Açık Liseden nasıl mezun olunur?

admin
Kasım 27, 2018

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNDEN NASIL MEZUN OLURUZ?

Merhaba saygı değer Açık Lise öğrencileri;

Başlıktan anlaşılacağı üzere Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlarda başarılı nasıl olacağını anlatacağız.  Sınavlarda başarılı olmanın en iyi yolu tabiki hem bilgi sahibi olarak verilmiş olan kitaplara çalışmaktır. Fakat günümüz dünyasında Açık Lise okuyan öğrencilerimizin ders bilgileri biraz düşük ve okumakta olan öğrencilerin başına bazı işler gelmiştir ki bunlar geçim derdi. tabi bu olay herkes için geçerli değildir. Ama geneli ekonomik sıkıntı ve çalışma dünyasında yer alıp Açık Lise ile mezun olup biran önce diploma almaktır. Gel gelelim Açık Liseden en kolay en iyi nasıl mezun oluruz.

Evet arkadaşlar açık liseden mezun olmanın en kolay yolları arasında 1. sırayı çıkmış sınav sorularına çalışmaktır ki Açık Lise Test Çöz sitemizin genel içeriği de bu konularla oluşmaktadır yani sitemizde geçmiş dönem sınav sorularına çok rahatlıkla ulaşabilir bu şekilde mezun olabilirsiniz.

1 öğrenci açık liseye ilk defa kayıt olduğundan sonra anlatacağım makale ile nasıl mezun olması gerektiğine inanacaktır. Ve kendine birde azim kazanacaktır.  Açık liseye kayıt olan bir öğrenci en az  14 veya 15 yaşlarında başlar. bu kişi orta okulu okuduğunda liseye başlaması bu yaşları bulmaktadır.  Bu yaşta açık liseye kayıt olan bir öğrenci yeni, bir eğitim öğretim yılında ilk defa açık liseye kayıt olacağını düşünelim ve devam edelim.

Kayıt olan açık lise öğrencisi 2018 – 2019 yılı 1. dönem kayıt işlemlerini yapmış olup bu öğrenci ilk sınavına girecektir. Bu sınav için 35 kredilik ders seçimi yapacaktır.  Öğrenci arkadaş bu ders seçimini yaptıktan sonra ilk sınavında tüm derslerinden başarılı olduğu için 35 kredi alacaktır.

2. döne kayıt yenileme işlemi yapan öğrenci yine bu sınav için 35 kredilik ders seçimi yapacak ve 2. dönem sınavı ile tüm derslerden başarılı olması halinde toplam dönemi 2 olup toplam krediside 70 olacaktır. Bu öğrenci 18 yaşın altında olduğu için 3. dönem sınavına giremeyecektir.

Öğrenci 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında 1. dönem kayıt yenileme yapacaktır. Geçen yıl öğrenci arkadaşımız 15 yaşında olduğu için bu dönem de 16 yaşında olacaktır. Fakat öğrenci yine bu yıl 3 dönem sınava giremeyecektir. 2 dönem için yine bir önceki yıl gibi 35 kredilik ders seçimi yapacaktır. Bu derslerden başarılı olduğu halde bu yılda 70 kredi alıp toplam dönemi 4 olup, toplam kredisi de 140 olacaktır.

Ve yine öğrenci 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında bu yıl 17 yaşında olacaktır Bu da öğrenci arkadaşın yine 3 dönem sınava giremeyeceği anlamına gelmektedir. Öğrenci yine 2 dönem kayıt yenileme yapıp 2 defa 35 kredilik ders seçimi yapacaktır. Bu derslerden başarılı olması halinde toplam dönemi 6 edip, kredisi de 210 kredi yapacaktır. Bu krediyi göreceksiniz ki açık lisede mezun olma şartları arasında yer alıyor. yani Açık Öğretim Lisesinde mezun olabilmeniz için en az 192 krediniz olması gerekir fakat mezun olabilmeniz için 8 dönem okumanız lazım.  Döneminizi de 8 e tamamlamak için yine sınavlara girmeniz gerekecektir.

2021 – 2022 yılına gelen öğrenci yine kayıt yenileme yapması gerekiyor. Bu yıl öğrenci 18 yaşında olacağı için 3 dönem sınava girme hakkı bulunuyor. Ama öğrenci arkadaşımıza 2 dönem sınava girmesi yetiyor. Fakat ne olur ne olmaz hayatımızda hiç bir şeyin garantisi yoktur o yüzden öğrencinin bu yıl mezun olmasını bekliyoruz. Öğrenci arkadaş artık sınavlarda başarılı olması gerekmiyor sadece sınavlara girmesi yeterlidir. Ve artık öğrencimiz Allah izin ederse bu yıl içinde mezun olacaktır.

Burada anlatılan konular bilgi amaçlıdır.

Peki Açık Liseden mezun olabilme şartları nelerdir?

Açık Öğretim Lisesi`nden mezun olabilmeniz için en az 192 kredi alması gerekir. Toplam döneminin en az 8 olması ve zorunlu dersinin olmaması gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Binlerce Açık Lise Çıkmış Sınav Soruları başlıklı makalemizde açık lise, açık lise çıkmış sorular ve açık lise dersler hakkında bilgiler verilmektedir.

Açık Lise 1. Dönem Kayıt Yenileme Son Gün
09 - EKİM - 2020