ders seçimini nasıl yapabilirim?

admin
Ocak 22, 2023
57 views

Soru : Ben liseye yeni kayıt yapdırdım ders seçimi nasıl yapılıyor hiç bi bilgim yok yardımcı olurmusunuz lütfen

Cevap : İlk yapmanız geereken işlem Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi ana sayfasını açmanız gerekmektedir.

Web sayfası açıldıktan sonra formdaki boşluklara istenilen bilgileri girerek AÖL Öğrenci Bilgi Sistemi ekranına ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Kodu: Güvenlik kodu boş alanının üzerindeki resimde görülen rakamları yazmanız gerekmektedir.

Öğrenci Numarası : Açık Lise Öğrenci Numaranızı yazmanız gereken alandır.

Şifre: Açık Lise sistemine giriş yapabilmeniz için atadığınız şifreyi girdiğiniz alandır. İlk kayıt yaptırdığınızda size geçici şifre verilir daha sonra siz bu geçici şifreyle sisteme giriş yaparak istediğiniz şifreyle değiştirebilirsiniz.

Daha sonra Giriş İçin Tıklayınız butonuna bastığınızda AÖL Öğrenci Bilgi EKranı sayfası açılır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran gelir. Bu ekranın sol bölümünde bulunan Kayıt Yenileme ve Ders Seçimi bölümünün altında olan Ders Seçme İşlemi seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

aol ders seçimi

Bu menüden Ders Seçme İşlemi seçeneğini tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ders seçme ekranı gelecektir ve bu ekrandan seçmek istediğiniz dersi seçerek KAYDET butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu tabloda ders adı hangi döneme ait olduğu ve kaç kredi olduğu belirtilmişti. Lütfen bu bilgileri kontrol ederek aöl ders seçimi işlemini tamamlayınız.

aöl-ders-seçimi-nasıl-yapılır

Bu ekranda üst kısımda Bu dönemde sınava girebileceğiniz dersler sıralacaktır. Siz bu listeden hangi dersi seçmek istiyorsanız o dersin bulunduğu satırın başındaki mavi ok simgesine tıklamanız gerekmektedir. Eğer dersin başındaki mavi ok butonuna tıkladığınızda o ders “Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” bölümüne aktarılacaktır. Yani bu şu demektir. Siz o dersi sınavına girmek için seçmiş olursunuz ve seçtiğiniz o dersten sınava girersiniz. Toplamda 35 krediyi tamamlayana kadar kresi sayılaraına bakarak ders seçimine devam edebilirsiniz.

Eğer siz sonradan seçtiğiniz dersten vazgeçerseniz ve listeden çıkarmak istersenizde bu defa bu dönem seçtiğiniz dersler başlığı altından o dersin başındaki kırmızı ok butonuna tıklarsanız seçtiğiniz o ders listenizden çıkarılır.

NOT: Ders seçimi yaparken alt döneminizden başlayarak zorunlu derslerinizi ve ortak derslerinizi öncelikli olarak seçmeniz gerekmektedir. Seçilecek ders kalmadığı zamanlarda ise seçmeli dersler ile kredinizi tamamlayabilirsiniz. Toplamda 35 krediye kadar ders seçebileceğinizi unutmayınız.

Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR