Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 4 Test Çöz 2019 Yılı 3. Dönem

admin
13 Kasım 2019
1.
Soru 1 )– Efendim, dikkat edin, onlar dev değil. Sizin kol zannettikleriniz de yel değirmeninin kanatları.
– Senin, maceralarda hiç tecrüben yok. Eğer korkuyorsan çekilip dua etmeye başla. Ben de eşit şartlar içinde bulunmadığım hâlde bu tehlikeli savaşa girişeceğim, dedi. Rosinante’yi mahmuzlayıp tepedeki değirmenlere saldırdı.
Bu parçada romanın yapı unsurlarından hangisine yer verilmemiştir?
2.
Soru 3 )Odaya girip de esirci, “Git, hanımın eteğini öp!” dediği zaman küçük esir gidip kadına sarılmak isteyince hanım, gayet sert bir tavırla onu geriye doğru itti. Kız mahzun mahzun geri çekilerek mindere oturdu. Hacı Ömer şiddetle “Senin, mindere oturmak haddin mi? Sen esirsin! Kalk, ayakta dur!” dedikten sonra hanımına doğru dönerek “Kusura bakmayın, daha acemidir.” dedi.
Bu parça konu bakımından incelendiğinde aşağıdaki dönemlerin hangisinden alınmış olabilir?
3.
Soru 4 )Konularını tarihten ve günlük yaşamdan alır. İnsan tek yönlü ele alınır; iyiler hep iyi, kötüler hep kötüdür. Bu akımı benimseyen sanatçılar, eserlerinde kişiliklerini gizlemez, araya girerek olaylar karşısında kendi duygu ve düşüncelerini aktarırlar. Dünya edebiyatında Schiller, Türk edebiyatında Ahmet Mithat Efendi bu akımın temsilcileri arasında yer alır.
Bu parçada sözü edilen edebî akım aşağıdakilerden hangisidir?
4.
Soru 5 )Servetifünun Dönemi’nin başarılı romancılarındandır. Deniz subayı olarak bir süre görev yaptıktan sonra görevinden ayrıldı ve hayatını yazı yazarak sürdürmeye başladı. Ona büyük şöhret sağlayan eseri “Eylül”dür. Bu romanda ahlaki bağlar ve sosyal düzen önünde ümitsizleşen bir aşkın hikâyesi anlatılır. Genç Kız Kalbi, Siyah İnciler eserlerinden birkaçıdır.
Bu parçada sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?
5.
Soru 6 )HACİVAT : (Gelir.)Vay,Karagöz’üm, maşallah! Efendim, vakt-i şerîfler hayırlar olsun!
KARAGÖZ : Hı?
HACİVAT : Vakt-i şerîfler hayırlar olsun!
KARAGÖZ : Senin silsileni tavşanlar boğsun! (Vurur.)
HACİVAT : Aman,
Karagöz’üm, bendeniz şuraya gelirken güzel güzel gazeller okuyaraktan geldim. Sen bana vuruyorsun.
KARAGÖZ : Ben de öyle yaptım.
HACİVAT : Sen ne yaptın?
KARAGÖZ : Ben de tencereyi okuttum, geldim.
Bu parça aşağıdaki bölümlerin hangisinden alınmıştır?
6.
Soru 7 )Aşağıdaki eser-sanatçı eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
7.
Soru 8 )Geleneksel Türk tiyatrosu içinde yer alan tek kişilik bir oyundur. Önceden hazırlanmış bir metni yoktur. Basit aksesuarlar kullanılır. Bir iskemle ya da tabure, bazen bir baston, bir mendil… Taklit ve canlandırma üzerine kuruludur.
Bu parçada özellikleri verilen tiyatro türü aşağıdakilerden hangisidir?
8.
Soru 9 )Bir akşam Mühürdar’da Haldun Bey’e rastladım. Senaryo yazıyormuşsunuz, dedi Yeşilçam’a. Evet, diye yanıtladım. Ben henüz yirmi bir yaşımdaydım. Otuz üç yaş büyük Haldun Taner bana “siz” demekte ısrarlıydı. Ayrılıncaya kadar o akşam, sonra, her zaman “siz” dedi.
Bu parça aşağıdaki yazı türlerinin hangisinden alınmış olabilir?
9.
Soru 10 )MÜŞTAK BEY : Alamam, efendim. Bunda bir yanlışlık var. Zira bana nikâh ettiğiniz kız bu değildir. Bunun küçüğüdür.
EBÜL-LAKLAKA : Hayır, sana nikâh ettiğim, büyük kızdır.
MÜŞTAK BEY : Değildir.
