açık lise Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplama

Ders Puan

Açık Lise Obp Hesaplama

Açık lise ortaöğretim başarı puanı hesaplama

Açık öğretim lisesi okuyan öğrencilerin üniversite sınavlarında Açık Öğretim lisesinin orta öğretim başarı puanının ne kadar olması gerektiğini sayfamızda hesaplayabilirsiniz.

Öncelikle üst kısımda hangi dersten kaç puan aldığınızı yazınız “Ders Ekle” butonu ile başarılı olduğunuz dersleri seçerek ders notlarınızı girdikten sonra alt kısımda yer alan “Hesapla” butonu ile orta öğretim başarı puanı (obp) heaaplayabilirsiniz.

Ortaöğretim başarı puanı, lise mezuniyet puanınızdan hesaplanan ve üniversite sınavları sonucunda yerleştirmede kullanılacak puanlara eklenecek puandır. Lise mezuniyet puanı, üniversite yerleştirme puanını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle lisedeki notlarınızın iyi olması için gayret göstermelisiniz.

Örneğin lise mezuniyet puanları arasında 10 puan fark olan (örneğin biri 60, diğeri 70) öğrenciler arasında normal yerleştirmede 6, ek puanlı yerleştirmede 9 puan OBP farkı olacaktır. Yani ikinci öğrenci 6 puan farkla yarışa başlayacaktır. Yerleştirme puanlarını incelerseniz bunun büyük bir fark olduğunu görürsünüz.

 


 
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR