Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 4 Test Çöz 2019 Yılı 2. Dönem

admin
31 Ekim 2019
1.
Soru 1 )Victor Hugo’nun 1862 yılında yazmış olduğu _________ romanı, bir kürek mahkûmu olan Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikâyesi üzerine kuruludur. Edebiyat dünyasında Rönesans etkisi yapan bu roman, gerek dönemin gerek günümüzün birçok duygusunu içinde barındırır.
Bu parçada sözü edilen eser aşağıdakilerden hangisidir?
2.
Soru 2 )Uğursuz bir aşktan henüz kurtulmuş olan Ali Bey, ilk rastladığı bu güzel kıza gönlünü kaptırmıştı. Mahpeyker’le Dilaşup’u mukayese etti: Ötekinin bütün davranışları yapmacık, bütün söyledikleri yalandı. Dilaşup ise her hâliyle sevilmeye layık bir melekti. Öteki bir yalancı taş, bu kız ise hakiki bir pırlantaydı.
Bu parça aşağıdaki eserlerin hangisinden alınmıştır?
3.
Soru 3 )Türk edebiyatında ilk yerli roman Şemsettin Sami’nin _________ adlı eseridir.
Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
4.
Soru 4 )Aşağıdaki cümlelerden hangisi yükleminin türüne göre farklıdır?
5.
Soru 5 )Aşağıdaki sanatçılardan hangisi realizmin Türk edebiyatındaki temsilcilerinden değildir?
6.
Soru 6 )Servetifünun romancıları ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
7.
Soru 7 )İzleyicilerle çevrili bir alan içinde oynanan, yazılı metne dayanmayan; içinde müzik, dans ve şarkı da bulunan bir oyundur. Oyunun oynandığı alana “palanga” denir. Oyunun dekoru “yeni dünya” denilen bezsiz bir paravandan ve “dükkân” denilen iki katlı bir kafesten oluşur.
Bu parçada sözü edilen tiyatro türü aşağıdakilerden hangisidir?
8.
Soru 8 )Aşağıdakilerden hangisinin türü anı değildir?
9.
Soru 9 )Yurt dışında (Londra) çıkarılan ilk gazetedir. 1868’de Namık Kemal ile Ziya Paşa tarafından yayımlanmıştır. Daha sonra Ziya Paşa, Cenevre’de tek başına çıkarmaya devam etmiştir.
Bu parçada sözü edilen gazete aşağıdakilerden hangisidir?
10.
Soru 10 )Fin toprağı bizi pembe bir gülüşle karşıladı. Temiz, ince, şiire benzer bir gülüş… Tren yürüdü. Sağda solda en olgun bir zevkle düzeltilmiş bahçeler, parklar, evler… Uzakta, mavi bir düşü andıran solgun bir deniz parçası…
Bu parça aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?
11.
Soru 11 )Aşağıdaki eser-yazar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
12.
Soru 12 )• 17. yüzyılın ikinci yarısında Fransa’da sembolizme tepki olarak ortaya çıkmış bir edebiyat akımıdır.
• Anlatılanlar duygulara değil, belgelere ve bilimsel verilere dayandırılmıştır.
• İnsan kendi çevresiyle birlikte ele alınmıştır.
Bu cümleler realizm açısından doğru-yanlış olarak değerlendirildiğinde sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?
13.
Soru 13 )• Gazete ve dergilerde yazıların yukarıdan aşağıya doğru ayrılmış olduğu dar bölüm.
• Gazeteden kesilen yazı.
• Haber toplama, yayma ve üyelerine dağıtma işiyle uğraşan kuruluş.
Bu tanımlar aşağıdaki kavramlarla eşleştirildiğinde hangisi dışta kalır?
14.
Soru 14 )Aşağıdaki cümlelerden hangisi yükleminin yerine göre farklıdır?
15.
Soru 15 )Üsküdar’daki evi ilk uzun ziyaretim esnasında önemli bir olay oldu. Bütün ev halkı sanki bayrammış gibi ayrı ayrı beni çekip yanaklarımdan tekrar tekrar öpüyorlardı. Teyzem saçlarımın fena taranmasından şikâyet etti. “Bakmamışlar, zayıflamış.” diyordu. İşte 1895’te şehrimizi altüst eden deprem o ziyaret esnasında olmuştu.
Bu parçanın türü aşağıdakilerden hangisidir?
16.
Soru 16 )Endonezya’da faaliyete geçen Sinabung Yanardağı’nda bir patlama meydana geldi. Patlamanın çok büyük olduğu geniş bir alanı etkilediği bildirildi. Yanardağ çevresinde kurtarma ekipleri alarma geçti.
Bu haber yazısında aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur?
17.
Soru 17 )Anı, Batı’da çok yaygın bir tür olup ilk örneğini eski Yunan sanatçısı Ksenophon “Anabasis” adlı eseriyle vermiştir. 18. yüzyılda J. J. Rouseau’nun _________ adlı eseri bu alanda önemli yapıtlardan biridir.
Parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
18.
Soru 18 )Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?
Eser <-----> Yazar <-----> Kişiler
19.
Soru 19 )Tek yüklemi bulanan tek yargı bildiren cümlelere “basit cümle” denir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi basit cümledir?


Açık Lise Test Çöz 2019 testimizde 6 – 7 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2018 – 2019 yılı eğitim öğretim yılına ait 2. dönemine ait Türk Dili ve Edebiyatı 4 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 1. dönem Türk Dili ve Edebiyatı 4 sınav soru ve cevapları 2019 yılında çıkmış sorulardır. 6 – 7 Nisan 2019 tarihinde yapılan sınav soruları 2018 ve 2019 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Türk Dili ve Edebiyatı 4 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Türk Dili ve Edebiyatı 4 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 4 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Türk Dili ve Edebiyatı 4 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Türk Dili ve Edebiyatı 4 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Türk Dili ve Edebiyatı 4 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Türk Dili ve Edebiyatı 4 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Türk Dili ve Edebiyatı 4 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Dili ve Edebiyatı 3 başlıklı makalemizde 2. dönem sınav soruları açık lise, 2019 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemiz aol çıkmış sorular sayfasında Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersine ait çıkmış soruları online test olarak çözüyorsunuz. Açık lise çıkmış sorular dan oluşan online testimizde yukarıda belirttiğimiz gibi 20 soru yer alıyor. aol çıkmış sorular 2019 Yılı ait soruları çözüyorsunuz.