TARİH 5

2019 YILI 1. DÖNEM
admin
Ekim 21, 2023
309 views

Açık Lise TARİH 5 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem


1.Osmanlı Devleti’nin Avusturya ile imzaladığı Zitvatorok Antlaşması’nın aşağıdaki maddelerinden hangisi Osmanlı Devleti’nin dış politikada prestij kaybettiğinin bir göstergesidir?

2. Osmanlı Devleti’nin doğuda en geniş sınırlarına ulaştığı antlaşma aşağıdakilerden hangisidir?

3. Kıbrıs adası aşağıdaki padişahların hangisi döneminde fethedilmiştir?

4. Osmanlı Devleti’ne karşı Macaristan toprakları üzerinde Macar kralı ile akrabalık bağının olması nedeniyle hak iddia eden ülke aşağıdakilerden hangisidir?

5. Aşağıdaki devletlerde hangisi II. Viyana kuşatmasında Osmanlı Devleti’ne karşı oluşturulan kutsal ittifak içerisinde yer almamıştır?

6. Osmanlı Devleti’nin Kuzey Afrika’daki üç eyaletine(Tunus, Cezayir ve Trablusgarp) verilen ortak ad aşağıdakilerden hangisidir?

7. XVIII. yüzyılda Rusya’nın Balkanlar’daki bütün Slavları bir bayrak altında toplama siyaseti aşağıdakilerden hangisidir?

8. Coğrafi Keşiflerden ekonomisi olumsuz etkilenen Osmanlı Devleti aşağıdakilerden hangisini yapmıştır?

9. Aşağıdakilerin hangisi Rönesans’ın sonuçlarından biri değildir?

10. Aydınlanma Çağı’nın ileri gelen temsilcilerinden olup fizik alanında çok önemli çalışmalar yapan bilim adamı aşağıdakilerden hangisidir?

11. XVI. yüzyılın sonlarında Osmanlı Devleti’nin para birimi olan akçede kullanılan gümüş oranı yarı yarıya düşürülmüştür.
Bu durum aşağıdakilerden hangisine sebep olmuştur?

12. Avrupa’da eğitimin kilisenin etkisinden çıkartılarak laikleştirilmesi aşağıdakilerden hangisi ile gerçekleştirilmiştir?

13. Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde Fransızlara geçici olarak verilen kapitülasyonlar aşağıdaki hangi padişah döneminde sürekli hâle getirilmiştir?

14. Osmanlı Devlet yönetiminde ekber ve erşed sistemine geçilmesiyle aşağıdaki hangi değişiklik gerçekleşmiştir?

1. III. Ahmet’in fermanı ve şeyhülislamın fetvası ile ilk Türk matbaasını kuran kişi aşağıdakilerden hangisidir?

16. Aşağıdakilerin hangisi Lale Devri’nde yapılan yeniliklerden biri değildir?

17. Avrupa devletlerinin XIX. yüzyıl ve sonrasında Osmanlı Devleti’ne karşı yürütecekleri siyaseti ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?

1. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda stratejik açıdan önemli bir yer olan Plevne’yi Rus ordularına karşı başarıyla müdafaa eden Osmanlı komutanı aşağıdakilerden hangisidir?

19. I. Dünya Savaşı’nda Ermeni isyanlarının Türk devletinin varlığını tehdit etmesi ve isyancıların düşmanla işbirliği yapması üzerine Osmanlı Devleti aşağıdaki hangi kanunu çıkarmıştır?

20. Aşağıdaki devletlerden hangisi Üçlü İtilaf Bloku içerisinde yer almamıştır?

Açık Lise TARİH 5 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

TARİH 5 Açık Lise Test Çöz

‘’TARİH 5 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise TARİH 5 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 1. DÖNEM

TARİH 5 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI TARİH 5 dersi 1. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise TARİH 5 dersi 1. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise TARİH 5 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok TARİH 5 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

TARİH 5 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

TARİH 5 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR