Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 4 Test Çöz 2018 Yılı 3. Dönem

Açık Lise Test
16 Ekim 2019
1.
Soru 1 )Pişekâr: Vay! Hoş geldin, safa geldin. Derisi patlamış, ipi kasnağı kırılmış, derunu tozla dolmuş, çöp arasına atılmış bekçi davulu…
Kavuklu: Vay! Hoş bulduk, safa bulduk… Kıyılarda kalmış, içini dışını sıçanlar yemiş, pis pis kokmuş, her tarafı delik deşik olmuş Lâpseki kavunu! Başıma gelen macerayı anlatsam da dinlesen, o vakit anlarsın…

Bu diyalog aşağıdaki geleneksel Türk halk tiyatrosu türlerinin hangisinden alınmıştır?
2.
Soru 2 )Asıl oyundan bağımsız bir bölümdür. Hacivat ile Karagöz arasında geçen konuşmadır. Hacivat’ın “Vay Karagöz’üm, benim iki gözüm merhaba.” sözü ile başlayıp parçanın sonuna kadar devam eden kısmıdır.
Bu metinde Karagöz oyununun hangi bölümünden söz edilmektedir?
3.
Soru 3 )Namık Kemal aşağıdaki tiyatrolarının hangisinde tarihsel bir konu işlemiştir?
4.
Soru 4 )Aşağıdakilerden hangisi Tanzimat Dönemi tiyatro yazarlarından değildir?
5.
Soru 5 )Aşağıdaki cümlelerden hangisi anlamına göre diğerlerinden farklıdır?
6.
Soru 6 )I. Methedici taklitler yapıp hoş öyküler anlatarak halkı eğlendirir.
II. Meddah, kişilerin ağız özelliklerini taklit ettiği gibi hayvanların seslerini de taklit eder.
III. Perdesi, elbiseleri, dekoru ve kişileri bulunan bir tiyatro türüdür.
IV. Bu tiyatronun başarısı tek kişinin söz söylemedeki başarısına bağlıdır.
Cümlelerin hangisinde Meddah oyunuyla ilgili yanlış bilgi verilmiştir?
7.
Soru 7 )Haziran ayının bunaltıcı günlerinden biriydi. Tarlada mercimekleri biçiyorduk. Bizler, kendimizi kaptırmış orakları sallarken kardeşimin yerde bir şeyle oynadığını ve onunla konuşmaya çalıştığını fark ettik. Merak edip yanına gittik. Oynadığı şey kocaman bir akrepti. Kuyruğunu dikmiş, kardeşimle cebelleşiyordu. Kardeşim onu bir kediye benzetmiş, “pisi pisi” diye sesleniyordu. Onun bir kedi olmadığını anlatmak çok zor oldu. Ama çok şükür kardeşimi sokmamıştı.
Bu metin aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?
8.
Soru 8 )Aşağıdaki cümlelerin hangisi isim cümlesidir?
9.
Soru 9 )Aşağıdaki cümlelerin hangisinde gereksiz sözcük kullanımından kaynaklanan anlatım bozukluğu vardır?
10.
Soru 10 )Bir edebî tür olarak anı toplumca tanınmış ve alanlarında isimleri duyulmuş kişilerin geçmişte yaşadıkları veya şahit oldukları olayları, durumları anlattıkları yazı türüdür. Anılar yaşanabilecek olanı değil, olanı anlatan yazı türleri olduğundan gerçeğe dayalıdır. Bu yönüyle anılar yaşandığı dönemin ekonomik, toplumsal, siyasal, kültürel ve tarihî yapısını yansıtan birer belge niteliği taşırlar.
Bu metinde anıların hangi özelliği üzerinde durulmuştur?
11.
Soru 11 )Aşağıdakilerden hangisi reklam metinlerinin oluşturulmasındaki temel ilkelerden değildir?
12.
Soru 12 )Aşağıdaki reklam türlerinden hangisi daha etkilidir?
13.
Soru 13 )Bir bayram sabahıydı. Yaşım 11-12 ya vardı ya yoktu. Her zamanki gibi en güzel elbiselerimizi giymiş, harçlıklarımızı almış, kendimizi sokaklara atmıştık. Yanımda iki arkadaşım daha vardı. Sokakta dolaşırken birisi sınıf arkadaşım olan iki kardeşle karşılaştık. Kendimizce bayramlaştıktan sonra harçlıklarımızdan bahsetmeye başladık. Bu iki kardeşin ailesi son derece yoksuldu. Bizim durumumuz da pek iyi değildi. Benim harçlığım nerdeyse onların elindekinin 10 katıydı. O an çocuk olmama rağmen içim burkuldu. Harçlığımı çıkarıp onlarınki ile eşit olacak şekilde paylaştırdım. Bir çocuk için harçlığını vermek kolay olmasa da o zaman bambaşka duygular yaşamıştım.
Bir anıdan alınan bu metinde aşağıdaki anlatım türlerinden hangisi kullanılmıştır?
14.
Soru 14 )Aşağıdakilerden hangisi reklamlarda kullanılan ikna tekniklerinden değildir?
15.
Soru 15 )Aşağıdaki yazar-eser eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
16.
Soru 16 )Medeniyetin getirdiği inceliğin ve zarafetin bir bedeli olması gerekir diye düşünebiliriz. Medeniyet, insana inceliği veriyor, karşılığında içtenliği alıyor. Medeni insanların hayatlarının her yönünde yapma kurallara boyun eğmeleri, onları kendilerinin olmayan bir yaşayış içine hapsediyor. Bundan şikâyetleri yok onların elbette. Çünkü artık yaptıkları ile düşündükleri arasında bir zıtlık duymayacak kadar medeni hale gelmişlerdir.
Bu metin aşağıdaki türlerin hangisinden alınmış olabilir?
17.
Soru 17 )Aşağıdakilerden hangisi yükleminin yerine göre farklı bir cümledir?
18.
Soru 18 )Aşağıdakilerden hangisi yapısına göre farklı bir cümledir?
19.
Soru 19 )Aşağıdakilerden hangisi 20.yy. Batı Türkçesinin dönemlerinden biridir?
20.
Soru 20 )Aşağıdakilerden hangisi denemenin temel özelliklerinden değildir?


