Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 1 Test Çöz 2019 Yılı 3. Dönem

admin
13 Kasım 2019
1.
Soru 1 )Aşağıdakilerden hangisi ritmik (dramatik) sanatlar içinde yer almaz?
2.
Soru 2 )Aşağıdakilerden hangisi edebî metinlerin genel özelliklerinden biridir?
3.
Soru 3 )Faruk Nafiz Çamlıbel’in “Kahraman” adlı tiyatro eseri, Atatürk hakkında yazılmış güzel bir oyundur. Bu oyunda Atatürk, o devirde yazılmış romanlarda da görüldüğü gibi, kişileri mücadeleye iten, canlandırıcı bir güç olarak işlenir. Atatürk, bu oyunda sahneye çıkmaz, onun varlığını başka kişiler üzerindeki tesiriyle hissederiz. 1938’de yazılan ve “destan” diye tanıtılan “Kahraman” basit fakat iyi kurulmuş bir oyundur.
Bu parçada kullanılan anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?
4.
Soru 4 )Öğretmenimiz bize her zaman şöyle derdi: “Çocuklar! Durup dinlenmeyelim çünkü açlık, dağ başında tenha yolcuyu kovalayan bir kurt gibi peşimize düşmüş bulunuyor. İşte bundan dolayı, biz de koşarcasına çalışalım ki açlık, ensemize yetişip bizi parçalamasın.”
Bu parçada iletişim ögelerinden hangisi kullanılmamıştır?
5.
Soru 5 )Bu hızlı(I) çağa şuursuzca koşarak(II) ayak uydurmak zorunda değiliz. Zaman zaman düşünmek için(III) duralım ve bu molalarda(IV) sanatla ilgilenelim.
Bu parçada numaralanmış sözcüklerden hangisi isim görevinde kullanılmıştır?
6.
Soru 6 )Aşağıdakilerden hangisi durum hikâyesinin bir özelliğidir?
7.
Soru 7 )Güzel derler bir dilbere uğradım
Siyah zülfü mâh yüzüne gül gibi
Boyu kısa amma kendi münâsib
Uzar gider bir şıvgacık dal gibi
Bu parça aşağıdaki şiir türlerinden hangisine örnektir?
8.
Soru 8 )Aşağıdaki cümlelerin hangisinde sıfat kullanılmıştır?
9.
Soru 9 )Şartım şu ( ) Bunu, bana verdiğin gazetelerle ağır ağır ödersin ( ) Oldu mu ( )
Bu parçada ayraçla gösterilen yerlere sırasıyla aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir?
10.
Soru 10 )Geniş siyah gölgesi hayatımı kaplayan,
Tepemde kanat germiş bir kartaldır yalnızlık
Kalp çarpıntılarıyla günleri hesaplayan
Bir benim, benim olan bir masaldır yalnızlık

Bu dizelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
11.
Soru 11 )“Ben ne babanızın arkadaşı ne de bayiyim. Benimki yardım. Bakıyorum okuma hırsı var içinde. Okuyup adam olma hırsı. Hoşuma gitti. Mesele bu…” Gözlerini yüzüme çevirdi, “Doktor olacağım ağabey!” dedi. “Bizim mahalledeki tüm hastaları tedavi edeceğim, hem de parasız!” Parayı verdim. Aldı. Yıldırım gibi uzaklaştı. Sokağın başında sesi geldi: “Gazete, havadiiis!”
Bu parça ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
12.
Soru 12 )Aşağıdakilerden hangisi bir masalın döşeme bölümünden alınmıştır?
13.
Soru 13 )(I) Ormanı, derin vadileri ve sarp zirveleriyle bilinir Amanoslar. (II) Kahramanmaraş’tan başlayıp Hatay ilini baştan başa geçer. (III) Bu sıra dağlar Karadeniz’i Akdeniz’e, bozkırı kıyıya taşır. (IV) 1500’ü aşkın bitki türüne de ev sahipliği yapar.
Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?
14.
Soru 14 )Yaylanun çimenuni,
Topladuk elek elek.
Buldur bile gezerduk,
Bu yıl ayurdi felek.
Bu parça aşağıdakilerden hangisine örnek gösterilebilir?
15.
Soru 15 )Aslan toprakla oynuyormuş bir gün; Bir de bakmış pençesinde bir fare. Aslan, aslan yürekliymiş o gün, Kıymamış canına, bırakmış yere. Boşuna gitmemiş bu iyiliği. Kimin aklına gelir Farenin aslana iyilik edeceği? Etmiş işte, hem de canını kurtarmış.
Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
16.
Soru 16 )Çoğumuz ülkemizdeki güzelliklerin farkında değiliz. Mesela Karadeniz yaylaları… Yeşilinin farklı tonunu bir TV programından izlemiştim. Bu defa iyiden iyiye yakından görmeye karar verdim. Seyrek tahta evlerin, arı kovanlarının, çeşit çeşit ağaçların, köpüklenerek akan suların bu kadar güzelini hiçbir yerde görmemiştim. Zirvelerdeki karların erimesiyle ortaya çıkan yemyeşil orman… Kar sularının beslediği dereler…
Bu parçada düşünceyi geliştirme yollarından hangileri kullanılmıştır?
17.
Soru 17 )Aşağıdaki cümlelerin hangisinde hem edat hem de bağlaç vardır?
18.
Soru 18 )Değirmen suyu, kasabayı gölgeleyen tepelerin arasına kılıç gibi girmiş bir boğazın epeyce ilerisinden çevriliyor. Tepeler meşelik. Meşelerin koyu yeşilleri arasında ardıçların, karamukların, akçakavakların sarıya çalan açık yeşilleri dalgalanıyor. Birkaç yamaç tarla, bu yeşilin ortasına sarı başaklarını sermiş, oturuyor. Dere, boğazı geçip Aladağ’ın karlı doruklarına doğru yol alıyor.
Bu paragrafın türü aşağıdakilerden hangisidir?
19.
Soru 19 )Yârimin sevdası vardır başımda
Uyansam karşımda, yatsam düşümde
Ne canibe gitsem bile peşimde
Benim ile yoldaş oldu hayâli

Bu dizelere hâkim olan duygu aşağıdakilerden hangisidir?

Açık Lise Test Çöz 2019 testimizde 6 – 7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2018 – 2019 yılı eğitim öğretim yılına ait 2. dönemine ait Türk Dili ve Edebiyatı 1 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 1. dönem Türk Dili ve Edebiyatı 1 sınav soru ve cevapları 2019 yılında çıkmış sorulardır. 6 – 7 Temmuz 2019 tarihinde yapılan sınav soruları 2018 ve 2019 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Türk Dili ve Edebiyatı 1 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Türk Dili ve Edebiyatı 1 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 1 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Türk Dili ve Edebiyatı 1 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Türk Dili ve Edebiyatı 1 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Türk Dili ve Edebiyatı 1 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Türk Dili ve Edebiyatı 1 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Türk Dili ve Edebiyatı 1 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Temel Dini Bilgiler 2 başlıklı makalemizde 2. dönem sınav soruları açık lise, 2019 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemiz aol çıkmış sorular sayfasında Türk Dili ve Edebiyatı 1 dersine ait çıkmış soruları online test olarak çözüyorsunuz. Açık lise çıkmış sorular dan oluşan online testimizde yukarıda belirttiğimiz gibi 20 soru yer alıyor. aol çıkmış sorular 2019 Yılı ait soruları çözüyorsunuz.

Açık Lise 1. Dönem Kayıt Yenileme Son Gün
09 - EKİM - 2020