Açık Lise Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 Test Çöz 2019 Yılı 3. Dönem

admin
13 Kasım 2019
1.
Soru 1 )Bu romanda, dünyadan elini eteğini çekmek isteyen bir aydın kişinin acı ve korkunç bir gerçekle karşı karşıya gelmesinin tepkileri anlatılır. Aydın kişi ile köylüler arasındaki düşünce ayrılığı bütün ayrıntılarıyla verilmiştir. “Sağ kolumu ben bunlar için mi kaybettim?” diyen Ahmet Celal, bir yandan da köylülerin bilgisizliği karşısında aydınları suçlar. Bu romanda Yakup Kadri, hep Ahmet Celal’in karamsar gözüyle bakar olaylara kişilere.
Bu parçada tanıtılan roman aşağıdakilerden hangisidir?
2.
Soru 2 )Nevnihal suçlu kendisiymiş gibi, yavaşça indi masanın üstünden. Yutkunamıyor. Boğazı kupkuru. Korku? Evet, korkuyor. Emir Bey bilmişti bunları önceden. Ben ise kondurmamıştım. Ne söyleyebilir, onu teselli edebilir? Dahası, giderek gemi azıya alan mahkeme yakın arkadaşı olduğuna bakarak Emir Bey’in günlerdir çektiği korkuyu haklı çıkarır, onu da çağırır mı?
Bu parçada aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi kullanılmıştır?
3.
Soru 3 )(I) Tanzimat Dönemi şair ve yazarlarından olan sanatçı Balkanlar ve Anadolu’da öğretmenlik ve gazetecilik yapmıştır. (II) Bu dönemde yaşamasına rağmen medrese kültürünün etkisiyle divan edebiyatını savunmuştur. (III) Bu yüzden Abdülhak Hamit’le tartışmalara girmiştir. (IV) Edebiyatımız’da ilk köy şiiri kabul edilen “Köylü Kızların Şarkısı” onun eseridir.
Numaralanmış cümlelerin hangisinde yazım yanlışı vardır?
4.
Soru 4 )Aşağıdakilerden hangisinde farklı bir bakış açısı kullanılmıştır?
5.
Soru 5 )Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu vardır?
6.
Soru 6 )Aşağıdakilerden hangisi 1970- 1980 arası Türk romanlarında sıkça işlenen konulardan değildir?
7.
Soru 7 )Huzur iç rahatlığı demektir. Hangi koşullar içinde olursa olsun, insanın aradığını bulması ya da bulabileceği bir dünyada yaşamasıyla mümkündür. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın romanı böyle bir hâli anlatsaydı adı üstünde durmayabilirdik. Oysa bu romanda huzura kavuşan tek kişi olsa olsa yazarın kendisidir; o da içindeki huzursuzluğu türlü hâller içinde göstermekten, huzursuzluğun okumaya değer çetin romanı edebiyatımıza katmaktan başka bir şey yapmış değildir.
Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmıştır?
8.
Soru 8 )Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yoktur?
9.
Soru 9 )Bedri Rahmi Eyüpoğlu resme yerli nakışlarımızı sokmakta, resmi yazmaya, yazmayı resme yaklaştırmakta hayli ileri giderek daha sert, daha keskin renk ve şekillerle çalışıyor. Yalnız birçok insanın bir araya gelerek kolay ve ucuz bir küçümseme hâline getirdiği nakşı, Bedri Rahmi tek başına ve kim bilir ne fedakârlıklarla meydana çıkardı. Bunun için asıl hitap ettiği insanların hiçbir zaman satın alamayacakları bir fiyata satmak zorunda kalıyor.
Bu parça aşağıdaki eleştiri türlerinin hangisinden alınmıştır?
10.
Soru 10 )1914 yılında Osmanlı’nın ilk konservatuvarı olan _________ kurulmuştur. Muhsin Ertuğrul bu kurumda Türk öğrencilerine tiyatro dersleri vermiş, yerli oyunculara öncelik tanımış, Türk yazarları desteklemiştir.
Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
11.
Soru 11 )Aşağıdakilerden hangisi 16. yüzyıl sonlarında Avrupa’da tiyatro alanında eser veren sanatçılardan değildir?