Açık Lise Test Çöz 2018 testimizde 7 – 8 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilen Açık Lise sınavı 2017 – 2018 yılı eğitim öğretim yılına ait 3. dönemine ait Türk Dili ve Edebiyatı 4 sorularıdır. Kategorisinde 2017 yılı, 2018 yılı ve 2019 yılı Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersine ait çıkmış sınav sorularına ulaşabilirsiniz. açık lise 3. dönem Türk Dili ve Edebiyatı 4 sınav soru ve cevapları 2018 yılında çıkmış sorulardır. 7 – 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılan sınav soruları 2017 ve 2018 yılı eğitim öğretim yılına aittir. Türk Dili ve Edebiyatı 4 test çöz etiketi ilede ulaşabileceğiniz testimizde Türk Dili ve Edebiyatı 4 online sınavına ait 20 soru bulunuyor. Bu sorulardan en az 9 soruya doğru cevap verdiğiniz de Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersini geçmiş olursunuz.
Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 4 Test Çöz başlıklı testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Bu sitede yer alan Türk Dili ve Edebiyatı 4 soruları ve cevapları testleri çözerek görebilirsiniz. Mobil telefonlarınızdan da Türk Dili ve Edebiyatı 4 çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz. 1, 2 ve 3. dönemlere ait Türk Dili ve Edebiyatı 4 geçmiş dönem sınav sorularını ve cevaplarını bu test üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Online Testimizde açık lise mobil test çöz olarak ta Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersinden 20 soru ile karşılaşıyorsunuz. Sorularda geçişleri ileri butonuna tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Her soruya cevap vermenizi bekliyoruz. Boş soru bırakmayınız Açık Lise sınavlarında yanlış soruların doğru sorular üzerinden yani puanınızı düşürmediği için boş bırakmayınız. Her bir dersin buna Türk Dili ve Edebiyatı 4 derside yer alıyor en az 9 doğru cevap vermelisiniz. test çöz ve açık lise ile en çok soru çözümü yapılan internet sitemizde ki sorular yeni müfredata uygundur. Türk Dili ve Edebiyatı 4 mobil test çöz online testimizde siz değerli öğrencilere başarılar dileriz. Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersine ait diğer dönem sınav sorularını Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Dili ve Edebiyatı 3 başlıklı makalemizde 1. dönem sınav soruları açık lise, 2018 yılı soruları ve açık lise hakkında bilgiler verilmektedir.

Açık Lise 1. Dönem Sınavı
07 - 08 Aralık 2019