Açık Lise Seçmeli Peygamberimiz`in Hayatı 4 Test Çöz 2019 Yılı 1. Dönem

admin
24 Ekim 2019
1.
Soru 1 )“Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için ihtiyaç sahiplerine yardım etmek” anlamına gelen kavram aşağıdakilerden hangisidir?
2.
Soru 2 )Yarım hurma vermek suretiyle de olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyunuz.
Bu hadiste teşvik edilen davranış aşağıdakilerden hangisidir?
3.
Soru 3 )“...Namaz, müminlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır.”
(Nisa suresi, 103. ayet)
Bu ayette namaz ile ilgili aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?
4.
Soru 4 )“Ey iman edenler! Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı hâlde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın…”
(Bakara suresi, 264. ayet)
Aşağıdakilerden hangisi bu ayette sadaka verme ile ilgili eleştirilen davranışlardan biri değildir?
5.
Soru 5 )Aşağıdakilerin hangisi infak ve zekâtın insanı koruduğu durumlardan biri değildir?
6.
Soru 6 )İbadete açık olan bir mescitte, kişinin Allah’ın rızasını kazanmak için Ramazanın son on gününde ibadet niyetiyle kalmasına ne ad verilir?
7.
Soru 7 )Hac, Müslümanlara hicretin hangi yılında farz kılınmıştır?
8.
Soru 8 )Yalanı, cehaleti terk etmeyenin oruç için yemeyi içmeyi terk etmesine gerek yoktur.
Bu hadiste orucun hangi özelliği vurgulanmaktadır?
9.
Soru 9 )“Kendilerine savaş açılan Müslümanlara, zulme uğramaları sebebiyle cihat için izin verildi...”
(Hac suresi, 39. ayet)
Bu ayette savaşa izin verilmesinin gerekçesi olarak aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?
10.
Soru 10 )Deveni bağla öyle tevekkül et.
Bu hadiste tevekkülün hangi yönü vurgulanmaktadır?
11.
Soru 11 )Aşağıdakilerden hangisi Hz. Ömer’in yaptığı yeniliklerden biri değildir?
12.
Soru 12 )“... Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.”
(Nahl suresi, 43) ayeti ile aşağıdakilerden hangisi teşvik edilmektedir?
13.
Soru 13 )Hz. Peygamber, çarşı ve pazarları denetleyen görevliler tayin etmişti. Medine pazarını kontrol için Hz. Ömer’i ve Semra b. Nuheyk isminde bir hanım sahabeyi, Mekke çarşısını kontrol için de Said b. El-As’ı görevlendirmiştir.
Hz. Peygamber bu uygulamaları ile aşağıdakilerden hangisini sağlamayı amaçlamıştır?
14.
Soru 14 )Hz. Peygamber, malın pahalanması gayesiyle ürünün piyasadan çekilip saklanması ve piyasaya arzının geciktirilmesi anlamına gelen ihtikârı yasaklamıştır.
Bu tutumu ile Hz. Peygamber’in aşağıdakilerden hangisini amaçladığı söylenemez?
15.
Soru 15 )Beş yaşından hicrete kadar Hz. Peygamber’in yanında büyüyen sahabe aşağıdakilerden hangisidir?
16.
Soru 16 )Hz. Ali aşağıdaki şehirlerin hangisinde vefat etmiştir?
17.
Soru 17 )Aşağıdaki yargılardan hangisi İslam’ın adalet anlayışıyla uyuşmaz?
18.
Soru 18 )Bir adam yolda yürürken çok susadı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yalamakta olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine ‘Bu hayvancağız da benim gibi susamış!’ deyip tekrar kuyuya indi, ayakkabısını su ile doldurup ağzıyla tutarak yukarı çıktı ve köpeğe su verdi. Allah onun bu davranışından razı oldu ve günahlarını affetti.
Bu hadis aşağıdaki konuların hangisine örnek oluşturmaz?
19.
Soru 19 )Hz. Enes şöyle anlatıyor:
“Resulullah’a on yıl hizmet ettim. Bana karşı bir kerecik olsun ‘Of!’ demedi. Yaptığım bir şey için ‘Neden yaptın?’; yapmadığım bir şey için de ‘Niçin yapmadın?’ demedi.”
Bu metinden Hz. Peygamber’in aşağıdaki özelliklerinden hangisine ulaşılır?
20.
Soru 20 )Hz. Peygamber bir hadisinde İslam dininin beş temel üzerine kurulduğunu belirtmiştir.
Aşağıdakilerden hangisi bu esaslardan biri değildir?


Açık Lise Test Çöz 2018 testimizde 8 – 9 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2018 – 2019 yılı eğitim öğretim yılına ait 1. dönemine ait Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 1. dönem Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 sınav soru ve cevapları 2019 yılında çıkmış sorulardır. 8 – 9 Aralık 2018 tarihinde yapılan sınav soruları 2018 ve 2019 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Seç. Peygamberimiz`in Hayatı 4 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Seçmeli Peygamberimiz`in Hayatı 3 başlıklı makalemizde 1. dönem sınav soruları açık lise, 2018 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemiz aol çıkmış sorular sayfasında Seçmeli Peygamberimiz`in Hayatı 4 dersine ait çıkmış soruları online test olarak çözüyorsunuz. Açık lise çıkmış sorular dan oluşan online testimizde yukarıda belirttiğimiz gibi 20 soru yer alıyor. aol çıkmış sorular 2019 Yılı ait soruları çözüyorsunuz.

Açık Lise 1. Dönem Sınavı
5 - 6 ARALIK 2020