1.Victor Hugo’nun 1862 yılında yazmış olduğu _________ romanı, bir kürek mahkûmu olan Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikâyesi üzerine kuruludur. Edebiyat dünyasında Rönesans etkisi yapan bu roman, gerek dönemin gerek günümüzün birçok duygusunu içinde barındırır.
Bu parçada sözü edilen eser aşağıdakilerden hangisidir?

2. Uğursuz bir aşktan henüz kurtulmuş olan Ali Bey, ilk rastladığı bu güzel kıza gönlünü kaptırmıştı. Mahpeyker’le Dilaşup’u mukayese etti: Ötekinin bütün davranışları yapmacık, bütün söyledikleri yalandı. Dilaşup ise her hâliyle sevilmeye layık bir melekti. Öteki bir yalancı taş, bu kız ise hakiki bir pırlantaydı.
Bu parça aşağıdaki eserlerin hangisinden alınmıştır?

3. Türk edebiyatında ilk yerli roman Şemsettin Sami’nin _________ adlı eseridir.
Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

4. Aşağıdaki cümlelerden hangisi yükleminin türüne göre farklıdır?

5. Aşağıdaki sanatçılardan hangisi realizmin Türk edebiyatındaki temsilcilerinden değildir?

6. Servetifünun romancıları ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

7. İzleyicilerle çevrili bir alan içinde oynanan, yazılı metne dayanmayan; içinde müzik, dans ve şarkı da bulunan bir oyundur. Oyunun oynandığı alana “palanga” denir. Oyunun dekoru “yeni dünya” denilen bezsiz bir paravandan ve “dükkân” denilen iki katlı bir kafesten oluşur.
Bu parçada sözü edilen tiyatro türü aşağıdakilerden hangisidir?

8. Aşağıdakilerden hangisinin türü anı değildir?

9. Yurt dışında (Londra) çıkarılan ilk gazetedir. 1868’de Namık Kemal ile Ziya Paşa tarafından yayımlanmıştır. Daha sonra Ziya Paşa, Cenevre’de tek başına çıkarmaya devam etmiştir.
Bu parçada sözü edilen gazete aşağıdakilerden hangisidir?

10. Fin toprağı bizi pembe bir gülüşle karşıladı. Temiz, ince, şiire benzer bir gülüş… Tren yürüdü. Sağda solda en olgun bir zevkle düzeltilmiş bahçeler, parklar, evler… Uzakta, mavi bir düşü andıran solgun bir deniz parçası…
Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?

11. Aşağıdaki eser-yazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

12. • 17. yüzyılın ikinci yarısında Fransa’da sembolizme tepki olarak ortaya çıkmış bir edebiyat akımıdır.
• Anlatılanlar duygulara değil, belgelere ve bilimsel verilere dayandırılmıştır.
• İnsan kendi çevresiyle birlikte ele alınmıştır.
Bu cümleler realizm açısından doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?

13. • Gazete ve dergilerde yazıların yukarıdan aşağıya doğru ayrılmış olduğu dar bölüm.
• Gazeteden kesilen yazı.
• Haber toplama, yayma ve üyelerine dağıtma işiyle uğraşan kuruluş.
Bu tanımlar aşağıdaki kavramlarla eşleştirildiğinde hangisi dışta kalır?

14. Aşağıdaki cümlelerden hangisi yükleminin yerine göre farklıdır?

1. Üsküdar’daki evi ilk uzun ziyaretim esnasında önemli bir olay oldu. Bütün ev halkı sanki bayrammış gibi ayrı ayrı beni çekip yanaklarımdan tekrar tekrar öpüyorlardı. Teyzem saçlarımın fena taranmasından şikâyet etti. “Bakmamışlar, zayıflamış.” diyordu. İşte 1895’te şehrimizi altüst eden deprem o ziyaret esnasında olmuştu.
Bu parçanın türü aşağıdakilerden hangisidir?

16. Endonezya’da faaliyete geçen Sinabung Yanardağı’nda bir patlama meydana geldi. Patlamanın çok büyük olduğu geniş bir alanı etkilediği bildirildi. Yanardağ çevresinde kurtarma ekipleri alarma geçti.
Bu haber yazısında aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur?

17. Anı, Batı’da çok yaygın bir tür olup ilk örneğini eski Yunan sanatçısı Ksenophon “Anabasis” adlı eseriyle vermiştir. 18. yüzyılda J. J. Rouseau’nun _________ adlı eseri bu alanda önemli yapıtlardan biridir.
Parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

1. Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?
Eser <-----> Yazar <-----> Kişiler

19. Tek yüklemi bulanan tek yargı bildiren cümlelere “basit cümle” denir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi basit cümledir?

Açık Lise TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 2. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test Çöz

‘’TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 2. DÖNEM

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 dersi 2. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 dersi 2. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 4 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 2. Dönem Sınav Tarihi
16 Mart 2024 - 17 Mart 2024
SPONSOR