EBÜL-LAKLAKA : Vay! Sen beni yalancı mı çıkarıyorsun? Bu ne yüzsüzlük!
Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?
10.
Soru 11 )Taç Mahal bir anıt değil, bir yaşantı, mucizeye akraba bir olay. İçiniz sıkılmışsa buraya gelince içinize güneş doğuverir. Türbenin konumu öyle ferah, öyle rahat. Işıklı avlunun orta yerinde, iki yanında serviler sıralı su kanalının çizgisi sizi türbenin cephe kapısına, onu çevreleyen cephe duvarına ve onun iki katlı zarif nişlerine çekiyor. Türbe, buradan görünümüyle gerçekten çok, düşsel bir varlığa benziyor.
Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
11.
Soru 12 )Türk edebiyatının Batılı tarzda yazılmış (1860) ilk tiyatro örneğidir. Tek perdeden oluşan eser, Türk tiyatrosunun tarihsel gelişim süreci içinde haklı ve önemli bir yere sahiptir. Daha yazıldığı tarihlerde etkisini göstermiş ve Zavallı Çocuk, Sabr u Sebat, İçli Kız gibi bazı piyeslere örneklik etmiştir.
Bu parçada sözü edilen eser aşağıdakilerden hangisidir?
12.
Soru 13 )Aşağıdaki cümlelerden hangisi kurallı bir isim cümlesidir?
13.
Soru 14 )Aşağıdakilerden hangisi yapısına göre basit cümledir?
14.
Soru 15 )Ev hanımlığı yapacak robot almamıza az kaldı. Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlenen bir fuarda evinizi tertemiz tutacak, tozları alıp yerleri silecek, bulaşık ve çamaşırları yıkayacak, ütü yapacak ve hiç yorulmayıp şikâyet etmeyecek robotlar sergilendi. Bu robotların seri üretimine üç yıl içinde geçileceği planlanıyor. İlk ev robotlarının fiyatı yaklaşık 4 milyon lira olacak.
Bu parça aşağıdakilerin hangisinden alınmıştır?
15.
Soru 16 )Aşağıdakilerden hangisi Tanzimat romanının özelliklerinden değildir?
16.
Soru 17 )Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?
17.
Soru 18 )Doğayı ve insanı yok edecekse varsın olmayıversin endüstri ( ; )(I) Amaç insanın mutluluğu değil mi ( ? )(II) Makinesiz, motorsuz ( : )(III) fabrikasız da yaşayabiliriz. Peki ya ekmeksiz ( ! )(IV) havasız, susuz…
Bu parçada numaralanmış noktalama işaretlerinden hangisi doğru kullanılmıştır?
18.
Soru 19 )Aşağıdaki parçaların hangisinde kahraman bakış açısı kullanılmıştır?
19.
Soru 20 )“Bir şey söyleyeceğim ama kızma, sinirlenme sakın! Sana gücendim sandın, değil mi? Ben sana gücenmedim, oğlum. Bir ana, evladına gücenir mi hiç? Fakat çok acıdım. Çünkü hâlin neydi oğlum? Bilsen ne hâldeydin? Aklın başında değildi. Âdeta deli gibiydin. Gençlikte insanın başına böyle şeyler gelebilir, bundan dolayı seni ayıplamak hatırımdan bile geçmez.” diyecek oldu. Ali Bey’in yüzü, müthiş bir tokat yemiş gibi kıpkırmızı kesildi.
Bu parçada kullanılan anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?


Açık Lise Test Çöz 2019 testimizde 6 – 7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2018 – 2019 yılı eğitim öğretim yılına ait 2. dönemine ait Türk Dili ve Edebiyatı 4 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 1. dönem Türk Dili ve Edebiyatı 4 sınav soru ve cevapları 2019 yılında çıkmış sorulardır. 6 – 7 Temmuz 2019 tarihinde yapılan sınav soruları 2018 ve 2019 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Türk Dili ve Edebiyatı 4 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Türk Dili ve Edebiyatı 4 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 4 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Türk Dili ve Edebiyatı 4 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Türk Dili ve Edebiyatı 4 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Türk Dili ve Edebiyatı 4 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Türk Dili ve Edebiyatı 4 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Türk Dili ve Edebiyatı 4 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Dili ve Edebiyatı 3 başlıklı makalemizde 2. dönem sınav soruları açık lise, 2019 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemiz aol çıkmış sorular sayfasında Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersine ait çıkmış soruları online test olarak çözüyorsunuz. Açık lise çıkmış sorular dan oluşan online testimizde yukarıda belirttiğimiz gibi 20 soru yer alıyor. aol çıkmış sorular 2019 Yılı ait soruları çözüyorsunuz.