Aol Çıkmış Sorular ve Cevapları (PDF)

admin
Ağustos 23, 2023
67 views

Aol, yani Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi, dışarından lise eğitimi almanıza olanak sağlıyor. Uzaktan eğitim veya ders notları üzerinden aldığınız derslerin sınavlarını geçerek mezun olabiliyorsunuz. Buradaki temel nokta, yapılacak sınavların başarı ile geçilmesidir. Bu ise ancak doğru çalışma yöntemi ile mümkün olur. Diğer sınavlarda olduğu gibi burada da en önemli yardımcınız, daha önceki yıllarda çıkmış sorular ve ders notlarıdır.

Aol çıkmış sorular ile sınavlara hazırlanabilir, istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Başarı sürecinizi en iyi şekilde yönetmek için uygulanacak tavsiyeler.

 

Aol Çıkmış Soruların Tekrar Çıkma İhtimali Var Mı?

Türkiye’de yapılan sınavlarda, daha önce çıkan soruların birebir aynısının çıkması gibi bir durum söz konusu değildir. Çok nadiren bazı soruların tekrar çıkması gibi durumlar yaşanabilir ancak birebir aynısı çıkacak şeklindeki bir mantıkla sınava hazırlanmak, sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Her ne kadar birebir aynısı çıkmasa da, geçmiş yıllarda çıkan soruların benzerleri çıkabilir. Çıkmış soruları incelemeniz, soru tarzını görmeniz adına oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu noktada gerekli hazırlıkları yapmalı ve sınavdan önce bunların tamamına hâkim olmalısınız.

Aol Sınav Sorularına İtiraz Edilme Hakkı Var Mı?

Aol sorularının erişime açılması ile birlikte incelemeler yapılmaya başlanacaktır. Bu aşamadan sonra hatalı olarak görülen sorular için itirazlar yapılabilir. İtiraz, belirlenen usuller ve esaslara uygun olarak yapılmaktadır.

Geçmişte öğrencilerin itiraz konusunu suistimal etmesi üzerine farklı sorunlar yaşanmıştı. Değerlendirme süreci uzamış ve yapılan gereksiz itirazlar sonuçların açıklanmasını geciktirmişti. Bundan dolayı öğrencilerin itiraz hakları sınırlandırılmış ve sadece 10 adet itirazda bulunma hakkı verilmiştir.

Yapılan itirazlar incelenerek hızlı bir şekilde sistem üzerinden geri bildirim gönderilmektedir. Böylece öğrencilerin bu noktada akıllarında şüphe kalmamaktadır.

Bir diğer itiraz hakkı ise puanların açıklanmasından sonraki süreçle ilgilidir. Puanlar açıklandığında yanlışlık olduğunu düşünenler yine itirazda bulunabilecektir.

Sınav sonuçlarına itiraz, sonuçların açıklanmasının ardından başlayan 5 günlük sürede yapılmalıdır.  Bu işlemden sonra itirazlar değerlendirilecek ve hatalar var ise düzeltilecektir. Ancak cevap kâğıtlarının öğrencilere verilmesi türünden uygulamalar yapılmayacağı bilinmelidir.

Aol Ders Geçme Notu

Aol öğrencilerinin, kayıtlı oldukları bütün dersleri aldıktan sonra dersleri başarı ile geçmeleri gerekiyor. Ağırlıklı derslerin en az 45 olan öğrenciler, başarılı olarak kabul edilir ve kayıtlı oldukları programa ait diplomayı almaya hak kazanıyor.

Ancak burada verilen bilgiler örnektir. Bazen CC alınabilmesi için çok daha yüksek notlar gerekebilir. Böyle bir durumda 35 alan bir öğrenci CC değil, belki de FF alacak ve bunun sonucunda dersten kalacaktır. Dolayısıyla bu noktada öğrencilerin olabildiğince yüksek notu hedeflemesi, son derece önemlidir.

Aol Çıkmış Sorular

Aol çıkmış sorular, oldukça önemlidir. Geçmiş yıllardaki sınavları inceleyerek bu konuda deneyim kazanabilirsiniz. Böylece sınavda nelerle karşılaşabileceğinizi önceden anlar ve sınav tarzı hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bütün bunlar ise sizin kendinizi hazırlama sürecine rehberlik edecektir.

Çıkmış soruları, sınava yakın zamanlarda çözerek genel durumunuzu görebilir ve eksik olan konuların neler olduğunu anlayabilirsiniz. Kısacası bu süreçte sizin açınızdan çok önemli bir rehber olarak kabul edilebilir. Uzmanların da sürekli bu konuya dikkat çektikleri unutulmamalı ve gerekli önem verilmelidir. Aol çıkmış sorularla ilgili bazı PDF linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

AOL Çıkmış Soruların Tümünü Nerede Bulabilirim?

Milli Eğitim Bakanlığı (Aol) Açıköğretim lisesi (Aol) sınavları yapıldıktan bir süre sonra soru ve cevaplar erişime açılıyor. Bu aşamadan sonra https://www.aciklisetestcoz.com/ veya https://www.aciklisetestcoz.com/ adresleri üzerinden soru ve cevaplara aşağıdaki menüler yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Giriş > Sınav Soruları > Ders Başlığı Üzerinden Soru Kitapçıkları

Aol Derslerine Nasıl Çalışılır?

Aol tarafından öğrencilerine fiziki kitap sunulmamaktadır. Bunun yerin açık lise https://www.aciklisetestcoz.com/ sistemi üzerinden ders notları, videolar ve PDF gibi notlar sağlar. Dolayısıyla buradaki derslere klasik yöntemlerden daha farklı şekilde hazırlanılması gerekiyor.

Özellikle yüz yüze eğitim alınmadığı için ders notlarına odaklanılmalı ve sürekli tekrarlar yapılmalıdır. Soru çözümü ile bilgiler taze tutulmalı ve sınava kadar süreç bu şekilde götürülmelidir.

Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR