Açık Lisede sınavlarında derslerden nasıl başarılı olunur?

admin
Kasım 27, 2018

Açık Lise sınav derslerden en kolay nasıl geçerim?

Tekrardan merhabalar açık lise öğrencileri;

Konu başlığından anlayacağınız üzere sınavlarda “seçmiş olduğumuz derslerden nasıl mezun oluruz” konu anlatımını yapacağız.

Bir çok öğrenci verecek olduğumuz çalışma şekli ile çok kolay şekilde açık öğretim lisesinden mezun olup diplomalarını almıştır. Evet arkadaşlar Açık Lise derslerinden nasıl başarılı olunur hemen anlatalım bu anlatacağımız konunun bir garantisi yoktur. Her zaman olacak diye de bir şey yoktur ama %70 oranında yararlı olmaktadır.

Gelelim nasıl çalışacağız. Eee arkadaşlar sizler istiyorsunuz ki çalıştıktan sonra kitapları da okur çalışırım. Hayır arkadaşlar vereceğimiz taktik çalışmaktan daha kolay.

Şimdi şöyle bir şey yapalım Sitemizde Dil ve Anlatım 8 dersine ait 2017 yılı 3. dönem sınav sorusu bulunuyor şuan. İlerleyen zamanlarda bu derslere ait geçmiş dönem sınav soruları tamamı ile eklenecektir.

Bu derste yer alan soruları okuyalım ve doğru cevaplarına bakalım;

Soru 1 : Konferansta dil ağırlıklı olarak hangi işlevde kullanılır?

Şıklar : A) Göndergesel B) Alıcıyı harekete geçirme C) Kanalı kontrol D)Şiirsel

Sorunun doğru cevabı A seçeneğidir. Burada asıl olay şurada başlamaktadır. Soruyu okuyunuz herhangi bir şıkkı işaretleyiniz şıkların hiç birini okumanıza gerek yoktur. Yanlış işaretlediğinizde size doğru cevabıda verecektir. Siz soruyu okudunuz ve bunu ister istemez hafızanıza kazıdınız. Doğru cevabıda görünce buda aklınızda kalacaktır.  Bu şekilde 4 – 5 dönem çıkmış sınav sorularında Dil ve Anlatım 8 dersinin çıkmış sınav sorularını okumanız ve doğru cevapları aklınızda tutmanız yeterlidir.

Şimdi gelelim sınavda ne olacak ben bütün okuduklarımı unuttum diye bir tereddüte düşeceksiniz. Hayır arkadaşar bizim aklımız veya beynimiz o kadar iyi çalışıyor ki bunu sınava girdiğinizde öğreneceksiniz.

Sınava girdik derslerimizin arasında Dil ve Anlatım 8 dersi mevcut biz bu dersten çıkmış sınav sorularına çalıştık. Ve sınavda bu dersi açıyoruz. 1. soruyu çıkmış sınav soruları içerisinde yer almadığını farkedeceksiniz bu soru ben hiç okumadım diyeceksiniz. Fakat 2. soruya gelip okuduğunuzda “ya bu o soru ben bunu biliyorum diyip” sorunun şıklarına bakmadan gözleriniz direk doğru şıkkı seçecektir.  20 Sorudan 9 tane doğru yaptığınızda bu dersten başarılı olursunuz. Bu yöntem %70 oranında geçerlidir.

Bunun açıklamasınıda yapalım neden böyle bir şey var sorular hep aynı mı çıkacak.

Evet arkadaşlar sorular bir nevi aynı çıkmasa da çıkması gerekiyor. Açık Öğretim lisesi dil ve anlatım 8 kitabının toplam sayfası 87 sayfadan oluşuyor. Bunlardan 7 sayfada önsoz, açıklama, yazar ve içerikler gibi sayfaları da çıktığınızda da 80 sayfa kalıyor. Siz diyelim ki bu dersin geçmiş döneme ait toplam 5 dönem sorularını okudunuz. Bu da şu demek oluyor toplam olarak 100 soru okudunuz. 100 soru kitabınızın her sayfası için ortalama olarak 1.25 oranında soru çıkmasına denk geliyor. Konular ve içerikler değişmediği sürece sorularında hep aynı olması bekleniyor. Sınavda karşınıza çıkacak olan 20 sorudan en az 10 tanesi geçmiş dönem sınav soruları içerisinde yer alacaktır. Bu bu dönem sınavı için geçerli olmasada önümüzde ki dönem kesin geçerli olacaktır.

 

Bu şekilde tüm derslerden başarılı olacaksınız. Bu makale bilgi amaçlı olup öğrenci arkadaşlarımızı kesinlikle bu şekilde çalışmaya yönlendirmek istemeyiz. Asıl çalışma bilgi sahibi olarak yani okuyarak sınavlardan başarılı olmaktır.

Bir önceki yazımız olan Açık Liseden nasıl mezun olunur? başlıklı makalemizde açık lise, açık lise çıkmış sorular ve açık lise sınav soruları hakkında bilgiler verilmektedir.

Açık Lise 1. Dönem Kayıt Yenileme Son Gün
09 - EKİM - 2020