12.
Soru 12 )Gide gide Ceyhan suyunun yanına geldik. Su ölü gibiydi. Şafak yeni söküyordu. Suyun üstüne incecik bir ışık dalgası düşmüştü. Nehir, köye doğru yaklaştıkça ovaya yayılır ve kıyılarındaki yarlar kaybolur, çakıllı bir düzlük yayılır. İşte bu düzlükte bir ışık gördük, sonra ışık söndü. Biz ışığa yaklaştıkça ortalık da ağarıyordu.
Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?
13.
Soru 13 )Öğle sonu Iraz dışarı çıktı ( ) Çıktı ki ne görsün ( ) Memed’in bir top kara çalısı dışarıda durup durur. Delicesine aşağılara ( ) karlı ovaya avazı çıktığı kadar bağırdı ( ) Memed çoktan gitmişti.
Bu parçada ayraçla gösterilen yerlere sırasıyla aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir?
14.
Soru 14 )Aşağıdaki eserlerden hangisi eleştiri türünde yazılmıştır?
15.
Soru 15 )Ahmet’le hiç uğraşmayın, onun sırtı yere düşmez.
Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
16.
Soru 16 )Aşağıdakilerden hangisi mülakat türü için söylenemez?
17.
Soru 17 )“Eleştiri” türü Türk edebiyatının hangi döneminde görülmeye başlamıştır?
18.
Soru 18 )Aşağıdaki eserlerin hangisinin türü röportajdır?
19.
Soru 19 )Bahara doğruydu, pamuklar çapadaydı. Çukurova yanıyordu. Bir otomobile Yüreğir toprağına doğru açıldık. Tarlalarda yalnız makineler gördük. Eskiden ovada ırgat dizileri olurdu. Şimdi çok az insan var. Makinler almış ortalığı, ovada makine gürültüsü… Makine gülüyor, ağa gülüyor… İşsiz kalmışların hâli hâl değil. Arkadaşım dedi ki: “On yıl önce söyleseler inanır mıydın?” “İnanmazdım tabii…” “Buzdolabı, dolu köylerde… Yaşamasını öğrendi millet.”
Aşağıdakilerden hangisinin bu parça türünde eseri yoktur?
20.
Soru 20 )PARLATIR – Şimdi biraz da edebiyattan, romandan konuşalım. Evet, önce roman…
AYTMATOV – Roman üzerinde pek çok değerlendirme yapılmış; eski zamanlarda destanlar, efsaneler vardı. Şimdi bu destanlar eski zamanların anıt eserleridir. Gelecekte de belki bugünün romanlarına böyle anıt eser gibi bakılacak.
PARLATIR – Peki Cengiz Bey, siz bunun için mi romanı tercih ediyorsunuz? Çünkü şiire pek rağbet etmediniz, bu türlerle fazla uğraşmadınız galiba?
AYTMATOV – Yoo… sadece bundan değil… Ben de şiir yazmak istedim.
Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmıştır?


Açık Lise Test Çöz 2019 testimizde 6 – 7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2018 – 2019 yılı eğitim öğretim yılına ait 2. dönemine ait Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 1. dönem Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 sınav soru ve cevapları 2019 yılında çıkmış sorulardır. 6 – 7 Temmuz 2019 tarihinde yapılan sınav soruları 2018 ve 2019 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Seç. Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 başlıklı makalemizde 2. dönem sınav soruları açık lise, 2019 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemiz aol çıkmış sorular sayfasında Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersine ait çıkmış soruları online test olarak çözüyorsunuz. Açık lise çıkmış sorular dan oluşan online testimizde yukarıda belirttiğimiz gibi 20 soru yer alıyor. aol çıkmış sorular 2019 Yılı ait soruları çözüyorsunuz.

Açık Lise 1. Dönem Kayıt Yenileme Son Gün
09 - EKİM - 2020