Seçmeli Coğrafya 4

2020 YILI 1. DÖNEM
admin
Ekim 25, 2023
206 views

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 4 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem


1. İpek ve Baharat yolları hangi ana karanın jeopolitik önemini daha çok arttırmıştır?


2. İpek ve Baharat Yolu’nun Yeni Çağ’dan itibaren Osmanlı Devleti için önemli bir unsur olmasının sebebi aşağıdakilerden hangisidir?


3. 1869 yılında açılan ve Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ve Güney Asya ülkeleri arasındaki ulaşımı kısaltan su yolu aşağıdakilerden hangisidir?


4. Aşağıdakilerden hangisinin Türkiye’nin jeopolitik önemi üzerindeki etkisi daha azdır?


5. Türkiye’nin kuzeyde Hazar Petrol Havzası’na, güneyde ise Orta Doğu Petrol Havzası’na komşu olması onu aşağıdakilerden hangisinde önemli bir kavşak noktası haline getirmiştir?


6. Teknoloji üreten ve bunu dünyaya pazarlayıp satabilen ülkelerin kalkınma seviyeleri yüksektir.

Verilen bilgiye göre bu ülkelerle ilgili aşağıdaki çıkarımlardan hangisi yapılamaz?


7. Aşağıdaki ülkelerden hangilerinin arasında ekonomik ve sosyal fark daha fazladır?


8. Aşağıdakilerin hangisinde bir ülkenin ekonomik gelişme hızını olumsuz etkileyen doğal unsur üzerinde durulmaktadır?


9. Bir ülkenin üretimden kazandığı toplam varlığına gayrisafi millî hasıla denir. Bu veri tek başına bir ülkenin gelişmişlik düzeyi hakkında yeterli bilgi vermez. Gelişmişliği belirten başka unsurlarda vardır.

Aşağıdakilerden hangisi bu unsurlardan biri değildir?


10. Aşağıdaki ülkelerden hangisi zengin doğal kaynaklara sahip olmasına rağmen bunu halkının refahına ve ülkenin gelişmesine yansıtamamıştır?


11. Haritada üretim merkezi daire içinde, dağıtım güzergahları ise oklarla sadeleştirilerek gösterilen ürün aşağıdakilerden hangisidir?


12. Azerbaycan ve Ermenistan arasında sıcak çatışmaların yaşanması ve günümüzde de gerginliklerin devam etmesinin nedeni aşağıdakilerden hangisidir?


13. Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında anlaşmazlıklara neden olan nehir aşağıdakilerden hangisidir?


14. İnsanoğlu yeryüzünde var olduğu günden beri doğal kaynakların sınırsız olduğunu düşünmüş ve buna bağlı olarak - - - -.

Verilen metinde konu bütünlüğünü sağlamak için boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?


15. Aşağıdakilerden hangisi çevreye ve ekosisteme olumlu etki yapar?


16. Küresel ısınma

Kutup buzullarının erimesi

Deniz seviyesinin yükselmesi

?

- - - -

Verilen şemanın sonunda - - - - ? yerine aşağıdakilerden hangisinin gelmesi daha uygundur


17. Çevre sorunlarının çözümüne yönelik yapılan tüm çalışma ve uygulamalara ne denir?


18. Aşağıdakilerden hangisi çevre konusunda Dünya’daki en bilinçli ülkelerinden biridir?


19. Bilinçli bir insanın aşağıdakilerden hangisini yapması beklenemez?


20. Yerleşim birimlerinin insanlar için sağlıklı, güvenli, adil ve yaşanabilir olması amaçlanan ve ikinci konferansı 1996 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen çevre etkinliğinin adı nedir?

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 4 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Seçmeli Coğrafya 4 Açık Lise Test Çöz

‘’Seçmeli Coğrafya 4 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 4 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. DÖNEM

Seçmeli Coğrafya 4 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI Seçmeli Coğrafya 4 dersi 1. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 4 dersi 1. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Seçmeli Coğrafya 4 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Seçmeli Coğrafya 4 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Seçmeli Coğrafya 4 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Seçmeli Coğrafya 4 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR