TARİH 3

2019 YILI 2. DÖNEM
admin
Ekim 21, 2023
29 views

1.Aşağıdakilerden hangisi Türklerin Anadolu’ya yerleşmesini kolaylaştıran faktörlerden biridir?

2. Aşağıdakilerden hangisi Anadolu’da kurulan ilk Türk beyliklerinden biri değildir?

3. Malazgirt Zaferi’nden sonra İzmir ve çevresinde bağımsız bir beylik kuran ve ilk Türk denizcisi olarak tarihe geçen kişi aşağıdakilerden hangisidir?

4. Türkiye Selçuklu Devleti’ne karşı yaptıkları 1230 Yassıçemen Muharebesi’ni kaybederek tarih sahnesinden silinen devlet aşağıdakilerden hangisidir?

5. Türkiye Selçuklu Devleti’nde ülke toprakları kime aittir?

6. Türkiye Selçuklu Devleti’nde belirli merkezlerde kervansaraylar yapılması aşağıdaki hangi alanın gelişimine katkı sağlamıştır?

7. Aşağıdakilerden hangisi Haçlı Seferlerinin ekonomik sebeplerinden biridir?

8. Aşağıdakilerden hangisi Kösedağ Muharebesi’nin sonuçlarından biri değildir?

9. Bursa şehri hangi Osmanlı hükümdarı döneminde fethedilmiştir?

10. Osmanlı Devleti’nde yeni fethedilen Rumeli topraklarına Anadolu’dan nüfusun getirilerek yerleştirilmesi siyasetine verilen isim aşağıdakilerden hangisidir?

11. Osmanlı Devleti’nde Fetret Devri olarak adlandırılan dönemde kardeşler arasındaki taht mücadelesinden galip çıkarak Osmanlı Devleti’nin başına geçen kişi aşağıdakilerden hangisidir?

12. Aşağıdakilerden hangisi Osmanlı Devleti’nde hafif süvari kuvveti olup uçlarda görev yapan askerî birliktir?

13. Aşağıdaki beyliklerden hangisinin topraklarına katılmasıyla Osmanlı Devleti hazır bir donanmaya sahip olmuştur?

14. Osmanlı Devleti’ndeki tımar sistemi aşağıdaki hangi alanda devletin güçlü olmasını sağlamıştır?

1. Aşağıdakilerden hangisi 13. yüzyılda Anadolu’da faaliyet gösteren mutasavvıflardan biri değildir?

16. Osmanlı Devleti’nde Şeyhülislam hangi konularda divan üyelerine görüşlerini bildirmektedir?

17. Fatih Sultan Mehmet’in hocası olup, İstanbul’un Fethi’ne manevi katkıda bulunmuştur. Devrinin en iyi doktorlarından biridir. Tıp tarihinde ilk defa mikrop meselesini ortaya atmış ve hastalıkların bu yolla bulaştığı fikrini öne sürmüştür.
Hakkında bilgi verilen kişi aşağıdakilerden hangisidir?

1. Osmanlı Devleti’nde divan teşkilatı içerisinde bürokrasi ile ilgili işlerden sorumlu olan sınıf aşağıdakilerden hangisidir?

19. Osmanlıda mimari alanda insanların ihtiyaç duyduğu imaret, medrese, hamam ve hastaneden oluşan yapı aşağıdakilerden hangisidir?

20. Osmanlı Devleti’nde güzel yazı yazma sanatı aşağıdakilerden hangisidir?

Açık Lise TARİH 3 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 2. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

TARİH 3 Açık Lise Test Çöz

‘’TARİH 3 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise TARİH 3 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 2. DÖNEM

TARİH 3 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI TARİH 3 dersi 2. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise TARİH 3 dersi 2. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise TARİH 3 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok TARİH 3 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

TARİH 3 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

TARİH 3 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 2. Dönem Sınav Tarihi
16 Mart 2024 - 17 Mart 2024
SPONSOR