Açık Lise Dil ve Anlatım 5 Test Çöz 2018 Yılı 2. Dönem

Açık Lise Test
18 Şubat 2019
1.
Soru 1 ) Aşağıdakilerden hangisi orta oyununun bölümlerinden değildir?
2.
Soru 2 ) Aşağıdakilerin hangisinde anlatmaya dayalı metinler bir arada verilmiştir?
3.
Soru 3 ) Ömer Seyfettin’in Forsa adlı hikâyesinin metin türü aşağıdakilerden hangisidir?
4.
Soru 4 ) Özel mektuplarda genellikle dilin hangi işlevi kullanılır?
5.
Soru 5 ) Farklı becerilere sahip insanların ilgili yerlerde istihdam edilebilmeleri için uygun özelliklerin işveren tarafından bilinmesi gerekir. Kişilerin bu amaçla hazırladıkları forma _________ denir.
Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
6.
Soru 6 ) 30.01.1956
Az konuşur olmayı erdem saymıyorum artık. Kendini kaçırmak, kendini gizlemek gibi geliyor bana.
Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
7.
Soru 7 ) Anı türünün aşağıdaki metin türlerinden hangisiyle benzerliği en azdır?
8.
Soru 8 ) Biyografi hakkında aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
9.
Soru 9 ) Anı ve biyografi türünün ortak özelliği aşağıdakilerden hangisidir?
10.
Soru 10 ) (I) Yeryüzü genelinde beş kıtaya da ğılmış on beş turna türü bulunmaktadır. (II) Çöllerin, dağların, donmuş tundraların ve düzinelerce ülkenin sınırları üzerinden göç eder. (III) Bu narin kuşlar, yaşama alanlarını korumaya yönelik çalışmalarda birleşen çeşitli halklar arasında barış elçiliği de yapar. (IV) Ancak günümüzde pek çok turna türü, parklarla korunanarazi parçaları ve yaban hayatı sığı naklarıyla yetinmek zorundalar.
Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisinde öznel anlatım söz konusudur?
11.
Soru 11 ) Şiddetli bir gürültü patırtı cibinliği aşıp üzerime yükleniyor. Nerede olduğumu algılayabilmem için birkaç saniye geçmesi gerekiyor. Buraya yaptığım son seyahatte beni maymunların sabah çağrıları, fillerin gürlemeleri ve boynuzgagalıların kulakları tırmalayan sesleri uyandırmıştı. Şu anda ise uyku mahmurluğunuüzerimden atarken kamyon gürültü leri ve hidrolik pompaların çıkardığı gürültüleri birbirinden ayırt ediyorum. Burası Myanmar’ın Hukavng Vadisi’nin derinliklerine gizlenmiş ve bir zamanlar sadece birkaç yüz kişiye ev sahipliği yapan küçük sevimli Sinbiyang köyü.
Bu parçanın aşağıdaki öğretici metinlerin hangisinden alınmıştır?
12.
Soru 12 ) Beslenme, tüm yaş grupları için sağ lıklı yaşamın temelidir. Vücut, ihtiyacı olan besin değerlerinden yoksun kaldığında, zamanla bazı hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Örneğin B grubu vitaminlerin yetersizliği deri enfeksiyonlarına ve çeşitli psikolojik rahatsızlıklara yol açar. Folik asit ve demir yetersizliği özellikle çocuklar ve gebe kadınlarda kansızlığa neden olmaktadır.
Bu metin aşağıdaki türlerin hangisinden alınmıştır?
13.
Soru 13 ) Gazete yazısı olan fıkra Türk edebiyatının hangi döneminden itibaren görülmeye başlar?
14.
Soru 14 ) İnsanın arkadaşının, can yoldaşının üç mahalle, beş mahalle ötede değil de cebinde olması ne güzel şey! Ama bu arkadaş bütün arkadaşlıklar gibi bir alışkanlığın, bir sevginin eseridir. Kitapla eğer yaşınız daha pekküçük iken dost olmamışsanız yaş lılık günlerinizde onu sevip arkadaş olmanız mümkün değildir. Nitekim bugünün yaşlı insanları, türlü sebeplerleçocukluklarında kitapla arkadaş lık kurmak imkânını bulamamışlardır. Şimdi onun için yalnızdırlar.
Bu metin aşağıdaki türlerin hangisinden alınmıştır?
15.
Soru 15 ) Aşağıdakilerden hangisi kişisel hayatı konu alan metinlerden biridir?
16.
Soru 16 ) Boya tüplerinde o renkleri bulamazsınız ( ) onlar karışımlardan doğmuş ( ) ara renklerdir ( )
Yukarıda yay ayraçlarla gösterilen yerlere sırasıyla aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir?
17.
Soru 17 ) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bağlaç olan “de” nin yazımında yanlışlık yapılmıştır?
18.
Soru 18 ) Bir sarı yaprak gibi düştü gönlüm yollarına
Buğulu gözlerimden geçmediğin gün olmaz

Bu dizelerdeki altı çizili sözcükte görülen ses olayı aşağıdakilerden hangisidir?
19.
Soru 19 ) Yazılışları ve okunuşları aynı olduğu hâlde anlamları farklı olan kelimelere eş sesli kelime denir.
Buna göre aşağıdaki dizelerde geçen altı çizili sözcüklerden hangisi eş seslidir?
20.
Soru 20 ) Yazarın herhangi bir konu hakkındaki kişisel duygu ve düşüncelerini okuyucuyla konuşuyormuş gibi bir anlatımla yazdığı yazılara _________ denir.
Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


Açık Lise Test Çöz 2018 testimizde 9 – 10 aralık 2017 tairihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2017 – 2018 yılı eğitim öğretim yılına ait 1. dönemine ait Dil ve Anlatım 5 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Dil ve Anlatım 5 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 1. dönem Dil ve Anlatım 5 sınav soru ve cevapları 2017 yılında çıkmış sorulardır. 9 – 10 aralık 2017 tarihinde yapılan sınav soruları 2017 ve 2018 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Dil ve Anlatım 5 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Dil ve Anlatım 5 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Dil ve Anlatım 5 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Dil ve Anlatım 5 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Dil ve Anlatım 5 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Dil ve Anlatım 5 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Dil ve Anlatım 5 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Dil ve Anlatım 5 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Dil ve Anlatım 5 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Dil ve Anlatım 5 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Dil ve Anlatım 5 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dil ve Anlatım 4 başlıklı makalemizde 1. dönem sınav soruları açık lise, 2018 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

*

Açık Lise 1. Dönem Yeni Kayıt ve Yenileme
21 Ağustos - 27 Eylül 2019