Açık Lise Seçmeli Coğrafya 4 Test Çöz 2018 Yılı 2. Dönem

Açık Lise Test
6 Ekim 2019
1.
Soru 1 )Cumhuriyet’in ilk yıllarında çok çocuklu ailelerin vergiden muaf olma, ödüllendirilme gibi uygulamaların hayata geçirilmesindeki öncelikli sebep aşağıdakilerden hangisidir?
2.
Soru 2 )
Yukarıdaki tabloda bazı yıllara göre Türkiye nüfus miktarları yaklaşık olarak verilmiştir.
Sadece tablodaki verilere bakarak aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılır?
3.
Soru 3 )Türkiye’deki bölgesel kalkınma projelerinin temel amaçları, bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak, bölgeye ait kaynaklardan verimli şekilde yararlanmak, büyük şehirlere yapılan göçleri durdurmaktır.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi projelerin uygulandığı bölgelerde görülmesi beklenmez?
4.
Soru 4 )Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) iki temel hedefi aşağıdakilerden hangisidir?
5.
Soru 5 )Aşağıdaki illerimizden hangisi Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişme Projesi’nin (DOKAP) kapsamı dışındadır?
6.
Soru 6 )Aşağıdakilerden hangisi dünya jeopolitiğinde önemli bir yere sahip olan Osmanlı Devleti’nin İslam dünyası ve diğer ülkeler arasındaki önemini artıran sosyo-kültürel etkenlerden biridir?
7.
Soru 7 )Türkiye uluslararası askeri, siyasi ve ekonomik alanlarda faaliyet gösteren birçok kuruluşa üyedir.
Türkiye’nin bu kuruluşlara üye olurken aşağıdakilerden hangisini hedeflediği söylenemez?
8.
Soru 8 )Aşağıdakilerden hangisi ülkelerin gelişmişlik seviyesinin belirlenmesinde kullanılan ölçütlerden biridir?
9.
Soru 9 )İnsani Gelişim Endeksi; ülkelerin çeşitli ekonomik, sosyal ve kültürel ölçütlere göre iyiden kötüye puanlandığı ve sıralandığı rapordur.
Buna göre aşağıdaki ülkelerden hangisi bu raporda diğerlerinden daha alt sırada yer almaktadır?
10.
Soru 10 )Gelişmiş ülkelerin aşağıdaki özelliklerinden hangisi ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir özelliğidir?
11.
Soru 11 )Petrol ve doğal gaz kaynakları bakı mından zengin bölgeler ile bu kaynakların nakil güzergâhları stratejik önem kazanan konuların başında gelmektedir.
Buna göre aşağıda verilen yerlerin hangisinin bu yönden önemli olduğu söylenemez?
12.
Soru 12 )Türkiye, barajlarını doldurmak için aşağıdaki nehirlerden hangilerinin sularını fazla tutması halinde Suriye ve Irak su sıkıntısı çekecektir?
13.
Soru 13 )Günümüzde doğal çevrenin bize sunduğu imkânlardan daha fazla yaralanmamızı sağlayan faktör aşağıdakilerden hangisidir?
14.
Soru 14 )
Verilen şemada soru işaretli boş luğa aşağıdakilerden hangisinin gelmesi uygundur?
15.
Soru 15 )Dünyamızın önemli sorunlarından biri de özellikle deniz ve okyanuslarda aşırı, bilinçsiz ve kaçak avlanmadır.
Aşağıdakilerden hangisi bu durumun sonuçlarından biri değildir?
16.
Soru 16 )İnsan ve doğa arasındaki etkileşimle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi kesinlikle doğrudur?
17.
Soru 17 )Çok sayıda ülkede çöpler topluca de ğil, sınıflandırılarak toplanmaktadır.
Bu durum aşağıdakilerden hangisinde etkili değildir?
18.
Soru 18 )Aşağıdakilerden hangisi ülkemizdeki çevre sorunlarını önlemek amacıyla Türkiye’de kurulmuş çevreci örgütlerden biri değildir?
19.
Soru 19 )İşe gitmek için sabah evden çıkan İrfan Bey otobüse bindi. Otobüsten indiğinde elinde bulunun su şişesini çöp torbasına attı. Binaya girinceasansör yerine üçüncü kattaki odası na çıkmak için merdivenleri kullandı. Odaya vardığında aydınlık olduğu için gereksiz ışıkları söndürdü.
İrfan bey için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
20.
Soru 20 )Çok sayıda sıcak su kaynağına sahip olan Yellowstone Milli Parkı hangi ülkededir?


Açık Lise Test Çöz 2018 testimizde 17 – 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2017 – 2018 yılı eğitim öğretim yılına ait 2. dönemine ait Seçmeli Coğrafya 4 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Seçmeli Coğrafya 4 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 2. dönem Seçmeli Coğrafya 4 sınav soru ve cevapları 2018 yılında çıkmış sorulardır. 17 – 18 Mart 2018 tarihinde yapılan sınav soruları 2017 ve 2018 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Seçmeli Coğrafya 4 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Seçmeli Coğrafya 4 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Seçmeli Coğrafya 4 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Seçmeli Coğrafya 4 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Seçmeli Coğrafya 4 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Seçmeli Coğrafya 4 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Seçmeli Coğrafya 4 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Seçmeli Coğrafya 4 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Seçmeli Coğrafya 4 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Seçmeli Coğrafya 4 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Seçmeli Coğrafya 4 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Seçmeli Coğrafya 3 başlıklı makalemizde 1. dönem sınav soruları açık lise, 2018 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Açık Lise 1. Dönem Sınavı
07 - 08 Aralık 2019