Açık Lise Seçmeli Biyoloji 2 Test Çöz 2018 Yılı 2. Dönem

admin
6 Ekim 2019
1.
Soru 1 )Canlı dokularının, organlarının görevlerini ve bu görevleri nasıl yerine getirdiğini inceleyen bilim dalı aşağıdakilerden hangisidir?
2.
Soru 2 )Aşağıdakilerden hangisi merkezi sinir sistemi elemanlarından birisi değildir?
3.
Soru 3 )Getirici (duyu) nöronlar, reseptörlerden aldıkları uyartıları merkezî sinir sistemine taşıyan nöronlarken, merkezî sinir sistemine iletilen bilgileri analiz edip çözümleme yaparak cevap oluşturan nöronlara ara nöron denir. Merkezî sinir sisteminden aldığı uyartıyı kas ya da endokrin bezlere götürerek tepki oluşmasını sağlayan nöronlara ise götürücü (motor) nöronlar denir.
Buna göre kullanılan bir kimyasalmadde ile belli bir grup motor nö ronlarının faaliyeti engellenmiş bir hayvanda,
I. Uyarılar reseptörler tarafından alınmaz.
II. Uyarılara merkezi sinir sistemince cevap oluşturulmaz.
III. Merkezi sinir sisteminden cevabıntepki organlarına iletilmesi ger çekleştirilmez. verilenlerden hangilerinden bir aksama meydana gelir?
4.
Soru 4 ) Yukarıda bir insan beyni şematize edilmiş ve frontal lop (alın) da kontrol edilen faaliyetler verilmiştir.
Buna göre frontal lobu hasar görmüş bir kişi aşağıdaki faaliyetlerden hangisini yerine getirmede sorun yaşamaz?
5.
Soru 5 )Hipofizden salgılanan aşağıdaki hormonlardan hangisi herhangi bir endokrin bezi uyararak hormon salgılanmasını kontrol etmez?
6.
Soru 6 )Aşağıdaki duyulardan hangisinden gelen nöronlar talamusa uğramadan beyin kabuğundaki merkezine iletilir?
7.
Soru 7 ) Yukarıda sağlıklı bir insandaki şeker metabolizması verilmiştir.
Buna göre,
I. Kan şekerinin artması durumunda pankreastan insülin hormonunun salgılanması artar.
II. Kan şekerinin azalması durumunda glukagon hormonunun uyarısı ile karaciğerdeki glikojen depoları par çalanır.
III. Kan şekerinin ayarlanmasında sadece karaciğer görevlidir.
yorumlarından hangileri doğrudur?
8.
Soru 8 )Sınıfta yapılan bir deneyde Ahmet’in ağzı iyice kurutulduktan sonra dilinin üstüne şeker konulmuş. Fakat Ahmet’in tadı algılaması için bir süre beklemesi gerekmiştir. Bir süre sonra Ahmet şekerin tadını almıştır.
Ahmet’in şekerin tadını geç almasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
9.
Soru 9 )Aşağıda denetleyici ve düzenleyici sistem hastalıklarından birinin bazı özellikleri verilmiştir.
• Olayları karıştırma ve hafıza kaybıyla karakterize olan bir çeşit zihinsel bozukluktur.
• Görülme sıklığı yaşla bağlantılı olarak artmaktadır.
• Hastalık, ilerleme gösteren özelliğe sahiptir ve hastaların başkaları tarafından giydirilmesi, yıkanması ve beslenmesini gerektiren durumlara ulaşabilir.
• Hasta, yakın aile fertlerini bile tanı yamamaktadır.
Özellikleri verilen hastalık aşağıdakilerden hangisidir?
10.
Soru 10 )İnsan vücudunda bulunan,
I. düz kas,
II. kalp kası,
III. iskelet kası
kas çeşitlerinden hangileri otonom (istemsiz) olarak çalışır?
11.
Soru 11 ) Yukarıda bir çizgili kasın mikroskobik yapısı şematize edilmiştir.
Buna göre verilen yapılardan hangisi bir kasın kasılması sırasında değişmez?
12.
Soru 12 )İnsanda karbonhidratların sindirimi ile görevli enzimlerden biri olan amilaz tükürük bezi ve pankreasta üretilir.
Buna göre insanda nişastanın sindirimi aşağıdaki organların hangisinde başlar?
13.
Soru 13 )Aşağıdakilerden hangisi karaciğerin görevlerinden biri değildir?
14.
Soru 14 )Aşağıdakilerden hangisi kalbin ritmik çalışma hızını yavaşlatır?
15.
Soru 15 ) Yukarıda büyük ve küçük kan dolaşım sistemi şematize edilmiştir.
Buna göre karaciğer toplardamarına verilen işaretli karbon atomu taşıyan üre molekülü, böbreklerden vücut dışına atılana kadar aşağıda verilen organ kılcallarının hangisinden geçmek zorundadır?
16.
Soru 16 )Aşağıdakilerden hangisi lenf sisteminin görevlerinden değildir?
17.
Soru 17 )Aşağıdakilerden hangisi hastalık etkenini ayırt etmeksizin bağışıklık sisteminin birinci hattında yer alarak savunma sağlar?
18.
Soru 18 )Aşağıdaki olaylardan hangisi soluk verme sırasında gerçekleşir?
19.
Soru 19 )Sağlıklı bir insanda böbrek kılcallarından (glomerulus) aşağıdaki moleküllerden hangisi Bowman kapsülüne geçmesine rağmen tamamı kana geri emilerek idrar yolu ile dışarı atılmaz?
20.
Soru 20 )Şehir merkezlerindeki güvercinlerininsanlardan kaçmaması aşağı da verilen öğrenme çeşitlerinden hangisi ile açıklanabilir?


Açık Lise Test Çöz 2018 testimizde 17 – 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2017 – 2018 yılı eğitim öğretim yılına ait 2. dönemine ait Seçmeli Biyoloji 2 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Seçmeli Biyoloji 2 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 2. dönem Seçmeli Biyoloji 2 sınav soru ve cevapları 2018 yılında çıkmış sorulardır. 17 – 18 Mart 2018 tarihinde yapılan sınav soruları 2017 ve 2018 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Seçmeli Biyoloji 2 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Seçmeli Biyoloji 2 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Seçmeli Biyoloji 2 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Seçmeli Biyoloji 2 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Seçmeli Biyoloji 2 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Seçmeli Biyoloji 2 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Seçmeli Biyoloji 2 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Seçmeli Biyoloji 2 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Seçmeli Biyoloji 2 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Seçmeli Biyoloji 2 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Seçmeli Biyoloji 2 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Seçmeli Biyoloji 1 başlıklı makalemizde 1. dönem sınav soruları açık lise, 2018 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemiz aol çıkmış sorular sayfasında Seçmeli Biyoloji 2 dersine ait çıkmış soruları online test olarak çözüyorsunuz. Açık lise çıkmış sorular dan oluşan online testimizde yukarıda belirttiğimiz gibi 20 soru yer alıyor. aol çıkmış sorular 2018 Yılı ait soruları çözüyorsunuz.

Açık Lise 2. Dönem Sınavı
25 -26 Temmuz 2020