Açık Lise (AÖL) Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 2. dönem


1.Doğu ve Batı blokları arasında savaş tehlikesinin azalmasıyla siyasi, ekonomik, kültürel ve teknolojik anlaşmaların arttığı dönemdir. Bu dönemde dünyanın herhangi bir yerinde çıkacak bir çatışmanın küresel bir savaşa yol açmaması için tedbirli hareket edilmeye çalışılmıştır.
Yukarıda tanımlanan dönem aşağıdakilerden hangisidir?

2. Aşağıdakilerden hangisi Soğuk Savaş Dönemi’nde yaşanan sorunlardan birisi değildir?

3. Hindistan ve Pakistan arasında çözülemeyen ve günümüze kadar gelen en önemli sorun aşağıdakilerden hangisidir?

4. Kapitalist ve komünist bloka dâhil olmayan ülkeler için aşağıdaki kavramlardan hangisi kullanılmıştır?

5. Araplar ile Yahudiler arasında kesin ayrışma ve yıllar süren Arapİsrail savaşları aşağıdakilerden hangisi ile başlamıştır?

6. Petrol ihraç eden ülkeler tarafından kurulan uluslararası örgüt aşağıdakilerden hangisidir?

7. Aşağıdakilerden hangisi 1980-1988 yılları arasında gerçekleşen İranIrak savaşının sonuçlarından birisi değildir?

8. Aşağıdakilerden hangisi ABD’de siyahi halka yönelik ırk ayrımını içeren kanunların kaldırılmasını amaçlayan Afro-Amerikan Sivil Hareketi’nin liderlerinden birisidir?

9. Aşağıdakilerden hangisi Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlardan birisi değildir?

10. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı aşağıdakilerden hangisidir?

11. Mal, hizmet ve sermaye hareketlerinin artması sonucunda dünyadaki ekonomik bütünleşmenin, toplumlar arasındaki iletişim ve etkileşimin ve bunlara bağlı olarak da karşılıklı bağımlılığın artmasını tanımlayan kavram aşağıdakilerden hangisidir?

12. Aşağıdakilerden hangisi SSCB’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Türk devletlerinden birisi değildir?

13. Bosnalı Müslümanların bağımsızlık mücadelelerinde etrafında birleştikleri ve “Baba, Bilge Kral” unvanlarını verdikleri lider aşağıdakilerden hangisidir?

14. Avrupa Birliğine tam üyelik şartlarını belirleyen belge aşağıdakilerden hangisidir?

1. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in, petrol gelirlerinden faydalanmak için 1990’da Kuveyt’i işgali ile başlayan savaş aşağıdakilerden hangisidir?

16. Aşağıdakilerden hangisi sosyal medya kullanımının olumsuz yanlarından birisidir?

17. Üretim araçlarının özel mülkiyetin elinde olduğu serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde bu araçların kâr birikimi sağlamak için kullanıldığı ekonomik sistem aşağıdakilerden hangisidir?

1. İlk olarak 2010 yılında Tunus’ta başlayıp birçok Arap ülkesinde protesto ve gösteriler yapılmasına; Tunus, Mısır, Libya ve Yemende iktidarların değişmesine neden olan olaylara ne ad verilmiştir?

19. Hedef toplumdaki egemen siyasi yapıyı değiştirmek amacıyla belirli bir örgüt tarafından sistematik olarak uygulanan ve kitleleri korkuya sürükleyen şiddet eylemlerine ne ad verilmiştir?

20. 26 yaşında profesör olarak, dünyanın en genç profesörü unvanı ile tanınan Türk bilim adamı aşağıdakilerden hangisidir?

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Çıkmış Sınav Soruları – Açık Lise Test Çöz

Açık Lise online sınav yapıldığında Seçmeli Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 dersinin çıkmış sınav sorularını sitemiz üzerinden arama yaparak ulaşabilirsiniz. 2023 yılı 3. dönem sınavlarında bir çok öğrenci sınavın online olup olmayacağını merak ediyor. Seçmeli Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 dersi 2019 yılı 2. dönem de çıkmış sınav sorularını çözüyorsunuz. burada 20 soru bulunuyor. Aöl sınavlarında başarılı olmak için en az 9 soruya doğru yanıt vermeniz gerekiyor.

açık lise (aöl) Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Çıkmış Sınav Soruları

9 Doğru cevabınızda 45 puan almış olursunuz. Bu puan da açık öğretim lisesinde Seçmeli Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 ve diğer derslerde kredi almanız için yeterli puandır. Fakat açık öğretim lisesi sınavlarında ne kadar yüksek not alırsanız diploma notunuz ve ortaöğretim başarı puanınız o kadar yüksek olacaktır. Sitemiz açık lise test çöz de Seçmeli Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 dersinden 100 soru bulunuyor. Yani toplam 5 dönemin çıkmış sınav sorularına yer verilmiştir. 2023 yılı aöl online sınav, açık lise 2024 yılı online sınav hakkında bu içerikte çıkmış sınav sorularını çözebilirsiniz.

Açık Lise (AÖL) Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 2. dönem

Açık Lise (AÖL) Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 2. dönem

Seçmeli Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 pdf çıkmış sınav sorularınıda bilgisayar telefon ve tablet gibi araçlarınıza indirip ders çalışabilirsiniz. Aöl telegram kanallarında çıkmış sınav sorularını aramanıza artık gerek yoktur. Açık öğretim lisesinin online geçmiş dönem sınav sorularını havuz içerisinden ulaşabilirsiniz. aöl sınav girişini öğrenci paneliniz üzerinden online sınav butonuna tıklayarak gireceğiniz derslerin sınav listesini görüntülersiniz. aöl çıkmış sorular arayan öğrenciler dosyalar kategorisi üzerinden tüm dönemlerin çıkmış sınav sorularını indirebilir. Bu aöl çıkmış sorular pdf kitapçığında tüm derslerin sınav soru ve cevapları yer alıyor.

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/us/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 2. Dönem

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 Yılı Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 dersi 2. Dönem Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 dersi 2. Dönem Test Çözme Taktikleri 2019 Yılı

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise (AÖL) Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Çıkmış Sınav Soruları 2018 – 2019 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR