SEÇMELİ COĞRAFYA 3

2020 yılı 1. dönem
admin
Eylül 22, 2023
237 views

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem


1. Uzun süre devam eden soğuk hava dalgası aşağıdakilerden hangisine neden olmaz?


2. Son yıllarda ülkemizde de zaman zaman görülen, sera ve tarım alanlarına büyük zarar veren sarmal hareketlerle kendini gösteren ekstrem hava olayı nedir?


3. Kütle hareketlerinden biri olan heyelan genellikle eğim ve yağışın fazla olduğu, tabakaların eğime paralel uzandığı killi arazilerde oluşmaktadır. Depremler ve insan faaliyetleri de kütle hareketlerini tetikler. Kütle hareketleri, dağlık bir alanda akarsu yatağının önünü kapatacak şekilde gerçekleştiğinde heyelan set göllerini oluşturur.

Metinde yer alan bilgilere göre kütle hareketleri için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


4. • Bitki örtüsünün tahribi,

• su kaynaklarının fazla tüketimi,

• iklim değişikliği sonucu yaşanan kuraklık,

• tarımda yanlış sulama yöntemleri,

• aşırı otlatma

gibi olaylar bir araya geldiğinde aşağıdakilerden hangisine sebep olur?


5. Ekonomik faaliyetlerin türü ve özellikleri öncelikle coğrafi şartlara göre çeşitlenir.

Aşağıdakilerin hangisi bu duruma örnektir?


6. Küreselleşme ve ekonomik örgütlenmeye bağlı olarak dünya büyük bir pazar hâline gelecektir ve teknolojik yeniliklere uyum sağlayan ülkeler gelişme çizgilerini artırırken uyum sağlamayanlar da - - - -

Verilen parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?


7. İşlevsel hizmet bölgelerine ayrılan Karayolları Genel Müdürlüğü ülkemizde öncelikle hangi alanda ihtiyacı karşılamak için kurulmuştur?


8. DAP olarak adlandırılan ve Doğu Anadolu`daki çok sayıda ili kapsayan projede amaçlardan bazıları yöredeki mera ve hayvan ırklarını iyileştirmek, ticareti canlandırmak, istihdam yaratmaktır.

Verilen bilgilere göre DAP` da aşağıdakilerden hangisinin de hedeflendiği söylenebilir?


9. Aşağıdaki mesleklerden hangisi hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir?


10. Türkiye`nin coğrafi konumunun ulaşımı üzerinde olumlu yönde etkili olduğunu söyleyen biri aşağıdakilerden hangisini buna kanıt olarak ileri süremez?


11. Ülkemizin ticaret hacmi en yüksek limanı aşağıdakilerden hangisidir?


12. Dünya ticaretinin gelişmesiyle aşağıdakilerden hangisi arasındaki bağlantı daha kuvvetlidir?


13. Çin Halk Cumhuriyeti`nin son yıllarda ekonomik ve ticari yönden hızlı büyümesinde aşağıdakilerden hangisinin etkisi daha fazla olmuştur?


14. Aşağıdakilerden hangisi Kuzey Amerika Ticaret Bölgesi`ne (NAFTA) üye ülkelerden biridir?


15. Aşağıdakilerden hangisi Dünyadaki ekonomi göstergelerinin istikrarsız olmasına rağmen elektronik ticaretin hacminin artmasının nedenlerinden biri değildir?


16. Bir ülkenin idari sınırları içinde olup ülkenin diğer kesimlerinden farklı olarak dış satıma yönelik bazı ekonomik ayrıcalıkların tanındığı bölgelere ne denir?


Haritada taralı olan yere turist olarak giden birinin aşağıdaki yerlerden hangisini gezmesi beklenemez?


18. Anadolu topraklarının hanlar, köprüler, çeşmeler, tarihî kalıntılar ve daha birçok eserle kültür turizmi açısından da önemli bir yere sahip olmasında etkili olan temel sebep aşağıdakilerden hangisidir?


19. Türkiye aktif ve genç fayların olduğu sık sık kırılmaların yaşandığı hassas bir yer yapısına sahiptir. Bu alanlar aynı zamanda sıcak su kaynaklarının bol olduğu yerlerdir.

Verilen bu özellikler ülkemizde hangi turizm türünün gelişmesine daha çok imkân sağlamıştır?


20. Turizm birbirinden farklı yapılara sahip toplumlar arasında ilişkiler kurarak; farklı bilgi, görgü, gelenek ve kültür düzeyleri arasında etkileşime yol açarak kültürel çeşitliliği sağlayarak dünya barışına katkıda bulunmaktadır. Bu faaliyetlerin yoğun olduğu yerleşmelerde yaşayan insanların dünya görüşleri, anlayışları, farklı ülkelerden gelen insanlarla değişebilir.

Metne göre aşağıdaki yargılardan hangisine varılabilir?

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test Çöz

‘’SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. dönem

SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 yılı SEÇMELİ COĞRAFYA 3 dersi 1. dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 dersi 1. dönem Test Çözme Taktikleri 2020 yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

SEÇMELİ COĞRAFYA 3 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR