Açık Lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 Test Çöz 2019 Yılı 3. Dönem

admin
13 Kasım 2019
1.
Soru 1 )İşim gücüm budur benim,
Gökyüzünü boyarım her sabah,
Hepiniz uykudayken.
Uyanır bakarsınız ki mavi
Bu dörtlük şekil ve içerik açısından incelendiğinde aşağıdaki şiir akımlarından hangisine ait olduğu söylenebilir?
2.
Soru 2 )• Şeyh Galip, Neşati önemli temsilcileridir.
• Atasözleri ve deyimlerin kullanılmasına ağırlık verilmiştir.
• Türkçeye yönelmek akımın ana ilkelerindendir.
Bu cümleler “mahallîleşme” açısından doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?
3.
Soru 3 )Güneş ne kadar yakındaydı öyle. Gövdesini kavuruyordu. Bu güzel, beton çiçekliklerle ortasından ikiye bölünmüş iskelede insan seslerini ve müziği zaman zaman bastırıp bir uğultu biçiminde varlığını duyuran şehirler arası kara yolu sanki kendisiydi. Binlerce araç geçiyordu üstünden. Kurbağaların sıçramasını bekliyordu kulaklarını dikip. Suyun gövdesine değmesini bekliyordu ama olmuyordu öyle bir şey. Kalkıp havuza gitmeye üşeniyordu.
Bu parçanın anlatım türü aşağıdakilerden hangisidir?
4.
Soru 4 )Kapının ağzından ters yüzü döndü. Sofadaki oymalı Maraş sandığın üstüne bıraktı tepsiyi. Merdiveni düzgün indi. Orta işinde çalışan kızlardan birine seslendi: Kapının ağzındaki şerbetleri, hanımın konuklarına tut hemen. Soğumasın. Niye ben ki Gülhayat Hanım? Bu işleri kimselere bırakmazdın? Git tut…
Bu parçada aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi kullanılmıştır?
5.
Soru 5 )Aşağıdaki parçaların hangisinde kahraman bakış açısı kullanılmamıştır?
6.
Soru 6 )Günün birinde gökyüzünde esmer lekeler göremeyeceksiniz.
Bu cümlenin öge dizilişi aşağıdakilerden hangisidir?
7.
Soru 7 )Vapurun arka tarafında yerleştiği iskemlesinde denizin üstüne oldukça mülayim bakan gözlerini havaya kaldırır, gökyüzüne şairane bir şekilde bakardı. Yüzünün ve gözlerinin parladığını görürdünüz.
Bu parçada hikâyenin yapı unsurlarından hangisi yoktur?
8.
Soru 8 )Kenâr-ı bahrde hoş bir mahaldir, nâzır-ı âlem,
Tahaccüe eylemiş bir mevctir, üstünde bir âdem
Hâyalettir, oturmuş, fikr ile meşguldür her dem,
Giyinmiştir, beyâz amma bakarsın arz eder mâtem
Abdülhak Hamit Tarhan’dan alınan bu dizeler için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?
9.
Soru 9 )Aşağıdakilerden hangisi Servetifünun Dönemi’nin şiir anlayışını benimseyen sanatçılardandır?
10.
Soru 10 )Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yoktur?
11.
Soru 11 )Servetifünun Dönemi’nin şiir anlayışını en çok etkileyen edebî akım aşağıdakilerden hangisidir?
12.
Soru 12 )Bin yoldan uzun bir gecenin bestesidir bu
Bin yıl sürecek zannedilen kar sesidir
Bir kuytu manastırda duâlar gibi gamlı
Yüzlerce ağızdan koro hâlinde devamlı

Bu dizeler şekil ve içerik bakımından incelendiğinde aşağıdaki dönemlerden hangisine aittir?
13.
Soru 13 )Geçen akşam eve geldim. Dediler:
– Seyfi Baba Hastalanmış, yatıyormuş.
– Nesi varmış acaba?
– Bilmeyiz, oğlu haber verdi geçerken sabah
– Keşke ben evde olaydım.. Esef ettim, vah vah!
Bu parça aşağıdakilerden hangisine örnek olabilir?
14.
Soru 14 )Çocuklar bir daha söylüyorum. Sözüme dikkat edin. Beni dinleyin. Tatil geliyor. “Pikniğe gitmek isteriz!” diye sızlanın, söylenin, mırıl mırıl mırıldanın, somurtun, homurdanın. Babanız kızsın, siz aldırmayın. Büyükanneniz meraklansın, küçük kardeşiniz size bakarak ağlamaya başlasın, arada komşunun oğlanını da yanınıza almaya ne dersiniz?
Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?
15.
Soru 15 )Eserde İstanbul’un çeşitli semtlerinden söz ediliyor ( ) Bu semtlerin birer anlamı var ( ) temsil ettikleri bir şeyler var ( ) Her bir semt değişik duygulara, değişik tarihî dönemlere ( ) değişik sosyal sınıflara hatta değişik kimliklere işaret ediyor.
Bu parçada ayraçla gösterilen yerlere sırasıyla aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir?
16.
Soru 16 )Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zarf tümleci kullanılmıştır?
17.
Soru 17 )Aşağıdakilerden hangisi münazara jürilerinin konuşmacıları değerlendirirken dikkat ettikleri noktalardan değildir?
18.
Soru 18 )Göz gördü gönül sevdi seni ey yüzü mâhım
Kurbânın olam var mı benim bunda günahım
Bu beyitte aşağıdaki edebî sanatlardan hangileri kullanılmıştır?
19.
Soru 19 )Tüketim olgusunun insan var olduğundan beri olduğu açıktır ancak günümüz toplumlarını önceki dönemden ayırarak “tüketim toplumu” adını alan toplum yapısı farklı olarak, tüketimi bir yaşam tarzı hâline getirmiştir.
Bu nedenle tüketim kavramının ekonomik anlamının yanı sıra sosyolojik boyutu olduğu bir gerçektir. Modernleşme süreciyle birlikte tüketim ürünlerinin kullanımının ötesinde toplumsal statüyü ve kimliği tanımlama biçimi olan tüketim kültürü giderek önem kazanmıştır.
Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?
20.
Soru 20 )Aşağıdakilerden hangisi sohbet türünün özelliklerinden değildir?


Açık Lise Test Çöz 2019 testimizde 6 – 7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2018 – 2019 yılı eğitim öğretim yılına ait 2. dönemine ait Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 1. dönem Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 sınav soru ve cevapları 2019 yılında çıkmış sorulardır. 6 – 7 Temmuz 2019 tarihinde yapılan sınav soruları 2018 ve 2019 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Dili ve Edebiyatı 8 başlıklı makalemizde 2. dönem sınav soruları açık lise, 2019 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemiz aol çıkmış sorular sayfasında Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersine ait çıkmış soruları online test olarak çözüyorsunuz. Açık lise çıkmış sorular dan oluşan online testimizde yukarıda belirttiğimiz gibi 20 soru yer alıyor. aol çıkmış sorular 2019 Yılı ait soruları çözüyorsunuz.

Açık Lise 1. Dönem Kayıt Yenileme Son Gün
09 - EKİM - 2020