 yılı 2. dönem FELSEFE 1 test sorularını internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Açık öğretim lisesi hakkında genel bilgileri açık lise test çöz kategorisinden ulaşabilirsiniz. Sınavlarda başarılı olmak için ders çalışmanız gerekir ki en iyi çalışma kaynağı olan ders kitapları olduğunu bilmeniz gerekir. Ders kitapları ne kadar çok sayfadan oluşsada çalışmanız gerekiyor. En azından aöl FELSEFE 1 ders anlatımı, açık lise FELSEFE 1 ders özetleri ve kitap üniteleri sonunda yer alan aöl FELSEFE 1 deneme sorularını göz atmanız gerekir.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

FELSEFE 1 Açık Lise Test Çöz

‘’FELSEFE 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise FELSEFE 1 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 2. dönem

FELSEFE 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 yılı FELSEFE 1 dersi 2. dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise FELSEFE 1 dersi 2. dönem Test Çözme Taktikleri 2020 yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise FELSEFE 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok FELSEFE 1 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

FELSEFE 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

FELSEFE 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 2. Dönem Sınav Tarihi
16 Mart 2024 - 17 Mart 2024
SPONSOR