TARİH 4

2020 YILI 1. DÖNEM
admin
Ekim 21, 2023
42 views

1. Aşağıdakilerden hangisi Osmanlı Devleti’nin İstanbul’un Fethi için yaptığı siyasi hazırlıklardan biridir?


2. II. Mehmed’in İstanbul kuşatması için döktürdüğü toplara ne ad verilmiştir?


3. Fatih Dönemi’nde aşağıdakilerden hangisinin fethiyle Karadeniz’in kuzeyinden geçen ticaret yolları Osmanlı Devleti’nin kontrolüne geçmiştir?


4. Fatih Dönemi’nde Akdeniz ticareti için aşağıdaki devletlerden hangisiyle 16 yıl süren savaşlar yaşanmıştır?


5. • Tebriz merkezli olarak kurulup İran, Irak ve Azerbaycan’a hakim olmuştur.

• Şah İsmail döneminde Anadolu’ya yayılma politikası takip etmiştir.

• Osmanlı Devleti ile yapılan Çaldıran Savaşı’nı (1514) kaybetmiştir.

Hakkında bilgi verilen devlet aşağıdakilerden hangisidir?


6. Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sonucunda halifeliğin Osmanlı Devleti’ne geçmesiyle aşağıdaki durumlardan hangisi ortaya çıkmıştır?


7. Osmanlı Devleti’nin Habsburg Hanedanı ile I. Dünya Savaşı’na kadar devam edecek olan diplomatik ilişkileri aşağıdaki savaşlardan hangisinin kazanılmasından sonra başlamıştır?


8. Kanuni Sultan Süleyman döneminde ekonomik ve siyasi amaçlar doğrultusunda kapitülasyonlar verilen devlet aşağıdakilerden hangisidir?


9. • Kanuni Sultan Süleyman tarafından kaptanıderyalığa getirilmiştir.

• Haçlı donanmasına karşı Preveze Deniz Zaferi’ni kazanmıştır.

Hakkında bilgi verilen kişi aşağıdakilerden hangisidir?


10. Coğrafi keşiflerin yapılmasında aşağıdakilerden hangisi etkili olmamıştır?


11. Topkapı Sarayı’nın dış bölümüne verilen isim aşağıdakilerden hangisidir?


12. Divan-ı Hümayun’da adalet, din ve eğitim alanlarından sorumlu olan görevli aşağıdakilerden hangisidir?


13. Osmanlı Devleti’nde kazalarda devletin şer’î ve örfi kanunlarını uygulamakla sorumlu olan görevli aşağıdakilerden hangisidir?


14. Osmanlı Devleti’nde İstanbul (payitaht) dışında kalan bütün ülke topraklarına verilen isim aşağıdakilerden hangisidir? ?


15. Aşağıdaki Osmanlı padişahlarından hangisi veraset anlayışında değişiklik yaparak “ülke padişah ve oğullarınındır” anlayışını hakim kılmıştır?


16. Osmanlı Devleti’nde millet sistemi aşağıdakilerden hangisine göre belirlenmiştir?


17. Osmanlı Devleti’nde ülkenin çeşitli bölgelerinden gelenlerin hem ürünlerini sattıkları hem de toplumsal kaynaşma, dayanışma ve bir arada bulunma kültürünü yaşattıkları yer aşağıdakilerden hangisidir?


18. Osmanlı Devleti’nde mülkiyeti Müslümanlara ait topraklara ne ad verilirdi?


19. Aşağıdakilerden hangisi lonca teşkilatı ile ilgili yanlış bir bilgidir?


20. Osmanlı’da ticaretin geliştirilmesi ve tüccarların mallarıyla birlikte korunması için şehirlerin arasına inşa edilen yapı aşağıdakilerden hangisidir?

Açık Lise TARİH 4 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

TARİH 4 Açık Lise Test Çöz

‘’TARİH 4 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise TARİH 4 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. DÖNEM

TARİH 4 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI TARİH 4 dersi 1. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise TARİH 4 dersi 1. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise TARİH 4 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok TARİH 4 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

TARİH 4 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

TARİH 4 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 2. Dönem Sınav Tarihi
16 Mart 2024 - 17 Mart 2024
SPONSOR