Seçmeli Coğrafya 2

2019 YILI 2. DÖNEM
admin
Ekim 25, 2023
130 views

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem


1.Fırat ve Dicle nehirleri arasında olup çeşitli medeniyetlerin yaşadığı bölgenin adı aşağıdakilerden hangisidir?

2.
Haritada numaralanmış yerlerin hangisi İslam Medeniyeti’nin doğduğu yerdir?

3. Aşağıdaki ülkelerden hangisi Slav medeniyetinin temsilcilerindendir?

4. Türkçe aşağıdaki dil ailelerinden hangisinin içinde yer alır?

5. Eski Türk devletlerinde Kağan ve ailesinin kaldığı çadıra ne ad verilirdi?

6. Gelişen ve yenilenen teknoloji, sanayi faaliyetlerinin yaygınlaşmasına bu da ham maddelere duyulan ihtiyacın artmasına neden olmaktadır.
Aşağıda verilenlerin hangisinde bu durum yoktur?

7. Turizm, kaynağını oluşturan doğal ve kültürel varlıklar üzerinde baskı yapar. Korunması, geliştirilmesi gereken bu varlıklar aksi durumda turistik cazibesini kaybeder. Örneğin aşırı yapılaşma ve nüfus artışının olumsuz etkileri ülkemizde Karadeniz yaylarında (Ayder Yaylası ve Uzungöl) görülmektedir. Buna benzer durumlar engellenmeli hatta yeni milli park alanları da ilan edilerek doğal, kültürel değerlerimiz korunma altına alınmalıdır.
Verilen metinde turizmin hangi etkisi üzerinde kısaca durulmuştur?

8. Aşağıdakilerden hangisi Türkiye sınırları dışında yer alan turizm değeridir?

9. İngiltere’yi Sanayi Devrimi’nde ekonomik yönden Dünya ülkeleri arasında liderliğe taşıyan öncelikli sektörler aşağıdakilerden hangileridir?

10. Aşağıdakilerden hangisi geri kalmış ülke ve bölgelerde yapılan tarım faaliyetlerinin yapısal özelliklerinden değildir?

11. Hindistan ülkesiyle ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğrudur?

12. Hollanda’nın başkenti aşağıdaki şehirlerden hangisidir?

13. Genel Kurul, Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey , Vesayet Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı aşağıdaki küresel örgütlerden hangisinin ana organlarından bazılarıdır?

14. Aşağıdakilerden hangisi Yeşil Barış örgütünün (Greenpeace) amaçları ve çalışmaları arasında yoktur?

1. Aşağıda verilenlerden hangisinin daha ağır ve yıkıcı çevre sorunlara yol açacağı söylenebilir?

16. Aşağıdaki ülkelerden hangisinin toplam elektrik üretiminde nükleer enerjinin payı daha yüksektir?

17. Ormanların tahrip edildiği yerlerde hangi doğal afet gerçekleşir?

1. Aşağıdakilerden hangisi radyoaktif kirlenmeye neden olmayan faktörlerdendir?

19. Sanayi devriminden önce ortaya çıkan katı atıklar doğada kolay yok edilirken son yüz yılda ortaya çıkan atıkların ekosistem tarafından yüzlerce yılı bulan zamanda yok edilmesinin sebebi aşağıdakilerden hangisidir?

20. Gelişmiş ülkeler, kullanıldıktan sonra atılan madde ve malzemeleri yeniden kullanılabilir hâle getirmek için geri dönüşüm tesisleri kurmuşlardır. Aşağıdakilerden hangisi ülkelerin bu uygulamayı başlatmasının amaçlarından biri olamaz?

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Seçmeli Coğrafya 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Seçmeli Coğrafya 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 2 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 2. DÖNEM

Seçmeli Coğrafya 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI Seçmeli Coğrafya 2 dersi 2. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 2 dersi 2. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Seçmeli Coğrafya 2 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Seçmeli Coğrafya 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Seçmeli Coğrafya 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR