SEÇMELİ COĞRAFYA 3

2019 yılı 3. dönem
admin
Eylül 22, 2023
177 views

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem


1.65 milyon yıl önce Meksika Körfezi yakınında gerçekleştiği belirlenen ve yaptığı etkiler ile dinozorlarında içinde olduğu pek çok canlı türünün yok olmasına sebep olan ekstrem doğa olayı nedir?

2. Aşağıdakilerden hangisi bir bölgede yaşanan kuraklığın olumsuz etkilerini azaltacak uygulamalardan biridir?

3. Herhangi bir dayanıklı tüketim malının üretim aşamalarından (ham maddesinin üretimi, nakliyesi, malın üretimi) satış noktasına ulaştırılmasına kadar geçen sürede yoğun şekilde enerji tüketilmekte ve doğaya salınan katı, sıvı ve gaz atıklar ekosisteme zarar vererek küresel ısınmayı arttırıcı etki yapmaktadır.
Aşağıdakilerden hangisi bu zararı en aza indiren uygulamalardan biri olabilir?

4. Tarımsal faaliyetlerin yapıldığı yerleşmelerde gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetlerden biri de tarım festivalleridir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi tarım turizmi olarak da bilinen bu festivallerin yerel halka sağladığı kazanımlardan biri değildir?

5.
Yukarıda tabloda bazı kıtaların geçmiş ve gelecekteki nüfus ve nüfus beklentileri (%) verilmiştir.
Tabloya bakarak aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

6. Dünya ekonomisinde gelecekte üretimde iş gücü faktörünün eskiye göre daha az önemli olacağını öne süren bir bilim insanının bu iddiasını aşağıdakilerden hangisine dayandırdığı söylenebilir?

7. Hizmetlerin yurt geneline yayılmasını sağlamak ve denetimini yapmak için yasalara bağlı kalarak oluşturulan devlet kurumları bulunmaktadır.
Aşağıdakilerden hangisi işlevsel hizmet bölgesine örnek oluşturan bu kuruluşlardan biridir?

8. Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’de bölgeler arasında gelişmişlik seviyesinde farkların olmasının ortaya çıkardığı sorunlardan biridir?

9. Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamına giren yerlerin genelinde aşağıdakilerden hangisinin potansiyelinin düşük olduğu söylenebilir?

10. Türkiye’de hizmet sektöründe çalışanların gayrisafi yurt içi hasılası(GSYH) içindeki payı 1923’te %37 iken bu değer 2016’da %70’e ulaşmıştır.
Bu veri artışında Türkiye’de kaydedilen aşağıdaki gelişmelerden hangisinin payı yoktur?

11.
Ticaret; üreticiden tüketiciye kadar uzanan taşıma, depolama, tezgâhlama ve ambalajlama gibi bir çok işlemi kapsar. Kısaca kazanç amacı taşıyan bütün faaliyetler, ticaret kelimesi ile ifade edilir. Bir bölgede üretim, tüketim ve nüfus arttıkça ticaret potansiyeli daha yüksek olur.
Buna göre haritada numaralanmış yerlerin hangisinde ticari hacim daha büyüktür?

12. Ülkemizde ulaşım sistemlerinin gelişmiş olduğu Marmara Bölgesi için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

13. Haydarpaşa, İzmir, Mersin, Bandırma ve Samsun limanlarının ülkemiz ekonomisi açısından önem taşımaktadır.
Verilen bilgiye göre aşağıdakilerden hangisinin etkisi daha fazladır?

14. Teknoloji ve iletişim araçlarındaki hızlı gelişmeyle beraber mal ve hizmetlerin, paranın, teknolojinin, kültürlerin ülke sınırları düşünülmeksizin akışı ve aktarımına ne ad verilir?

1. Dünya ticaretinin %90’a yakın kısmı Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika ülkeleri tarafından gerçekleşmesinin temel sebebi aşağıdakilerden hangisidir?

16. Eski çağlarda Çin, Hindistan ve diğer Doğu medeniyetlerinde üretilen ürünlerin Avrupalı tüketiciye ulaşması Anadolu’nun kara yolları ve limanları vasıtasıyla mümkündü. Kral Yolu, İpek Yolu ve Baharat Yolu gibi önemli tarihî yollar Anadolu’ya hâkim olan Hititlerden Bizanslılara, Selçuklulardan Osmanlı’ya pek çok medeniyetin ekonomik ve siyasi gücü elinde bulundurmasını sağlamıştır. Osmanlılar ile altın çağını yaşayan tarihî ticaret yolları, imparatorluğun zayıflaması ve Batılı denizcilerin doğuya ulaşan alternatif güzergâhlar bulması ile önemini yitirmiştir.
Bu metne göre aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

17. Manavgat, Kurşunlu ve Düden şelaleleri aşağıdaki illerimizden hangisinin sınırları içindedir?

1. Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’nin somut olmayan kültürel miraslarından biridir?

19. Aşağıda coğrafi işaret kapsamına alınmış ürün ve üretim alanı arasında yapılan eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?

20. Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’nin 2023 turizm stratejisinin hedeflerinden biri olamaz?

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test Çöz

‘’SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 3. dönem

SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 yılı SEÇMELİ COĞRAFYA 3 dersi 3. dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 dersi 3. dönem Test Çözme Taktikleri 2019 yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR